zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo v Dlouhé opět „doma“

Jan Vondráček v inscenaci MACBETH

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Soubor Divadla v Dlouhé se po téměř pěti měsících vrátil do svého stálého působiště v Dlouhé třídě, a to druhou premiérou inscenace hostujícího režiséra Jana Mikuláška MACBETH, která se uskutečnila v sobotu 20. listopadu 2010. Jubilejní 15. sezona tak na domovské scéně začala téměř přesně v den výročí otevření Divadla v Dlouhé, které své první představení uvedlo 16. listopadu 1996. K 15. sezoně také vznikly nové fotografie hereckého souboru, které jsou k vidění ve foyer divadla. Jejich autorem je fotograf Jaroslav Prokop ve spolupráci s výtvarnicí Petrou Goldflamovou Štětinovou.

První premiéra Macbetha byla uvedena už 25. června 2010. Během divadelních prázdnin pak začala první fáze rekonstrukce celého Paláce Dlouhá, kterou zahájil majitel objektu FIM Group. Stavební práce se v divadle netýkaly diváckých prostorů, ale technického zázemí. Divadlo uvolnilo zkušebnu a sklady v podzemní části a získalo místo nich jiné prostory. Největší změna se týká skladu dekorací, který je nyní umístěn ve druhém nadzemním podlaží nad hledištěm. Ve výšce 12 metrů nad jevištěm bylo proto vybudováno přemostění mezi jevištním výtahem a těmito novými skladovacími prostorami, odkud se nyní dekorace navážejí rovnou na jeviště.
„Na jednu stranu jsme si pomohli v tom, že máme dekorace blíž jeviště a nemusíme je nosit přes foyer a hlediště, na druhou stranu jsme zcela závislí na technice, protože kdyby přestal fungovat jevištní výtah, tak neexistuje způsob, jak dostat dekorace ze skladu na scénu,“ uvádí ředitelka Divadla v Dlouhé Daniela Šálková.
Rekonstrukce Paláce Dlouhá bude pokračovat až do konce roku 2012, přičemž ty práce, které by narušovaly provoz divadla, budou směřovány především do období divadelních prázdnin.

Od začátku letošní sezony Divadlo v Dlouhé hostovalo na několika pražských scénách (Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo a Divadlo ABC), i na zájezdech mimo Prahu. Během tohoto nouzového provozu bylo uvedeno 46 představení (z toho 13 na zájezdech po celé republice) a byla nastudována i jedna premiéra - scénické čtení hry významné polské autorky Małgorzaty Sikorske-Miszczuk Zmizelé Československo (Polská hra) v režii Karla Krále. O tom, že diváci si Divadlo v Dlouhé našli i v náhradních působištích, svědčí návštěvnost, která dosáhla 88%.

V provizorních podmínkách začala i příprava nové inscenace - režisér Jan Borna zkouší Stroupežnického NAŠE FURIANTY, klasiku, kterou by se podle něj měla každá česká divadelní generace pokusit vyložit a zahrát. Obsazen je takřka celý soubor Divadla v Dlouhé a několik hostů, premiéra je plánována na 15. ledna 2011.

Další titul pak začne zkoušet režisérka Hana Burešová, a to POLEDNÍ ÚDĚL Paula Claudela v novém překladu Vladimíra Mikeše. „Bude to komornější inscenace, byť na velké scéně, v níž bude účinkovat Helena Dvořáková, Marek Němec, Miroslav Táborský a Miroslav Hanuš,“ upřesňuje dramaturg Divadla v Dlouhé Štěpán Otčenášek. Premiéra se chystá v dubnu příštího roku.

Posledním titulem, který se bude zkoušet v letošní sezoně, jsou Čechovovy TŘI SESTRY v režii hostujícího Martina Františáka, jejichž premiéra pravděpodobně v září zahájí příští, už 16. sezonu Divadla v Dlouhé.

Vedle inscenací na velkém jevišti bude Divadlo v Dlouhé pokračovat i v uvádění komorních scénických či inscenovaných čtení. Po výše zmíněném Zmizelém Československu bude následovat hra Tomáše Vůjtka S NADĚJÍ I BEZ NÍ, která zvítězila v loňské soutěži o Cenu Alfréda Radoka a v režii Hany Burešové byla poprvé uvedena v rámci Noci českých a slovenských autorů na Nové scéně. Ve stejném obsazení - s Danielou Kolářovou, Jiřím Lábusem a Pavlem Baťkem - bude v lednu a v únoru třikrát uvedena v Dlouhé. „Jako bonus k ní uvedeme aktovku Václava Havla ELA, HELA A STOP, kterou jsme původně připravili pro večer k osmdesátému výročí zahájení divadelní činnosti v Dlouhé 39. Na jaře pak připraví další titul naše slovenská sekce, a to hru Pavla Rankova STALO SA PRVÉHO SEPTEMBRA (ALEBO INOKEDY). Pokračovat bude i hostování mimopražských divadel, například už 12. prosince přijede brněnské Divadlo Reduta, které uvede NĚMECKÝ OBĚD Thomase Bernharda v režii Arnošta Goldflama. V jednání je dále hostování inscenace ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA, kterou Hana Burešová nastudovala v brněnském Městském divadle, a také nejnovější inscenace Jana Mikuláška KORESPONDENCE V+W,“ dodává Štěpán Otčenášek.

Od 20. listopadu tedy Divadlo v Dlouhé hraje opět v Dlouhé a vedle Macbetha zde postupně uvede všechny tituly svého stávajícího repertoáru, včetně těch, které se z provozních důvodů na podzim neuváděly buď vůbec, nebo pouze na zájezdech.

22.11.2010 01:11:30 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...