zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Palm Off Fest 2018 začne estonskou Revolucí

Teatr NO99 - Revoluce (Foto: Ojasoo)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Třetí ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest zahájí 19. října 2018 autorská inscenace Revoluce estonského Teatru NO99, držitele prestižní evropské Ceny divadelní reality (2017) a vítěze posledního ročníku Pražského Quadriennale (2015). Mezi hosty letošního ročníku se opět objeví Oliver Frljić, který ve spolupráci s berlínským Maxim Gorki Theater uvádí 27. října představení GOЯKI: Alternativa pro Německo?. Palm Off Fest 2018 dále nabídne inscenaci 99 slov pro prázdnotu z tallinnského centra Kanuti Gildi SAAL a představení Ledové doktríny: Variace na nacistickou rétoriku maďarského divadla Metanoia Artopedia. O závěr festivalu se 28. října postará varšavský Teatr Powszechny s inscenací Spravedlnost.

Českou scénu budou zastupovat inscenace Divadla pod Palmovkou Něco za něco v režii Jana Klaty a Pusťte Donu k maturitě!. V sobotu 20. října od 17 hodin proběhne speciální debata na téma „Už máme, co jsme chtěli?“. Na programu budou nejen diskuse a mezinárodní konference, ale také dvě výstavy a opět zdarma přístupná přehlídka nejzajímavějších dokumentů.
Estonský Teatr NO99 pojednává Revoluci jako jeden z nejpozoruhodnějších konceptů lidské civilizace. Snaží se tak postupně odkrýt její politickou, estetickou, intelektuální a emocionální podstatu. „Před námi dnes leží nepřekonatelná propast a my nemáme nic, co by nám ji pomohlo překonat. Žijeme lépe než kdykoli předtím, ale situace je přesto nesnesitelná,“ dodávají autoři. „Jsme rádi, že se nám po patnáctileté pauze podařilo do České republiky opět přivést estonské divadlo – Teatr NO99 navíc patří k evropsky nejoceňovanějším souborům bývalého východního bloku. Inscenace Revoluce vychází z inspirace politickými událostmi v Rusku v roce 1917 a přes další evropské revoluce 20. století se dostává až ke zlomu, který nás teprve čeká a který nezpůsobí člověk, nýbrž globální klimatická změna,“ říká ředitel festivalu Michal Lang.

Na „obranu hodnot evropské civilizace“ naváže bosensko-chorvatský režisér Oliver Frljić, který se spolu se známou berlínskou scénou Maxim Gorki Theater zamyslel nad fenoménem vzestupu extrémně pravicových platforem nejen v Německu. V inscenaci GOЯKI: Alternativa pro Německo? Frljić nepokrytě využívá jeviště i samotné divadlo Maxim Gorki Theater jako prostor ke konfrontaci současných anti-demokratických sil, které veřejnost i média v současné Evropě stále více legitimizují.
Varšavský Teatr Powszechny uvede 28. října svou dokumentární inscenaci Spravedlnost, která se věnuje nucenému odchodu třinácti tisíc Židů z Polska mezi lety 1968 a 1970. Země chudší o tyto obyvatele v důsledku toho utrpěla po stránce společenské, kulturní, ekonomické i politické. Režisér Michał Zadara formou soudního vyšetřování zkoumá, jestli je možné za tuto etnickou čistkou, jejíž následky jsou v Polsku patrné dodnes, po padesáti letech vůbec někoho obvinit. Podobně jako Sofoklův Král Oidipus vypráví i polská Spravedlnost o zemi, kde došlo ke zločinu, za který nebyl nikdo potrestán.
V sobotu 20. října 2018 od 17 hodin se uskuteční speciální diskuse, která pod hlavním heslem letošního ročníku „Už máme, co jsme chtěli?“ pozve české, slovenské a polské osobnosti k reflexi politického, společenského a kulturního prostřední ve střední Evropě. Tuto debatu bude moderovat Veronika Pehe a účastní se jí historička umění Milena Bartlová, slavista Marcin Filipowicz a spisovatel Michal Hvorecký. Vstup na debatu je zdarma. „Naše debata je přirozeně inspirována „osmičkovými“ výročími, která si letos ve středoevropském prostoru připomínáme. Nechceme se nad nimi ale nostalgicky dojímat! Chceme zmíněná výročí nahlédnout prizmatem současného stavu zemí střední Evropy, respektive Česka, Slovenska a Polska. Chceme si položit otázky, kam se naše společnosti během století tak radikálních politických, společenských a kulturních změn dostaly,“ říká o sobotní debatě dramaturg festivalu Jan Jiřík.

Palm Off Fest se dále snaží rozvíjet bohatý mimodivadelní program, zejména diskuse s tvůrci, které jsou součástí festivalu od jeho prvního ročníku. Na festivalovém programu se i letos objeví reprezentativní výběr pěti nejzajímavějších dokumentárních filmů: Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov, Svět podle Daliborka, Milda, Mrtvý národ a Zvíře stále žije. Tento výběr, který pro festival připravuje KineDok Institutu dokumentárního filmu, je pro veřejnost přístupný zdarma. Palm Off Fest se letos stal partnerem projektu Institutu umění – Divadelního ústavu PACE.V4: Putovní konference DRAMplan 2018. Toto setkání českých a visegrádských divadelníků, se bude zabývat divadlem jako veřejnou institucí, její společenskou činností a odpovědností. Mezinárodní sympozium se koná ve Velkém sálu Divadla pod Palmovkou v neděli 21. října od 12.30 hod.
Vstupenky na www.palmofffest.cz.

15.10.2018 18:10:19 Redakce | rubrika - Festivaly