zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 40. týden

Národní divadlo: Mýtus a realita

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Josefa Hlinomaze
Jaromír Hanzlík představuje televizní role zemitého komediálního herce Josefa Hlinomaze, od jehož narození v těchto dnech uplyne 105 let (2006). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si spolu s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme Josefa Hlinomaze. Tentokrát se podíváme na jeho televizní tvorbu. V televizním archivu můžeme najít stovky pořadů, ve kterých se naplno projevil jeho neopakovatelný komediální talent. My si dnes mnohé z nich ukážeme a přidáme i několik úsměvných historek z jeho memoárů. Připomeneme si i to, že Josef Hlinomaz byl také skvělý malíř. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tvůrce, který se narodil před 105 lety.
Vysílání: 01.10., 14.25 hod., ČT1

Úsměvy Ondřeje Havelky
Dnes J. Hanzlík přivítá známého herce, zpěváka a frontmana orchestru Melody Makers, který zanedlouho oslaví své 65. narozeniny (2002). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude oblíbený herec, zpěvák, tanečník a ctitel starých melodií Ondřej Havelka. Povídat si budou, mimo jiné i o tom, jak se jeho láska k jazzu a swingu vlastně zrodila. Chybět samozřejmě nebudou ani ukázky z filmů a televizních pořadů, ve kterých Ondřej Havelka vystupoval. Pořad uvádíme k nadcházejícím 65. narozeninám tohoto všestranného umělce.
Vysílání: 06.10., 08.10 hod., ČT1

Národní divadlo: Mýtus a realita (3/10) - Na ostrově jménem Československo
Rozlety a pády naší první divadelní scény v novém dokumentárním cyklu A. Kisila (Premiéra). Nárůst byrokracie a citelné snížení subvence. To jsou jen dva z nepříjemných důsledků převedení Národního divadla do státní správy v roce 1930. Šéf činohry Karel Hugo Hilar navíc pocítil nepříjemný úřední zásah do své práce. Poprvé musel režírovat hru, kterou si sám nevybral – Maryšu. S ustupující hospodářskou krizí se začalo na obzoru objevovat nové nebezpečí v podobně sílícího nacismu. Národní divadlo odpovědělo premiérami vrcholných děl Karla Čapka. Bílá nemoc i Matka slavily nebývalý úspěch. Další kapitolou z dějin Národního divadla provází Ondřej Havelka.
Vysílání: 02.10., 20.20 hod., ČT art

Semafor atd. (4/8)
Šedesát let existence legendárního divadla připomene cyklus scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného z roku 1999. Šok z okupace Československa v srpnu 1968 poznamenal život v celé zemi. Brzy se přestalo smět i to, co ještě před rokem prošlo bez povšimnutí. Semafor se navíc musí vyrovnat se ztrátou Jiřího Šlitra, který nečekaně zemřel v prosinci 1969. Navíc téměř přesně dva roky na to umírá na těžkou nemoc Jiří Grossmann. Vychází neslavně slavné Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti. Přituhuje, začala normalizace. Jiří Suchý nesmí nadále řídit divadlo, které založil. Na krátkou dobu se podaří obhájit na šéfovském postu Ferdinanda Havlíka. Potom už ale následují nařízení, doporučení, příkazy a zákazy, které vedou až k zastavení činnosti divadla. Naštěstí jen na několik dnů. Veřejnosti se ovšem předloží "technické důvody". V roce 1970 přichází do Semaforu Jitka Molavcová, nejprve jako "dívenka s kytarou". Z dívenky se však brzy vyklubala posila zcela ojedinělého formátu a v podstatě se stala plnohodnotnou náhradou za Jiřího Šlitra. Její komický talent se uplatnil naplno poprvé v osobité adaptaci Erbenovy Kytice. Soubor Jiřího Suchého posiluje i příchod Josefa Dvořáka a Kytice se stává nejúspěšnějším představením Semaforu, jemuž se zdárně podařilo překonat krizové období.
Vysílání: 03.10., 22.30 hod., ČT art

Návštěvní den Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna v Semaforu
Legendární zábavný pořad z roku 1969 (1998). Spoluúčinkují: N. Urbánková, M. Voborníková, Z. Burianová, E. Olmerová, P. Bobek, J. Helekal, orchestr F. R. Čecha a další. Scénář M. Šimek a J. Grossmann. Režie J. Roháč. Legendární Návštěvní dny a půvabné povídky, které psal Miloslav Šimek spolu s Jiřím Grossmannem, doslova zlidověly. Jejich vystoupení byla založena především na krátkých scénkách, písničkách, součástí bylo čtení vlastních literárních prací a parodické až dada rozhovory na nejrůznější témata. Některá jejich vystoupení v Semaforu zachytila tehdejší televize. V repríze pořadu z roku 1969 uvidí diváci mezi jinými tehdy ještě málo známou dvojici M. Palečka a M. Janíka (v písničce Hele lidi), N. Urbánkovou (píseň Drahý můj s Grossmannovým textem), E. Olmerovou, M. Voborníkovou, Z. Burianovou, P. Bobka a další. Dvojice Š + G také zazpívala známou písničku, jejímž refrénem je Archimédův zákon, J. Grossmann přečetl povídku Můj první mejdan a M. Šimek zase Výlet s Lomcovákem.
Vysílání: 06.10., 20.20 hod., ČT art

23.9.2019 10:09:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...