zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 40. týden

Jiřina Jirásková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Ladislava Peška
Humorný výběr z více než stovky televizních rolí jedinečně mnohostranného herce, který se narodil před 115 lety (2006). Režie P. Vantuch. V těchto dnech si připomínáme 115. výročí vynikajícího českého herce Ladislava Peška (*4. 10. 1906 – †13. 7. 1986). Jaromír Hanzlík v Úsměvech zavzpomíná na jeho televizní role a také na vystoupení v pořadech Černá hodinka či Než se zvedne opona. V nich Ladislav Pešek vzpomínal na svůj slavný herecký rod Pechů a také na legendárního Eduarda Vojana, který hrál u spolku s jeho rodiči a jehož si pamatoval z hostování v Brně. Televizi patří nehynoucí zásluha, že uchovala záznam Macháčkovy divadelní inscenace Poprask na laguně z poloviny 60. let, v níž září tehdejší hvězdy divadelní Prahy a kde Ladislav Pešek vytvořil nezapomenutelnou postavu patrona Fortunata. V 60. letech byly zachyceny i jeho další jedinečné komické role v Lišákovi Pseudolovi a Scapinových šibalstvích. Mezi Peškovy humorné herecké příležitosti před televizními kamerami patří i pestrá plejáda svérázných pohádkových postav.
Vysílání: 06.10., 14.30 hod., ČT1

Komici na jedničku - Jiřina Jirásková
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijala dáma, charakterní a temperamentní herečka se skvělým smyslem pro humor i jedinečnou noblesou (2011). Dále účinkují: I. Janžurová, A. Mihulová, M. Stropnický, M. Novotný a Z. Troška. Režie A. Sirotková. Jiřina Jirásková (*17. 2. 1931 – †7. 1. 2013) byla jednou z nejvýraznějších hereckých osobností českého divadla 20. století. Na své domovské scéně, Divadle Na Vinohradech, strávila přes 60 let a za tu dobu vytvořila celou plejádu dramatických i komediálních rolí. Nelze opomenout ani její filmové role, které jsou stejně nezapomenutelné, jako ty divadelní. Můžeme připomenout alespoň za některé komedie Zdeňka Podskalského Světáci a Ďábelské líbánky. Byla vynikající herečkou s obrovským komediálním talentem a skvělým smyslem pro humor, který se ve spojení s noblesou a elegancí prolínal jak jejími rolemi, tak i osobním životem. Jiřina Jirásková přijala pozvání Petra Nárožného do jeho pomyslného Muzea komiků, takže budeme mít jedinečnou možnost připomenout si jak její největší role, tak poodkrýt i jejich pozadí.
Vysílání: 06.10., 23.45 hod., ČT1

Úsměvy Jana Kačera
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude významný divadelní a filmový herec, který nedávno oslavil 85. narozeniny (2003). Režie P. Vantuch. Dnes přivítá Jaromír Hanzlík herce a režiséra Jana Kačera (*3. 10. 1936). Ačkoli se na první pohled může zdát, že dnešní host se objevoval na plátnech kin a televizních obrazovkách pouze ve vážných rolích, sami uvidíte, že humor mu rozhodně nechybí. Vzpomínat bude například na své první natáčení na Barrandově, ale také na slavnou éru Činoherního klubu, jehož byl spoluzakladatelem. Vše bude tradičně doplněno celou řadou filmových ukázek.
Vysílání: 09.10., 09.00 hod., ČT1

Ceny Thálie 2021
Přímý přenos z předání cen Herecké asociace v Národním divadle v Praze. Večerem provází V. Moravec. Kamera P. Hykš. Režie R. Petrenko L. Ceny Thálie byly po dlouhá léta spojovány s oceňováním nejlepších jevištních výkonů za uplynulý rok a nově pak za uplynulou sezonu. Ta ale byla pro divadla smutná. Urodilo se sice i tak pár mimořádných kreací době navzdory, ale sezónní žeň plnohodnotná nebyla. Proto vytipované výkony přejdou do soutěžního klání příštího a pro tuto sezonu se Herecká asociace rozhodla udělit o to více cen za celoživotní mistrovství. Na jevišti Národního divadla se tedy setkají osobnosti, které pro české divadlo hodně znamenaly a stále znamenají a které si získaly srdce diváků. Jejich jména zůstávají překvapením až do slavnostního večera, kterým bude provázet Václav Moravec.
Vysílání: 09.10., 20.10 hod., ČT1

Vyšetřování ztráty třídní knihy
Zpátky do školních lavic s Divadlem Járy Cimrmana, které českého velikána představí jako opravdového dědice J. A. Komenského. Jedna z prvních inscenací legendárního divadla (1997). Hrají: Z. Svěrák, L. Smoljak, J. Weigel a M. Čepelka. Kamera: J. Hruška, P. Hykš a S. Slušný. Režie L. Smoljak. V úvodním semináři se seznámíme s Cimrmanovou pedagogickou šesterkou. Dozvíme se například, co je to pomněnka a nezapomněnka, co znamená trestání učitele učitelem nebo jak vypadalo mimoslovní dorozumívání, které Cimrman zavedl při výuce. Při recitaci poezie je názorně předvedena "zásada oživlého dřeva" a nechybí praktické ověření fyzikálních zákonů – kupříkladu, že světlo je rychlejší zvuku. Cimrman zabrousil i do filozofie, když popsal teorii poznání: vycházíme-li totiž z jeho premisy, že "omyl je přesný", pak na konci procesu je "poznání, že nevíme sice nic, ale zase to víme správně". Divadelní hra Vyšetřování ztráty třídní knihy, která následuje, začíná nabádáním pana učitele, "přihlašte se", neboť "chlapci, my tu třídní knihu hledáme již sedmý rok!" a k tomuto konstatování není co dodat ani po příchodu ředitele či školního inspektora. Bavte se tedy s námi při sledování Cimrmanovy zábavné sondy do rakouskouherského školství...
Vysílání: 05.10., 20.00 hod., ČT2

Krásky z Moulin Rouge – pohled do zákulisí
Po stopách historie slavného pařížského kabaretu. Francouzský dokument. Francouzský kankán, ženy nahoře bez, flitry, pera. Lopatky Červeného mlýna se točí dnem i nocí. Starosvětské, kýčovité, ale okouzlující. Nožky ve vzduchu, šustivý vír, jehož úspěchu se nikdo nenadál. Jeho začátek poznamenali muži, ale jen po dobu vzniku. Dva pánové, kteří věděli, jak to v životě chodí, cítili, že jejich nápad by mohl mít úspěch. Charles Zidler a Joseph Oller. Dva kamarádi s velikášskými sklony s „čichem na kšeft“. Bylo jim skoro 60 let, když koupili pozemek ve čtvrti Pigalle na úpatí slavného pahorku jménem Montmartre. Zvolili Montmartre, protože to bylo synonymum noci. Kdo chtěl otevřít nějaký nový zábavní podnik, musel na Montmartre, jinak to nešlo. A díky nim se Montmartre stal pupkem světa, protože Paříž už v těch letech pupkem světa byla a Montmartre byl pupkem Paříže. Ale to už je docela dávno. A co se všechno tady v historii odehrálo? A co se děje v Červeném mlýně dnes?
Vysílání: 07.10., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 09.10., ČT art., 11.10., ČT art

27.9.2021 09:09:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cabaret (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 44. týden

Jiří Voskovec a Jan Werich

Hamlet IX. hodnostní třídy
Velký český herec Jindřich Plachta ve vzpomínkách příbuzných, S. Beneše, Z. Kabá ...celý článek


Divadelní tipy 43. týden

Jiří Sovák

Říjen 1918 den po dni
Zábavná revue Studia Ypsilon z Obecního domu v Praze, z míst, kde se rozhodovalo o na ...celý článek


Představení Němý Bobeš z Divadla Járy Cimrmana

Němý Bobeš

Němý Bobeš
Představení s ukázkami dramatu Járy Cimrmana, zničeného v roce 1911 Josefem Padevětem a obnovené ...celý článek


Neobyčejné životy - Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil
Připomeňme si životní a profesní osudy významného českého herce v bilančním dokumentu S. O ...celý článek


Divadlo v Dlouhé – 25 let

Lidská tragikomedie

Lidská tragikomedie
Neztrácejme ani vteřinu, ten čas je ztracen, který nestráví člověk v hospodě! Groteskní ...celý článek


Jan Tříska - 85 let

Jan Tříska (Král Lear)

Úsměvy Jana Třísky
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl přední český herec, který by letos oslavil 85. narozeniny ( ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 44. týden

Rolling Stone: Fenomenální časopis

Bigbít (9/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 43. týden

O. Lubaszenko (Je třeba zabít Sekala)

Je třeba zabít Sekala
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Koprodukční s celý článek

další články...