zvláštní poděkování
Volný.cz

Otáčivé hlediště má za sebou 60. jubilejní sezónu

Ztracený svět před Otáčivým hledištěm

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V neděli 9. 9. 2018 odehrál soubor Malého divadla poslední představení této sezóny před Otáčivým hledištěm. Pro Jihočeské divadlo byla sezóna 2018 velice úspěšná, odehráli jsme 91 představení. Z důvodu nepříznivého počasí bylo jedno představení zrušeno.
Na Otáčivém hledišti jsme v letošním roce přivítali 55 961 diváků. Od roku 1958 navštívilo Otáčivé hlediště 2 341 898 diváků.
,,Jsem velice rád, že i letos jsme na Otáčivém hledišti mohli přivítat domácí i zahraniční hosty. Vážím si našich souborů a děkuji jim za excelentní výkony. Věřím, že budoucnost točny se nadále bude ubírat tím nejlepším směrem, a že i v příštích letech s námi budou diváci spokojeni tak jako letos. Měli bychom si uvědomit, že jsme nejnavštěvovanější letní scénou v České republice a do budoucna usilovat o co nejlepší podmínky pro diváky i účinkující,“ okomentoval ředitel Jihočeského divadla, Lukáš Průdek.

Letos poprvé jsme uváděli s vícejazyčnými titulky všechna představení kromě Ztraceného světa. Představení Ztracený svět bude možné sledovat s titulky v příštím roce. Lidé si mohli před představením zapůjčit tablet. Poskytujeme 50 tabletů s možností využití titulkovacího softwaru OVERTEKST. Aplikaci určenou pro zařízení s OS Android 4.2 a vyšší, stáhlo doposud 1000 uživatelů. Jihočeské divadlo chce zpřístupnit všechna představení nejen zahraničním divákům, ale také lidem se sluchovým postižením.
Na Otáčivém hledišti jsme odehráli osm titulů, z toho dvě premiéry. Premiéru - hororu Dracula a premiéru - dobrodružného představení Ztracený svět, dále komedii Dekameron, opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky, balet Valmont a detektivní komedii Pes baskervillský.
Největším trhákem na OH byl horor Dracula autorské dvojice - Olga Šubrtová, Martin Glaser. Představení navštívilo nejvíce diváků a řadí se k nejvýpravnějším inscenacím.

Martina Schlegelová k sezóně na Otáčivém hledišti dodává: „Především se nám povedla velkolepá inscenace Draculy, které prorokuji, že bude diváky těšit ještě mnoho sezón. Letošní sezóna na Otáčivém hledišti byla moje první. I když se občas děly dramatické události spojené s bouřlivým počasím, mám radost, že jsme všechna představení, která jsme začali, také šťastně dohráli, a zrušili jen jedno jediné.“
Mimořádnou inscenací sezóny 2018 na Otáčivém hledišti byla i premiéra Malého divadla, Ztracený svět. Obří loutky pravěkých ještěrů nenechají v klidu malé ani velké diváky. ,,Bylo jasné, že dinosauři budou velký tahák, ale myslím, že pro řadu diváků bylo překvapením, jak naše loutky díky své úžasné technologii a nápaditému vizuálu v inscenaci fungují, jak jsou velké, kolik jich je a jak se vlastně hodí do barokních zahrad. Vždy když se v naší inscenaci objevily loutky dinosaurů, nastal v hledišti (a nejenom u dětského publika) obrovský úžas a nadšení,“ popsal režisér Petr Hašek.

Každý rok navštíví Otáčivé hlediště významné osobnosti. Letos do Českého Krumlova zavítal dlouholetý generální ředitel Státní opery ve Vídni, Ioan Holender, který se o svůj zážitek podělil se čtenáři Kronen Zeitung. „Verdiho Trubadúr v přírodním divadle v zámeckém parku pro mě byl světovou senzací. Nikoli jen díky pěvcům, kteří si za své výkony bez mikrofonů zaslouží uznání a mezi nimiž zaujala zvláště Yukiko Kinjo v roli Leonory, nebo orchestru opery Jihočeského divadla umístěném v historickém letohrádku Bellaria, z něhož byla hudba akusticky přenášena, ale především díky jedinečnému Otáčivému hledišti pro zhruba 600 diváků.“
Zajímavostí letošní sezóny na OH bylo natáčení České televize inscenace Psa baskervillského ve dnech 28., 29., 30. 8. 2018. Záznam inscenace odvysílá ČT ART do konce roku 2018.
Jubilejní 60. sezónu zakončíme výstavou Joana Brehmse, otce principu Otáčivého hlediště. Výstavu, kterou pořádáme ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Kláštery Český Krumlov, mohou diváci ve foyer JD navštívit od 10. října do 31. prosince.

www.jihoceskedivadlo.cz

10.9.2018 11:09:32 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hledání ztraceného času (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

DNz v následující sezoně uvede pět premiér

Tandem Svozil – Kosová

Zatímco s plnou intenzitou běží aktuální sezona, která se v Divadle Na zábradlí nese ve znamení oslav 60. výro ...celý článek


Kulturní manifest: Manifest kultury

 Pravda vítězí….

Ve veřejném životě se projevují dva základní přístupy ke kultuře: představa umění jako třešničky na socio-ekon ...celý článekČasopis 17 - sekce

HUDBA

Monkey Bussiness se v květnu do Brna

Plakát

Držitelé Anděla Monkey Business znovu vyráží na jarní turné k aktuální desce Bad Time For Gentleman, tentokrát celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 18. týden

Nahý mezi vlky

Kráska a zvíře
Jana Šulcová v televizním zpracování francouzské pohádky v básnickém přepisu F. Hrubína (197 celý článek

další články...