zvláštní poděkování
Volný.cz

13. komnata Zdeňka Maryšky

13. komnata Zdeňka Maryšky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Zdeňka Maryšky
Známý herec a dabér z jistoty stálého hereckého angažmá riskoval emigraci do Spojených států, kde po tvrdé práci a ve velké konkurenci dosáhl úspěchu. Připravili: M. Hynková Vrbová, M. Šnábl a O. Reif. Zdeňka Maryšku, herce a dabéra, vychovávala matka-herečka a otčím. Už ve svých čtyřech letech hrál v Městském divadle v Mariánských Lázních. Na DAMU ho nevzali, otčímem vybranou školu vzdal dřív, než ji začal studovat, proto začal jako elév v plzeňském Divadle Alfa. Brzy se na něj usmálo štěstí: vzali ho na JAMU, kde studoval se S. Skopalem, J. Bartoškou, J. Švandovou, M. Donutilem, P. Zedníčkem, K. Heřmánkem a B. Polívkou aj., což prožíval jako zlaté časy.

Jenže normalizační tlaky a omezení ho štvaly: ač nazkoušel krásnou roli v Krejčově Divadle za branou, divadlo bylo roku 1972 z politických důvodů zavřeno, totéž zažil ve Státním divadle v Brně za režie Jana Kačera, když těsně před premiérou zakázali hru Přelet nad kukaččím hnízdem, v níž měl hrát stěžejní roli. Nechtěl se jen podřizovat režimu ani recitovat sovětské verše, proto zvolil emigraci. Na počátku 80. let odjel se svou tehdejší manželkou, herečkou Miriam Vránovou, do Německa, kde strávil třináct měsíců čekáním na azyl. Aby si přivydělali, oba tu načerno roznášeli letáky. Také začátky ve vysněných Spojených státech byly krušné. Dva roky se protloukali – Zdeněk například pracoval jako číšník v české hospodě nebo byl majordomem u bohaté Američanky. Musel být čtyřiadvacet hodin k dispozici jako řidič, správce domu, zahradník, hospodář a řemeslník na jejím panství. Střídal pět uniforem, každou na jinou činnost či reprezentaci. Manželka tu pracovala jako kuchařka. Avšak herectví kvetlo na západním pobřeží, kam se vydal, aby se dostal mezi americké herce, kterých je jen v New Yorku zaregistrovaných 40 000. Pro herce, který odjel z vlasti „až“ ve svých pětatřiceti, to nebylo snadné. Ač má talent na jazyky, zpočátku Američanům nerozuměl. Zapřel se a tvrdošíjně se učil, chtěl porozumět všem dialektům i vypilovat americký přízvuk. Prozatímní místo získal ve špičkové hotelové restauraci Waldorf Astoria, kde se vypracoval na vedoucího číšníků. Mezitím se tvrdě připravoval na kariéru herce a hledal herecké příležitosti, až konečně uspěl na konkurzu mezi sedmi sty uchazeči na roli v Chicagu. Po úspěšně zvládnutém představení si sehnal agenta. Stal se členem prestižního Actor´s Studia, kde jeho výkony hodnotili Al Pacino, Paul Newman, aj. Jeho herecká kariéra v USA se rozjela, nakonec vystupoval ve třech jazycích. Ač nevěřil, že se u nás někdy změní režim, v polovině 90. let se vrátil do Čech, především kvůli divadlu. Hrál v Menzelově filmu Obsluhoval jsem anglického krále, v Herzově Dívce a kouzelníkovi, Pasáži, Hitlerově elitě, Klaunech, Pohádkáři, Bardech... Na svých současných jedenasedmdesát let rozhodně nevypadá, je šťastně popáté ženatý, hraje v Divadle Na Fidlovačce, je žádaným hercem ve filmu, v divadle i televizi (seriál Detektiv Martin Tomsa) a dodnes hraje i v zahraničních filmech.
Vysílání: 16.11., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 18.11., ČT1., 22.11., ČT1

5.11.2018 18:11:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Manéž Bolka Polívky – klaun slaví 70


Úsměvy Ilji Prachaře
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na filmového a divadelního herce Ilju ...celý článek


Naše tradice

Naše tradice: Pálení čarodějnic

Naše tradice: Pálení čarodějnic
Z jakých rituálů a pověr se zrodila tradice stavění hranic v předvečer prvn ...celý článek


13. komnata Jiřího Klema

Jiří Klem

13. komnata Jiřího Klema
Charismatický herec byl napaden a zraněn výtržníkem. Následky zranění má dodnes. P ...celý článekČasopis 17 - sekce

HUDBA

Německé trio Dictaphone míří na Žižkov

Dictaphone

Na Music Infinity dorazí německé trio Dictaphone. Projekt míchající vlivy ambientu, downtempa a nu-jazzu do or celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 18. týden

Nahý mezi vlky

Kráska a zvíře
Jana Šulcová v televizním zpracování francouzské pohádky v básnickém přepisu F. Hrubína (197 celý článek

další články...