zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Odešla Květa Fialová

Květa Fialová

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

(*1. 9. 1929 – †26. 9. 2017)
„Život si představuji jako vlnu na moři, na kterou si lehnu a jen tak se nechávám unášet…“
Květa Fialová, nepřehlédnutelná dáma českého divadla a filmu… Pro ty, kdo ji znali, navíc zvláštní zajímavá žena, která byla vždy originální. Mnohá její prohlášení působila tak, že si člověk nebyl jist, zda to myslí vážně nebo si z vás tak trochu dělá legraci. Měla osobité kouzlo, jak na jevišti, tak na filmovém plátně, ale i v osobním kontaktu. Za svůj život sehrála na 120 divadelních rolí (některé opakovaně - jako šarmantní starou dámu v Haroldovi a Maud nebo Martu Brewstherovou. v černé komedii Jezinky bezinky. Také film si tuto krásnou ženu přitáhl velmi brzy, první příležitost dostala už ve 40. letech, následovaly desítky rolí jak ve filmu, tak v televizních inscenacích a seriálech. Květa Fialová měla vztah k různým duchovním naukám a přírodě a zachovávala si do pozdního věku velmi pozitivní pohled na život. V posledních letech ji trápila Alzheimerova choroba.

Narodila se 1. září 1929 na Slovensku ve Velkých Dravcích. Po skončení 2. světové války se jako šestnáctiletá přihlásila k divadlu v Českém Těšíně, kde získala první divadelní zkušenost (např. Princezna Pampeliška). V letech 1946-40 vystudovala jako jedna z prvních brněnskou JAMU. Poté hrála v Opavě, v Českých Budějovicích, v Kolíně, v Martině. V roce 1958 ji pro divadlo ABC angažoval Jan Werich. Sama o tomto období hovořila jako o zázraku, který se rozplynul ve chvíli, kdy byl Werich nucen divadlo opustit. Krátce poté se divadlo ABC stalo součástí MDP pod vedením Oty Ornesta a všichni členové ABC, kteří měli zájem, do něj přešli. Květa Fialová sice tehdy byla na mateřské dovolené, nicméně členkou MDP se stala. V roce 1962 se jí narodila dcera Zuzana a od nové sezóny herečka nastoupila (první rolí byla Lékařka ve hře Krásné neznámá v roce 1963). Členkou MDP byla Květa Fialová až do roku 1991 a za tu dobu sehrála desítky různorodých rolí. Publikum obdivovalo její šarm a jemný smysl pro ironii a parodickou nadsázku především v rolích komediálního a konverzačního charakteru (Vajíčko, Charleyova teta, Don Juan, Tak málo, Postarej se o Amálku, Anna Karenina, Nezapřeš nikdy ženy své). S MDP nepřerušila spolupráci ani po odchodu z angažmá, a působila zde ve výrazných rolích dosud. Přes stovku repríz odehrála např. v Jezinkách bezinkách, podobně jako v Haroldovi a Maud. V hlavní roli Návodu na přežití v Rokoku ji obdivoval sám autor Mayo Simon. Kromě angažmá v MDP stíhala několik desítek let jezdit na zájezdy s představeními agentury Harlekýn, kde mnohé z úspěšných inscenací režíroval její manžel Pavel Háša (Ryba ve čtyřech, Víš, že neslyším, když teče voda, Tři na lavičce). Její kultovní rolí se stala optimistická dáma Maud ve hře Harold a Maud. Tu si zahrála v kromě ABC také v mladoboleslavské uherskohradišťské inscenaci.
Ve filmu se Květa Fialová poprvé objevila už ve 40.letech a od té doby sehrála desítky postav jak ve filmech, tak i tv inscenacích a seriálech. Mj. Babička, S tebou mě baví svět, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásného dragouna, Ženu ani květinou neuhodíš, Báječná léta pod psa, Účastníci zájezdu.
Květa Fialová byla dvakrát vdaná, krátce za dramaturga Jiřího Joska. Za svého druhého manžela Pavla Hášu byla vdána padesát let a měla s ním dceru Zuzanu.

26.9.2017 16:09:46 JaSop | rubrika - Medailony