zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo Tramtarie uvede román Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadlo Tramtarie uvede po pohádce O popleteném kouzelníkovi a autorské komedii Prostři mě! třetí premiéru sezony 2018/2019, kterou je divadelní adaptace klasického románu Emily Brontëové Na Větrné hůrce. Autorem adaptace a zároveň režisérem je umělecký šéf souboru Vladislav Kracík. V hlavních rolích se představí Barbora Šebestíková a Miroslav Černý. Premiéry se uskuteční 14. a 15. března 2019.
Divadelní adaptace významných děl české i světové literatury jsou stěžejní dramaturgicko-režijní linií Divadla Tramtarie. Větrnou hůrkou se také pomyslně završuje trilogie adaptací velkých světových klasických románů, které v posledních sezonách v Tramtarii vznikly.

Před dvěma lety byla uvedena ruská Anna Karenina Lva Nikolajeviče Tolstého, v loňské sezoně na ni navázal americký Velký Gatsby Francise Scotta Fitzgeralda a letos přišlo na řadu divadelní zpracování díla z anglické provenience, kterým je klíčový román 19. století Na Větrné hůrce od Emily Brontëové. Zmíněná Anna Karenina stejně jako Velký Gatsby patřily k nejnáročnějším, nejdražším a také nejočekávanějším titulům daných sezon. V případě Větrné hůrky tomu není jinak.
Jediný román Emily Brontëové Na Větrné hůrce, který je také znám pod názvem Bouřlivé výšiny, spatřil světlo světa v roce 1847 a svým nekonvenčním pojetím dobra a zla tehdy šokoval celou viktoriánskou Anglii. Hlavním hrdinou dramatického příběhu je Heathcliff, nalezenec, kterého se ujal starý pan Earnshaw, majitel panství zvaného Větrná hůrka. Heathcliff se brzy zamiloval do jeho dcery Kateřiny a právě jejich zničující až destruktivní vztah nadobro poznamenal nejen všechny tehdejší obyvatele Hůrky, ale i jejich další generaci.
Hlavním tématem inscenace je motiv spravedlivé odplaty. Existuje vlastně vůbec? A kdo dokáže určit její správnou míru?
Žánr inscenace bychom mohli označit jako romantické drama, neboť neobvykle silné pouto mezi Kateřinou a Heathcliffem je hybatelem veškerého dění a spouštěcím momentem všech tragických následků. Inscenace jako taková je ale jistě vícežánrová. Objevují se v ní i postupy a principy psychologického dramatu či hororu. Cílem inscenačního týmu bylo vytvořit moderní inscenaci, která diváky strhne, dojme i pobaví.

Režisérem inscenace a zároveň autorem adaptace je umělecký šéf souboru Vladislav Kracík. Dramaturgem je v Tramtarii poprvé hostující Martin Fahrner, jinak dramaturg šumperského divadla. Autorkou scény a kostýmů je domácí výtvarnice Adéla Szturc (Anna Karenina, Stařec a moře). Rovněž autor scénické hudby Martin Peřina je v Tramtarii tradičním spolupracovníkem a tentokrát si k sobě přizval talentovanou mladou zpěvačku Hanu Kennigovou. Větrná hůrka je pochopitelně výraznou příležitostí pro představitele ústředních postav. V roli Heathcliffa se představí Miroslav Černý a roli jeho osudové ženy Kateřiny ztvární Barbora Šebestíková.
Premiéra: 14. a 15. 3. 2019 v 19:00 v Divadle Tramatarie Olomouc

13.3.2019 16:03:23 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mne blesk se dotekl (NdB)

Články v rubrice - Zveme ...

One man show Klaunovy názory

Vizuál k inscenaci Klaunovy názory

Dramatizaci románu Heinricha Bölla Klaunovy názory uvede ve čtvrté premiéře 51. sezóny A studio Rubín. Inscena ...celý článek


Česká premiéra komedie Velká bankovní loupež

Jan Musil, Michal Lavrovič, Josef Pejchal a Aleš Alinče

Na velkém jevišti Východočeského divadla Pardubice se o víkendu 23. a 24. března 2019 uskuteční slavnostní pre ...celý článek


Stručné dějiny hnutí v Komedii

Zkoušení v Norimberku  (Foto: Patricie Talacko)

Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgar ...celý článek


Nestoudná groteska o prasáckosti života vezdejšího

Petr Pochop (Král Ubu)

Druhou premiérou sezóny „Kam směřujeme?“ Divadla D21 bude hra enfant terrible francouzské literatu ...celý článek


Petr Vančura v nejmenší show světových rozměrů

Petr Vančura

Performer Petr Vančura, alias #kingofzjuby, přichází s další řadou svých spektakulárních PopUpShows - krátkých ...celý článekČasopis 13 - sekce

HUDBA

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu

Martin Kratochvíl & Jazz Q Znovu
Dokumentární film mapující úspěšných 50 let známé jazzové formace a jejího celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 14. týden

Černí baroni

Černí baroni
...aneb Válčili jsme za Čepičky. Jedna z nejúspěšnějších komedií 90. let podle knihy Miloslava celý článek

další články...