zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jiří Suchý a Semafor

Jiří Suchý a Semafor

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

For Semafor
Čeští písničkáři a hudební skupiny se vracejí k odkazu Semaforu a zpívají písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, který v těchto dnech oslaví 85. narozeniny. Režie M. Janek. 1. října 2016 oslaví legenda české divadelní a hudební kultury Jiří Suchý pětaosmdesáté narozeniny. Jako poctu k tomuto jubileu uvádí Česká televize dokumentární film režiséra Miroslava Janka, natočený v roce 2010 k výročí založení divadla Semafor. Hudební publicista Pavel Klusák vymyslel zajímavou akci – nejrůznější skupiny a písničkáře nechal nazpívat jejich oblíbené písně z dílny Suchého a Šlitra. Film sleduje, jak se jednotliví umělci potýkají s odkazem, který zanechal české kultuře jeden umělecký fenomén.
Jde vlastně o jakési „hudební road movie s dvaceti zastávkami“. Dokumentuje se zde výjimečná akce, jejíž protagonisté se v reálu nikdy nesejdou pohromadě. Natáčelo se na podzim 2009: právě tehdy se na různých místech ČR pustilo celkem 23 muzikantů a kapel do akce s názvem FOR SEMAFOR. Dokumentarista a kameraman Mirek Janek (Občan Havel, Nachové plachty, Nespatřené...) se proměnil v kronikáře. S malým štábem putoval po nahrávacích studiích, domácnostech, divadelních zkušebnách a chalupách (Praha, Brno, Pardubice, Valašská Bystřice, Kokovice...), kde v intimitě, bez publika, současní muzikanti hledali sami za sebe tvar pro písně Suchého a Šlitra.
Vysílání: 28.9., 22.35 hod., ČT art, Jiří Suchý – 85 let

Jak se máte, co děláte?
Veleúspěšné divadlo Semafor vstupovalo v napjaté atmosféře září roku 1968 do desáté sezóny. Při té příležitosti vznikl rozhovor s jeho duchovními otci, jímž připomínáme 85. narozeniny divadelníka, hudebníka, textaře i spisovatele, zkrátka renesančního umělce Jiřího Suchého (1968). Režie F. Filip. Život a tvorba letošního jubilanta Jiřího Suchého jsou neodmyslitelně spjaty s legendárním Divadlem Semafor (zkratka SEdm MAlých FORem), které založil společně s Jiřím Šlitrem v roce 1959 jako alternativu oficiálních scén. Brzy se stalo především díky svému hudebnímu charakteru velice populární a na lístky se stála fronta "přes noc". Ze zpěváků, kteří prošli jevištěm Semaforu se okamžitě staly hvězdy (K. Gott, W. Matuška, E. Pilarová, H. Hegerová) a z jejich písniček "šlágry". Na podzim roku 1968 slavilo Divadlo Semafor deset let od svého založení. Bohužel předtím přišel srpen 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy. Reportér Ladislav Daneš navštívil o měsíc později oba protagonisty a vyzpovídal je. Zdálo se, že v situaci plné nejistoty bude jejich divadlo útočištěm, v němž vše zůstává při starém a kde není prostor pro zahořklost. Nikdo z nich netušil, že za pár měsíců zemře Jiří Šlitr a že divadlo bude mít téměř likvidační politické problémy. Jiří Suchý jako signatář hned několika protirežimních výzev ztratil postavení ředitele, velkou část prostoru pro vlastní tvorbu i kontrolu nad dramaturgií. V roce 1980 Semafor nakonec přišel i o svoji samostatnost. Ani po roce 1989 nebylo pro Jiřího Suchého jednoduché udržet divadlo Semafor nad vodou a scéna musela několikrát měnit své působiště. Až v roce 2005 se trvale usídlila v Dejvicích a těší se i díky neustálému oživování původních forem přízni publika několika generací. Za své dosavadní přínosy české kultuře nejen na poli divadla obdržel Jiří Suchý čestný doktorát na JAMU či Cenu Jaroslava Seiferta a v roce 2013 se stal laureátem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.
Vysílání: 29.9., 00.25 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art

Moje souboje a boje
Dokument k 85. narozeninám Jiřího Suchého. Připravil J. Vondrák (Premiéra). Snímkem se prolínají dvě dějové linie. První vychází z divadelní hry Jiřího Suchého Největší tragédie v Čechách a věnuje se mapování historie divadla Semafor na pozadí šesti soumraků (tj. kritických období), jako jsou boj s komunistickým režimem, smrt Jiřího Šlitra, povodně a nedostatek financí. Druhá linie reflektuje originální úvahy Jiřího Suchého nad různými tématy a vychází z dosud nevydané knížky Klaun hovoří s Bohem, kde se protagonista částečně humornou formou zamýšlí nad Bohem a dalšími duchovními aspekty okolo nás.
Vysílání: 30.9., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 04.10., ČT art, Jiří Suchý – 85 let

19.9.2016 10:09:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...