zvláštní poděkování
Quantcom.cz

GOTTLAND - masky Tragické Bezradnosti

Z 1. čtené zkoušky inscenace Gottland

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Švandovo divadlo na Smíchově připravuje inscenaci divadelní adaptace GOTTLAND /Masky Tragické Bezradnosti/. První čtená zkouška proběhla v Národním památníku na Vítkově, premiéra v režii Petra Štindla je plánována na 19. březen 2011.

Polský novinář Mariusz Szczygieł ve své mnoha cenami ověnčené knize Gottland (mimo jiné European Book Prize 2009) předkládá osobitý pohled na Čechy, na jejich historii a hlavně na neuvěřitelnou schopnost české společnosti „useknout hlavy“ všem, kteří se vymykají. Je to pohled nesmlouvavý a ironický, překvapivý a pravdivý. A překvapivé je i to, že se u nás kniha, která Čechy a jejich nedávné dějiny nijak nešetří, dočkala už desátého dotisku.

V scénáři Petra Štindla a Doda Gombára se prolínají dva fenomény, bestseller Mariusze Szczygieła a internetová sociální síť. Ve virtuálním prostoru se tak mají možnost setkat zásadní osobnosti československé historie - Tomáš Baťa, Egon Ervin Kisch, Golden Kids, Lída Baarová, Joseph Goebbels, Karel Gott, Antonín Zápotocký, Otakar Švec, Adolf Hitler a mnozí další. Spojuje je Gottland. Místo průniku.

První čtená zkouška chystané inscenace Švandova Divadla GOTTLAND s podtitulem Masky Tragické Bezradnosti proběhla 24. ledna v kavárně Národního památníku na Vítkově. Szczygiełovy reportáže ukazují celé uplynulé století českých dějin, a kde jinde se přiblížit nedávné historii než na pražském Vítkově, v památníku, kde odpočívali českoslovenští prezidenti a potentáti a který dodnes má velmi silného génia loci? Tým režiséra Petra Štindla kromě čtení textu a výkladu souvislostí navštívil slavnostní síň památníku, kde si herci mohli prohlédnout expozici k dějinám Československa.
V chystané inscenaci se představí např. Filip Čapka, Petra Hřebíčková, Stanislav Šárský, Miroslav Hruška, Kamil Halbich, Apolena Veldová, Kristýna Frejová, Zuzana Onufráková, Tomáš Pavelka, Robert Jašków a další.

Mariusz Szczygieł, *1966
Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel se narodil v roce 1966. Vystudoval apolitické vědy a žurnalistiku na Varšavské univerzitě (2000). Léta pracoval pro známý polský magazín Gazeta Wyborcza, kde publikoval mnoho šokujících reportáží o tématech, která jsou v polské společnosti tabu (sexualita mládeže, homosexualita). Szczygieł se stal jedním z nejznámějších polských novinářů. Společně s generačními souputníky Wojciechem Tochmanem a Jackem Hugo-Baderem je jmenován ve všech zahraničních antologiích věnujících se polskému umění reportáže. Reportáž „Vezmi nás do Diamantu“ o společnosti Amway inspirovala dokumentární film Henryka Dederka „Vítejte v životě“, jehož promítání bylo soudně zakázáno. Několik let moderoval vlastní televizní talk show. Jako moderátor pořadu Na každé téma (TV Polsat) byl prvním, jenž v polské televizi vyslovil slovo „orgasmus“.Od roku 2001, poté, co ukončil spolupráci s TV Polsat, se věnuje kultuře a historii Československa, respektive České republiky. Na podzim 2006 publikoval knihu esejistických reportáží Gottland mapující posledních sto let české historie. Čechám a Čechům se věnuje i jeho nová kniha „Zrób sobie raj“, která v češtině vyjde letos v květnu.

7.2.2011 11:02:50 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek


Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...