zvláštní poděkování
Volný.cz

Zemřel herec Vlastimil Bedrna

Bedrna a Šasek (U pokladny stál)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(*8. 2. 1929 - †6. 3. 2018)
Herec Vlastimil Bedrna patřil k posledním žijícím legendám poválečného rozmachu malých scén, zažil období vzniku a rozmachu Rokoka a poté Divadla na zábradlí. Kromě toho se doslova proslavil svým rozpoznatelným hlasem, který v dabingu propůjčoval nejen skutečným, ale často animovaným postavám, z nichž nejznámější byl Homer Simpson. Na divadelních prknech strávil Vlastimil Bedrna přes padesát let (!). Teprve těžké onemocnění jej přinutilo stáhnout se z uměleckého života.

Vlastimil Bedrna se narodil v Praze v rodině architekta. Vystudoval gymnázium, a poté činoherní herectví na DAMU. Po absolutoriu v roce 1952 nastoupil do prvního angažmá v Městském divadle v Mladé Boleslavi, kde setrval / s přestávkou vojenské prezenční služby/ do roku 1956. Poté však už byla zřetelná jeho cesta k různým malým scénám, které se v tomto období vyrojily. Nejprve si vyzkoušel malé formy v Pražském estrádním souboru, který občas hrával v tehdy znovu objeveném prostoru někdejšího meziválečného kabaretu Rokoko. A následně se společně s vrstevníky Darkem Vostřelem a Jiřím Šaškem stali základem souboru, který svými autorskými satiricky laděnými mozaikami, s množstvím původních písniček začal výraznou éru Rokoka. Ta trvala až do odvolání Darka Vostřela a následně zrušení souboru, tedy do roku 1973. Bedrna tu byl plně využíván jako herec, klaun a mim, jeho výrazná postava a mimika sloužily k rozesmávání publika. Připomeňme alespoň některé z titulů, jako byly Bapopo, Vzhůru po Rio Botičo, Vykradeno, Rajský ostrov, Filozofská historie, Kat a jeho mydlář, Balada z hadrů, Rokokokoktejl, Drak je drak či Tartuffe II. Bedrna se objevoval v podstatě v každé inscenaci divadla, a tak hrál téměř denně. Po zrušení souboru naskočil do Divadla na zábradlí, které v době počátku normalizace hledalo novou tvář. Setrval zde do roku 1995, a zahrál si množství pozoruhodných (byť ne hlavních) rolí v desítkách inscenací. A to například pod vedením takových režisérů jako Evald Schorm, Jan Grossman či Petr Lébl. Připomeňme inscenace Macbeth, Hamlet, Don Juan, Revizor, Hlučná samota či Bratři Karamazovi. Po odchodu z Divadla na zábradlí se stal členem souboru Divadla Pod Palmovkou, kde hrál např. v inscenacích Návrat domů, Výstřely na Broadwayi, Figarova svatba nebo Kočka na rozpálené plechové střeše. V roce 2003 ovšem utrpěl úraz, a v roce 2005 měl mozkovou mrtvici. Tyto zdravotní handicapy jej nejprve na chvíli, a poté definitivně vzdálily od divadelní scény. Vlastimil Bedrna byl od 60.let hojně využíván k menším rolím ve filmu či v televizních pořadech, má na kontě více než sto rolí, a především v dabingu, kde unikátním způsobem ztvárnil celou řadu postav, včetně těch animovaných. Po dvanáct sezón byl „jeho“ Homer Simpson ze seriálu Simpsonovi. Konec života trávil Vlastimil Bedrna v domově seniorů v pražské Krči.

11.3.2018 20:03:40 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Poslední lod (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Ceny českých divadelních kritiků za rok 2018

Jakub Albrecht a Tomáš Dianiška

V Divadle Pod Palmovkou byly o víkendu rozdány Ceny divadelní kritiky za rok 2018, které pořádá časopis Svět a ...celý článek


Zemřel Stanislav Zindulka

Stanislav Zindulka

(*5. 5. 1932 - †14. 3. 2019)
Odešel Stanislav Zindulka, usměvavý, neobyčejně poctivý a stále nadšený ...celý článekČasopis 12 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Filmová Paříž

Tanec na Rue Mouffetard

Paříž očima Jana Šmída
Paříž je městem filmu. Je to možná největší filmové studio na světě – samozřej celý článek

další články...