zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Malá inventura po jedenácté

Malá inventura po jedenácté

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jedním z pravidelných pražských festivalů je Malá inventura, pořádaná už jedenáctým rokem poslední týden v únoru (letos 22. - 28. února 2013) na různých netradičních scénách. S předsedkyní sdružení Nová síť, která festival pořádá, Dagmar Kantorkovou, jsme si povídaly nejen o této přehlídce, ale i o tom, v čem spočívá úloha Nové sítě a co je vlastně myšleno pojmem „nové divadlo.“

  • Vaše sdružení Nová síť existuje už deset let, stejně jako festival Malá inventura. Nebudu ale daleko od pravdy s tvrzením, že mnozí Pražané nevědí, o co se jedná.
    Naše občanské sdružení Nová síť se zabývá podporou umění, vzděláváním, art advokacií a networkingem. Měli jsme takovou vizi, že bychom rádi spojili různé kulturní subjekty, a vytvořili jakousi „novou síť“ prezentující autorské divadelní projekty jako protiváhu zavedené síti kamenných divadel. Spolupracujeme s regionálními partnery, malými divadly a festivaly, různými neziskovými subjekty, které dlouhodobě podporují autorskou divadelní tvorbu a Live Arts, čili „nové divadlo.“
  • Právě pojem „nové divadlo“ nemusí být každému jasný. Můžete objasnit, co si pod tím představit?
    Výraz „nové divadlo“ jsme začali používat před deseti lety, kdy vznikla potřeba širokou škálu různých typů scénických umění pojmenovat. Zahrnuje totiž divadlo taneční, pohybové, fyzické, vizuální, nonverbální, pantomimické, experimentální činohry, využití multimédií. Jedná se vesměs o autorské projekty, které hledají nové přístupy, žánry hodně propojují. Zjišťujeme, že teprve v posledních 2-3 letech se název nové divadlo, i díky novému cirkusu, začíná objevovat v médiích. Úmyslně se vyhýbáme pojmu alternativní divadlo, protože pro mnohé, především starší diváky je to hodně zavádějící. Vzhledem k tomu, že alternativa byla spojována spíše s hudbou, většinou si představí nějaké máničky a batikovaná trika a nemají k takovým projektům důvěru. Ale podle vlastní zkušenosti vím, že diváci jsou pak často překvapeni, když nějaké představení nového divadla vidí a zjistí, že se jim to líbí.
  • Vaší výkladní skříní je tedy festival Malá inventura, kde diváci mohou vidět na několika pražských scénách velmi různorodé projekty. Můžete říci, kdy a kde letos festival probíhá?
    Letos budeme mít už jedenáctý ročník, a to tradičně poslední týden v únoru. Tentokrát to připadá na dny 22.-28.února. Spojilo se osm pražských scén, které dlouhodobě podporují vznik nových českých nezávislých autorských projektů, tedy nové divadlo - Archa, Ponec, Alfréd ve dvoře, NOD Roxy, Meet Factory, Studio Alta a už druhým rokem také Nová scéna ND. Nejnověji přibylo Studio hrdinů, nová scéna ve Veletržním paláci. Kromě toho s námi spolupracuje Art Prometheus a Nablízko o.s.
  • Kdo vybírá program na festival?
    Dramaturgie je u nás jiná než u jiných velkých festivalů. Každý z jmenovaných prostorů nabízí to nejlepší, co u nich vzniklo v uplynulém roce. Během roku jsou to tedy konkurenční prostory, ale v tomto týdnu se – i díky Nové síti – spojí a prezentují společně své nejvýraznější projekty. Jedním z našich cílů je během této krátké doby ukázat promotérům ze světa i z Čech co nejkompletnější obraz toho, co v oblasti nového divadla v Praze vzniklo. Kromě toho mají i další umělci šanci prezentovat svou práci a najít umělecké partnery. V doprovodných akcích pod názvem Sbal ho/ji/to a Looking for new partners mohou představit své projekty a zároveň se dostat do kontaktu s promotéry nejen z Čech, ale i ze zahraničí a tak se mnohdy podaří dát dohromady i zajímavé koprodukční představení nebo šanci rezidenčního pobytu.
  • Pro jaké diváky je váš festival určen? Můžete něco doporučit?
    Úmyslně se nevyhraňujeme, a troufám si říci, že v našem programu si může něco zajímavého najít divák jakékoli generace, jak studenti, tak i starší publikum. A v posledních třech letech jsme přidali víkendový den pro dětské publikum. Letos jim nabídneme 24.února dvě představení. Ve Studiu Alta to bude představení Hodně malá čarodějnice, které připravila Lenka Tretiagová s Dance Light Studiem a Vojtou Švejdou, a v experimentální kavárně Nová syntéza představí Antonín Novotný loutkové představení Kvak a Žbluňk. Pro dospělé přidám alespoň pár tipů. Už po několikáté se účastní soubor Handa Gote. Letos uvedou v divadle Alfréd ve dvoře představení Prales. V experimentálním prostoru NOD Roxy uvidí diváci one-man show Petra Krušelnického Valentýn (získal za něj ocenění na loňské New Wave). Velmi oblíbený je Jožka Lipnik (Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát) divadla Nablízko, za kterým můžete přijít do Studia hrdinů. Úplný program je k dispozici na stránkách www.malainventura.cz , kde divák získá základní informaci nejen o jednotlivých představeních, ale i o tom, kde získat vstupenky.
  • Představíte v rámci festivalu také nějaký mezinárodní projekt?
    Stalo se pro nás už tradicí, že na konci festivalu nabízíme takový apendix, bonus, v němž prezentujeme něco z mezinárodní scény.Letos budeme mít takovou lahůdku, která vznikla ve spolupráci v rámci evropského networku Develompment of New Art (DNA), který Nová síť iniciovala v roce 2008 společně s partnery z Visegrádské čtyřky a připojili se také Slovinci, Dánové, Němci a Litevci. Společně s dánským choreografem Palle Granhojem a jeho tanečním studiem Bora Bora v Arhusu vznikl koprodukční projekt Men&Mahler, v němž vystupuje operní diva a osm tanečníků z celé Evropy. Představení mělo premiéru v květnu v Lublani, a už má za sebou osm miniturné po celém světě. V Čechách se představí ve dvou představeních v divadle Ponec, a poté ještě ve dvou českých městech – a pak odjíždí do Japonska.
  • 18.2.2013 22:02:56 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory