zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ve VČD byla vyhlášena Komedie roku 2017

60’s aneb Šedesátky (Komedie diváků 2017)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V pondělí 29. ledna byly ve Východočeském divadle slavnostně rozdány ceny 18. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Miroslav Hanuš se svou pardubickou kolegyní Janou Ondruškovou. Program večera opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČT art.
Diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Další komediální představení zájemce čekala v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu je právě svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkaly o titul Komedie roku 2017, byly vybrány komedie o světě vědy Dotkni se vesmíru a pokračuj Městského divadla Brno, hudební retro inscenace Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ v podání pražského Divadla v Dlouhé či současná britská komedie Vincenc královéhradeckého Klicperova divadla. Výlet do světa mužských sebestředností nabídla konverzační komedie Obraz Komorní scény Aréna z Ostravy, pohled na jednu rodinnou večeři zprostředkovala současná česká hra Pohřeb až zítra Švandova divadla na Smíchově a na dobu, kdy se zdálo všechno možné, zavzpomínala hudební komedie Městských divadel pražských
60’s aneb Šedesátky. Do 60. let minulého století diváky přenesl také pořádající soubor Východočeského divadla, který do soutěže vyslal komedii podle slavného Formanova filmu Hoří, má panenko!

Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která zasedala ve složení: recenzentka a předsedkyně činoherní komise Cen Thálie Jana Paterová, publicistka a dramaturgyně Divadla v Dlouhé Karola Štěpánová, kritik a dramaturg ČT Zdeněk A. Tichý, režisér a překladatel Jaromír Janeček, jenž nahradil původně avizovaného překladatele Michala Zahálku, který svou účast na festivalu bohužel musel kvůli náhlému onemocnění odřeknout, a dramaturg Městského divadla Brno a pedagog JAMU Miroslav Ondra. Alternativou odborné poroty byla stejně jako v minulých ročnících studentská porota sestavená tentokrát studentkami Masarykovy univerzity Brno, Univerzity Pardubice a Univerzity Palackého v Olomouci. Své hlasy samozřejmě odevzdávali i sami diváci.

Vedle tradičních festivalových cen – Komedie roku, Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší herecké výkony – byla posedmé v historii festivalu udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje akademie složená z kritiků, režisérů, divadelních publicistů a teoretiků. Jejími předchozími laureáty jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek, Jan Vodňanský a Ivan Trojan. Ocenění doprovází cena v podobě jedinečné a každoročně nově realizované plastiky sochařky Kláry Klose.
Novinkou 18. ročníku bylo předávání Ceny za nejlepší režii.
„Na většině festivalů se obvykle odměňují divadla a herci, přitom za každým dobrým hereckým výkonem, za výběrem a realizací inscenace stojí režisér. Jeho vize, akcentace tématu a použité výrazové prostředky jsou nezaměnitelné zejména u komediálního žánru. Novým oceněním jsme proto chtěli oboru režie vyjádřit náležitý respekt,“ odůvodnila navýšení festivalových cen dramaturgyně Jana Uherová.
Kompletní výsledky naleznete zde..

30.1.2018 09:01:57 Redakce | rubrika - Festivaly