zvláštní poděkování
Volný.cz

Devatenáctý ročník festivalu Theatrum Kuks

Theatrum Kuks (Foto: Marianna Borecká)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Boj a vítězství, to je téma letošního ročníku multižánrového festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks.
Od 19. do 23. srpna 2020 můžete v Kuksu zažít divadelní představení, koncerty, taneční vystoupení, land-artovou instalaci, prohlídku nové galerie loutek, literární a taneční workshop a dokonce i Braunovy sochy ve virtuální realitě. A na své si přijdou i děti! Program se navíc neomezuje pouze na Kuks. S uměním zavítáme i do Žirče, Velké Bukoviny či Vlčkovic.

Letošní akce se podobně jako ty předchozí pokusí navázat na tradici Kuksu coby kosmopolitního uměleckého centra. Myšlenkou ostatně není pouhá rekonstrukce zažitých barokních forem, ale naopak hledání toho, co nám baroko může nabídnout v dnešní době.
Festival jako obvykle zahájí premiéra hry souboru Geisslers Hofcomoedianten, tentokrát „odpadkově-úpadkové eko komedie“ LK3P 2: Zelenavý ptáček na motivy známého textu Carla Gozziho, a koncert skupiny Aftas y levadura kombinující barokní hudbu s jazzem a vlivy Latinské Ameriky.
V pěti dnech se pak v Kuksu odehraje žánrová všehochuť, během níž si na své přijde opravdu každý. Milovníci klasické barokní hudby mohou zavítat na koncerty souborů Capella Ornamentata, Akademie staré hudby Brno, Pro Arte Bohemica či Delizie Musicali, nadšenci do divadla mohou krom mnoha dalších inscenací Geisslers Hofcomoedianten zhlédnout takové lahůdky, jakými je například „myslivecká romance“ s akrobatickými prvky Lov, kterou předvede uskupení Bratři v tricku & Holektiv, nebo němá upomínka na šedesátá léta od umělecké skupiny Vi.tvor nazvaná Lázně. Mimo to se můžete těšit na stálé hosty festivalu Ensemble Damian s operou La Psiche, věhlasnou barokní tanečnici Andreu Miltnerovou, která předvede svůj tanec smrti přímo v hrobce hraběte Šporka, diskuse s odborníky na barokní témata či znamého literárního historika
Martina C. Putnu, který předvede, že zpívat se dá O smrti i vesele!

„Podobně jako v době baroka, i dnes narážíme na mnoho protikladů a názorových střetů, stále ale zbývá místo pro jejich vzájemnou, nepředpojatou konfrontaci. Jednou z takových platforem by měl být náš festival, kde se potkává současné umění s tím barokním. Letošní ročník bude plný kontrastů a soubojů. Brněnská Akademie staré hudby bude konfrontovat hudbu jezuitského řádu s hudbou řádu Milosrdných bratří v prostorách žirečského a kukského kostela, které těmto řádům historicky patřily. Uznávaná tanečnice Andrea Miltnerová bude přímo ve šporkovské hrobce konfrontovat současný tanec s tím barokním. Vojtěch Žák Leischner konfrontuje moderní technologie se sochařstvím Matyáše Bernarda Brauna. A v neposlední řadě bude mít náš divák po třech letech konfrontací s různými úřady opět možnost navštívit jedinečný divadelní prostor Comoedien Hausu,“ slibuje umělecký ředitel festivalu Petr Hašek.
Na pozadí festivalu proběhnou dva umělecké workshopy, literární s Reném Nekudou a taneční s Andreou Miltnerovou, jejichž výsledek mohou hosté zhlédnout v rámci programu. Potřetí se zde uskuteční také projekt tzv. rezidencí; jedněmi z našich rezidentů je již zmíněné uskupení Aftas y levadura, druhým Vojtěch Žák Leischner, který se rozhodl oživit sochy Matyáše Brauna animací ve virtuální realitě.
Dalším lákadlem letošního ročníku je nově otevřená Galerie loutek Jiřího Nachlingera v kukském Comoedien Hausu, kde také proběhne řada představení. Navazuje na tradici kukského a obecně východočeského loutkářství a prohlédnout si v ní můžete expozici Braunova socha loutkou.

„THEATRUM KUKS usiluje o navrácení živého umění do kukského údolí a následuje tak ideu, s níž přišel před třemi sty lety jeho zakladatel, hrabě F. A. Špork. Jeho působení však již tehdy překročilo hranice Kuksu a zanechalo stopy i v okolní krajině. V nedalekém Novém lese vytesal Matyáš B. Braun na jeho objednávku Betlém do kamene, v údolí Bokouš, kde Špork chytal ptáky, zase stávala socha ďábelského Fitzli-Putzliho a vzrostlé buky zde zdobily reliéfy a verše. Právě tudy povede čtvrteční pochod z Kuksu do Velké Bukoviny, který připomene dějiny židovské kultury v kraji,“ vysvětluje ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Přijeďte se do Kuksu přesvědčit, že baroko není jízdou na mrtvém koni!
Program festivalu na www.theatrum-kuks.

27.7.2020 09:07:44 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Grand Hotel (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Loutky v nemocnici oslaví 15 let

Prodaná nevěsta

Loutky v nemocnici přináší již patnáctým rokem radost a úsměv dětem i seniorům v nemocnicích a léčebnách. V rá ...celý článek


Pátý ročník Palm Off Festu zrušen

Palm Off Fest 2020

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou k ...celý článek


Mezinárodní festival DIVADLO 2020

Smrt obchodního cestujícího (MDP)

Přes 50 představení a doprovodných akcí nabídne 28. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO, který proběhne od ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Jaroslav Uhlíř výročí

Jaroslav Uhlíř (Svěrák a Uhlíř – padesát let spolu)

Úsměvy Jaroslava Uhlíře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený skladatel a hudebník, který nedávno oslavil celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Np na Vítkově hostí putovní výstavu k výročí Lotyšska

We want to be free, we will be free!

Národní muzeum otevřelo 1. 9. tohoto roku v Národním památníku na Vítkově panelovou výstavu s názvem We want t celý článek

další články...