zvláštní poděkování
Quantcom.cz

150. výročí Prozatímního divadla

150. výročí Prozatímního divadla

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Snahy našich obrozenců upínající se v polovině 19.století k výstavbě divadla určeného pro „obyčejné“ vlastenecké české publikum, vyvrcholily postavením Prozatímního divadla, které se stalo předchůdcem Národního divadla.

V roce 1852 zakoupil Sbor pro zbudování Národního divadla pozemek na nábřeží Vltavy, ale bylo jasné, že snahy o vybudování Národního divadla budou dlouhodobé. Kvůli nedostatku financí zůstalo dlouho v oblasti snů. Teprve po konci Bachova absolutismu v roce 1859 se podařilo shromáždit asi 100 tisíc zlatých, se věc hnula vpřed, především díky Františku Ladislavu Riegerovi, který inicioval stavbu „prozatímního“ stánku. Podařilo se skoro nevídané. Budova podle plánů architekta V.I.Ullmanna byla budova postavena během půl roku (!) a 18.listopadu 1862 slavnostně otevřena hrou V.Hálka Král Vukašín. Toto malé vítězství českých vlastenců však musely projít mnoha zkouškami. Zájem o představení nebyl zdaleka takový, jak by bylo pro prosperitu divadla žádoucí a hlediště (i když se zprvu hrálo 1-3 x týdně) často bylo poloprázdné. Pražská smetánka (a samozřejmě i němečtí obyvatelé Prahy) dávali přednost Stavovskému divadlu. Prvním operním představením byl Vodař od Luigiho Cherubiniho a postupně došlo i na uvádění původních českých oper (měly tu premiéru např. Prodaná nevěsta a Hubička). Od září 1866 byl kapelníkem opery divadla Bedřich Smetana, a v orchestru hrál na Violu Antonín Dvořák.

Od roku 1868 začala vedle Prozatímního divadla vyrůstat budova Národního divadla. Plánovalo se, že Prozatímní bude uzavřeno ve chvíli, kdy začne provoz v Národním divadle (tedy 1881). Jak víme, tyto plány překazil požár nové budovy, a tak se éra Prozatímního divadla prodloužila (v březnu 1882 jen těsně uniklo požáru, když pod jevištěm došlo k výbuchu zásobníků plynu). V dubnu 1883 bylo po rekonstrukci Národní divadlo definitivně otevřeno, následně byla budova Prozatímního divadla přestavěna a propojena s jižním křídlem Národního divadla, jehož se stala součástí.

K tomuto významnému výročí připravilo Národní divadlo několik akcí. Na scéně Národního divadla budou odehrána tři slavnostní představení: Labutí jezero (18. 11.), Zkrocení zlé ženy (19. 11.) a Prodaná nevěsta (20. 11.). A především bude otevřena tematická výstava. Ve spolupráci s Národním muzeem – konkrétně jeho Divadelním oddělením a Muzeem Bedřicha Smetany – ji připravili dramaturgové opery Ondřej Hučín a Beno Blachut. Výstava formou devatenácti zastavení nad nejrůznějšími uměleckými, architektonickými, provozními, společenskými i politickými tématy spojenými s dějinami Prozatímního divadla, představí nejdůležitější okamžiky týkající se vzniku a existence Prozatímního divadla. Vernisáž výstavy se koná 20. listopadu 2012 v 18:30 v hlavním foyer historické budovy Národního divadla. Při vernisáži bude zároveň do ND znovu navrácena busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, velké pěvkyně Prozatímního divadla, která je známa především jako první Mařenka ze Smetanovy Prodané nevěsty.

19.11.2012 17:11:31 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Asociace profesionálních divadel oslavila 30. narozeniny

Asociace profesionálních divadel

Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila narozeniny zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v so ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...