zvláštní poděkování
Volný.cz

Nová sezóna ve Východočeském divadle Pardubice

Dramaturgyně VČD Jana Pithartová na TK

autor: Jiří Sejkora   

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo Pardubice vstoupilo do své již 112. divadelní sezóny, která divákům nabídne čtyři zbrusu nové tituly a další čtyři premiéry inscenací nastudovaných v minulé sezóně, bohužel však veřejně neuvedených. „Kromě dlouhé řady představení, která jsme měli, leč nemohli odehrát v loňské i předloňské sezóně, dlužíme i několik premiér inscenací, které již nazkoušené ‚stojí ve frontě’. V Městském divadle to jsou Žítkovské bohyně a Jako břitva a na Malé scéně ve dvoře Venkov a Normální debil 2. Tyto hotové inscenace postupně ‚oprášíme’ a jejich premiéry uskutečníme do konce letošního roku. Teprve pak se otevře čas a prostor novému zkoušení,“ upřesňuje dramaturgyně divadla Jana Pithartová.

První novinkou sezóny bude komedie Alana Ayckbourna Ona není vadná!, jež dává nahlédnout do prostředí komerčního televizního studia, v němž vznikají nekonečné rychloseriály. „V zájmu nízkorozpočtové vysoké produktivity v nich však nehrají herci, ale herečtí roboti, na jejichž chod dohlíží kdysi slavný filmový režisér, nyní frustrovaný alkoholik. Když ho ve studiu navštíví obdivovatel jeho někdejší tvorby, který touží po umělecké kariéře, a když jedna půvabná robotka začne projevovat nenadálé emoce, začnou se dít věci…,“ nastiňuje výchozí zápletku Jana Pithartová. Tvůrcem inscenace bude režisér Zdeněk Dušek, který v Pardubicích naposledy režíroval Goethovo Spříznění volbou a před tím komedii Z postele do postele, rovněž od Alana Ayckbourna, která je již pátou sezónu v živém repertoáru.

Následující politická taškařice Mimo záznam těží z předvolebních tahanic a čachrů v (nejen) českých zemích. „Děj má dvě souběžné linie ve dvou prostředích, která má divák stále před očima: v hodinovém hotelu pro V. I. P. hosty v krkonošském svahu nad horním tokem Labe a v salonku jiného hotelu kdesi v Hradci. V prvním prostoru tráví ilegální líbánky nesezdaná dvojice ženatého předsedy vlivné politické strany a šéfky jeho poradců. Ve druhém kují předvolební pikle jejich protivníci a bujaře se k tomu posilňují alkoholem,“ prozrazuje Jana Pihartová. Autorem hry i režisérem inscenace je Petr Novotný, který své texty publikuje pod pseudonymem Petr Abraham.

Poslední novou inscenací v Městském divadle bude muzikálová komedie Pekařova žena odehrávající se na francouzském venkově ve 30. letech zalitých šansonovými melodiemi. Do zapadlé vesničky se přistěhuje pekař se svou mladou ženou. Pro venkovany je to událost. Nové pečivo je výtečné a pekařova žena krásná. Jenže se zamiluje do místního svůdníka a manžel ze žalu přestane péct. Co udělají venkované, aby nebyli bez chleba? „Děj je inspirovaný stejnojmenným filmem francouzského režiséra Marcela Pagnola, který napsal scénář podle vlastní divadelní hry, jež se v Čechách hrála pod názvem Pekař a kočka. Komedii chystá brněnský režisér Petr Gazdík, který v Pardubicích režíroval Kvítek z horrroru,“ říká Jana Pithartová.

Na Malé scéně ve dvoře divadlo uvede českou premiéru poetické hry pro jeden herecký pár Rychlost dopadu sněhové vločky. „Je o síle nevyhnutelného setkání, o jiskře, která přeskočí mezi dvěma lidmi a nedá se ničím uhasit, o nekonečnu možností konečného života, o nezadržitelnosti prchajících okamžiků, před nimiž se otevírají jiné prostory,“ přibližuje Jana Pithartová. Hru napsala mladá anglická dramatička Nina Jane Berry a k režii si ji vybral Mikoláš Tyc, který se v Pardubicích představil scénickým čtením Slepice na zádech a inscenací Bílá nemoc.

Divadlo chystá i nová scénická čtení cyklu INprojekty a poetické pořady v Poediu. „7. října to bude večer věnovaný Jiřímu Suchému, tentokrát mimořádně uvedený na Malé scéně ve dvoře,“ dodává Jana Pithartová.


www.vcd.cz

6.9.2021 09:09:22 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival studentského divadla OLDstars

Články v rubrice - Zprávy

Zpátky do divadel

Nová kampaně Zpátky do divadel

"Bílá nemoc ani žádná jiná už nezavírá divadla." To je první ze tří headlinů nové kampaně Asociace profesionál ...celý článek


Zemřel profesor JAMU Miroslav Plešák

Miroslav Plešák (Foto: Jan Šmach)

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve vě ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Rybičky 48 plánují koncertní pauzu

Rybičky 48

Ačkoliv se mnoho festivalů letos nekonalo, kapela Rybičky 48 měla vytížené a úspěšné léto, které zakončila kon celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Operní tipy 42. týden

To je opera: Puccini – Bohéma

Koncert z milánské La Scaly
80. narozeniny oslavil dirigent Riccardo Muti slavnostním koncertem s orchestre celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 42. týden

G. Lollobrigida (Cervantes)

Cervantes
Bouřlivé mládí autora Dona Quijota v hvězdně obsazeném snímku. Španělský koprodukční film (1967). celý článek

další články...