zvláštní poděkování
Volný.cz

Misantrop dráždivé interpretaci Jana Friče

Vladimír Javorský a David Matásek (Misantrop)

autor: Patrik Borecký  

zvětšit obrázek

Misantrop - vedle Tartuffa a Lakomce základní komediální archetyp, kterým světové drama obohatil génius francouzského klasicismu. Misantrop nenávidí lidi. Ale je tomu u Molièra (1622–1673) skutečně tak? Jistě, Alcest pohrdá pokryteckou společností, v níž lichotky střídají pomluvy a každý sleduje jen vlastní prospěch. Na druhou stranu Alcest miluje Celimenu, jež je přímo zosobněním mravů, které on nesnáší. Je možné, ba dokonce žádoucí říkat pouze pravdu? Nepřeroste někdy upřímnost v neomalenost? A dokáže Alcest v této své pravdě vůbec žít?

Molièrovy komedie, přes všechnu svou inspiraci v lidovém komediantském divadle, nikdy nerezignují na existenciální rozměr. Na repertoár Národního divadla, tentokrát na jeviště
Stavovského divadla, se Misantrop vrací po více než třiceti letech 23. května 2019 v dráždivé interpretaci Jana Friče. Na úpravě textu se s režisérem Fričem podílela dramaturgyně Marta Ljubková.
,,Misantrop – svou problematičností, nejednoznačností, trvalou rozlámavostí – nabízí řadu možných interpretací, s nimiž je ovšem nutno pracovat dynamicky, vnímat je v běhu hry a se všemi potenciálními problémy. Snažili jsme se ukázat, co všechno dnes potřebujeme k životu, abychom se cítili „šťastni“. Do textu jsme na mnoha místech intervenovali (také proto jsme vybrali překlad, který podle našeho mínění takový zásah zvládne), připsali jsme několik pasáží inspirujíce se světem kolem sebe a provedli několik zápůjček z jiných překladů, které odhalí pouze velký znalec. Pokusili akcentovat několik motivů, které mohou rezonovat se současností. Především je zřetelné, že se ve hře setkává bohatá společnost, která nemá skutečné starosti. Její starostí je jenom ona sama.“ uvádí Ljubková.
Režisér Jan Frič o inscenaci ,,Misantropa vnímám jako tragický příběh nemožnosti realizovat naprosto zásadní a obrovskou lásku, když podivuhodně sebestředné dilema lidské bytosti – tedy jak dostát ideálům ve hmotném světě – začne bránit samotnému životu. Co je to schopnost žít? Nepřehlížíme kvůli sobě a svému obrazu reálný svět a jeho potíže? Jsme společnost módnosti? Je enviromentální téma banální kýč, protože je módní?“.
Hrají: Vladimír Javorský, David Matásek, Igor Orozovič, Kateřina Winterová, Jiří Suchý z Tábora, Jan Bidlas či Jana Stryková.
Premiéry se uskuteční 23. a 24. května ve Stavovském divadle.
Termíny + vstupenky na www.narodni-divadlo.cz.

20.5.2019 15:05:58 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Malý princ  (Laterna magika)

Časopis 38 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Thriller Lovci hlav

Lovci hlav

I nejlepší lovec hlav v Norsku si musí občas přivydělávat krádežemi uměleckých děl. Norský koprodukční thrille celý článek

další články...