zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo Sklep 50 let

Hřmění Divadla Sklep

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hřmění Divadla Sklep
Parodie na televizní debaty, ve které literární kritici důkladně rozebrali nejslavnější knihu světa – Bibli. Pořad uvádíme k 50. výročí založení legendárního Divadla Sklep (2000). Účinkují: D. Vávra, T. Hanák, J. Macháček, J. Burda a další. Režie O. Trojan. K 50. výročí založení Divadla Sklep přinášíme část záznamu legendárního představení tohoto kultovního souboru. Autoři se rozhodli udělat parodii na televizní pořad „Katovna“, ve které se věnují kritické analýze Bible. V představení nebudou chybět ale ani písničky, skeče, a především typický humor.
Vysílání: 23.8., 20.15 hod., ČT art

Mlýny
Divadlo Sklep, od jehož založení letos uplynulo 50 let, v kultovní adaptaci hry V. Havla a K. Bryndy "Život před sebou" z prostředí socialistické armády 50. let (1993). Účinkují: J. Slovák, J. Burda, T. Hanák, D. Vávra, O. Schmidt a další. Kamera I. Popek. Režie O. Trojan. Roku 1957 nastoupil Václav Havel vojenskou službu, kde se seznámil s režisérem Karlem Bryndou. Rozhodli se, že si dva roky v zeleném zpříjemní hraním armádního ochotnického divadla. Pro tento účel napsal Havel (spolu s Bryndou) svou první divadelní hru Život před sebou (1959), která decentně parodovala dobová dramata z vojenského prostředí. Omezení armádní důstojníci však hru vzali vážně, a tak se Havlův debut probojoval až do finále armádní ochotnické přehlídky. Teprve tady velení armády pochopilo ironii hry a autoři měli průšvih. Na hru se poté nadlouho zapomnělo, až v roce 1991 ji znovuobjevilo Divadlo Sklep, které ji upravilo, vyšperkovalo řadou nových vtipů a gagů a uvedlo pod názvem Mlýny. Komedie se následně stala jedním z nejúspěšnějších sklepáckých představení. Roku 1994 pořídil její televizní záznam režisér Ondřej Trojan, který představení natočil na jevišti v plenéru v prostorách skutečných kasáren.
Vysílání: 23.8., 20.45 hod., ČT art

Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren (3/3)
Typický poeticko-štiplavý sklepovský humor v reálných kulisách nejmenovaného městečka kdesi na území Čech a Moravy. Třídílný skečový pořad o současných bizarních společenských fenoménech uvádíme k 50. výročí založení legendárního Divadla Sklep. Hrají: T. Hanák, M. Šteindler, D. Vávra, J. Macháček, J. Hanáková, V. Marhoul, T. Kučerová, L. Vychodilová, F. Váša a další. Kamera T. Sysel. Režie O. Trojan. Divadlo Sklep se vrací s filmovou minisérií složenou z nových, ale i starších scének, skečů a písniček, které byly součástí divadelních sklepovských Besídek za zhruba poslední dekádu a dosud nebyly natočeny. Tomáš Hanák, David Vávra, Milan Šteindler, Jiří Macháček, Tereza Kučerová, Václav Marhoul, Lenka Vychodilová a další hvězdy dnes již kultovního divadla ztvárnili v reálných kulisách nejmenovaného maloměsta řadu pitoreskních postav, které prožívají své bizarní životní peripetie. Několik vzájemně propletených příběhů a osudů svérázných obyvatel městečka se opět nese v duchu nezaměnitelného sklepáckého humoru a poetiky, která je společensky aktuální, ale přitom i zábavně nadčasová.
Vysílání: 27.8., 22.00 hod., ČT art

Kouř
Prazvláštní muzikál o prazvláštních létech. Český kultovní film s poetikou divadla Sklep v nové restaurované verzi (1990). Hrají: J. Slovák, L. Zedníčková, J. Dušek, M. Šeligová, L. Myslivec a další. Scénář L. Tuček a T. Vorel. Kamera M. Duba. Režie T. Vorel. Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizardním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení. Tímto naprosto bezelstným přístupem ale následně mimoděk uvádí do chodu místní dějiny, a ocitá se uprostřed otevřené vzpoury...
Po svém celovečerním debuty Pražská pětka z roku 1988 si režisér Tomáš Vorel opět zvolil satirickou látku a dle svého studentského snímku ING. z roku 1985 natočil s Lumírem Tučkem, spoluscenáristou a autorem písňových textů, z Recitační skupiny Vpřed dnes již kultovní film s tolik typickou poetikou divadla Sklep, kde se vážné mísí s nevážným, ironie s obdivem, realita s bizarností a skutečnost s absurditou. Realizační práce začaly ještě na sklonku komunistického režimu v roce 1988 a natáčet se začalo v lednu roku 1990. O rok později si v únoru 1991 film odbyl premiéru, ale v kinech bez výraznější divácké odezvy zapadl. Se znovuobjevováním Kouře se z něj však pozvolně stal nadčasový fanouškovský fenomén, vyznačující se ojedinělým humorem, svérázným pojetím muzikálu a také skeptickým pohledem na revoluci, jejíž výdobytky nakonec připomínají pořádky staré.
Vysílání: 29.8., 20.15 hod., ČT art

16.8.2021 09:08:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...