zvláštní poděkování
Volný.cz

Harold Pinter: NAROZENINY & Voltaire: CANDIDE

Přebal 4 CD

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nakladatelství Galén a Činoherní klub vydávají 4CD s audiozáznamy dvou divadelních inscenací Činoherního klubu v režii Jaroslava Vostrého z let 1967 a 1971.
Pinterovy NAROZENINY měly v Činoherním klubu premiéru 7. prosince 1967 v překladu Milana Lukeše a ve výpravě Luboše Hrůzy. Hráli v nich Jiřina Třebická, Jiří Hrzán, Petr Čepek, Josef Somr, Táňa Fischerová a Leoš Suchařípa. Hudebně spolupracoval Petr Skoumal.

Voltairův CANDIDE byl na jevišti Činoherního klubu poprvé uveden 10. února 1971 v dramatizaci Jana Cziviše, Aleny Vostré a Jaroslava Vostrého. S hudbou Petra Skoumala a ve výpravě Evy a Jana Švankmajerových. Do role Candida byl obsazen Jiří Hrzán, Panglose stvořil Jiří Hálek a filozofa Martina Josef Somr, v dalších rolích hráli Evelyna Steimarová, Jiřina Třebická, Věra Galatíková, Pavel Landovský, Petr Čepek, Josef Abrhám, Jiří Kodet, Jana Břežková, Táňa Fischerová, Nina Divíšková, František Husák, Jana Marková, Václav Kotva, Josef Vondráček, Ivan M. Vyskočil, Miloslav Štibich ad.
Obě nahrávky, které při představeních s diváky, zaznamenal na magnetofonové pásky zvukař Činoherního klubu Richard Bouška, se dochovaly v archivu divadla. Nedávno je zrekonstruoval Pavel Musil – Nahrávací a masteringové studio Tónika a v letošním roce je k životnímu jubileu Jaroslava Vostrého vydalo nakladatelství Galén ve spolupráci s Činoherním klubem.

Součástí digipacku s divadelními fotografiemi Miloně Novotného je booklet s blahopřejným textem dramatika a režiséra Ladislava Smočka a se vzpomínkou výtvarníka Jana Švankmajera. Jsou tu otištěny texty Jaroslava Vostrého věnované oběma inscenacím (z knihy „Činoherní klub 1965-1972 / Dramaturgie v praxi“ ) a také úryvky z recenzí z domácího i světového tisku, neboť NAROZENINY, které byly uvedeny krátce před okupací 1968, měly ještě před nástupem normalizace příležitost reprezentovat české divadelní umění v zahraničí. Na zadní stranu bookletu vložil grafik Martin Radimecký náhledy plakátů Libora Fáry.

Vážení a milí diváci,
přejeme Vám dobrý poslech Pinterových NAROZENIN a Voltairova CANDIDA.
Byly to inscenace vynikajícího ansámblu Činoherního klubu 60. let a ve své době patřily k nejvýznamnějším událostem kulturního života v Československu. Byly úzce spjaty s tehdejší neklidnou dobou a svou atmosférou i dnes živě odrážejí to, čím tehdy česká společnost tak intenzivně žila: nadějemi Pražského jara 1968, následnou zdrcující srpnovou okupací vojsky Varšavského paktu a nástupem dusivé normalizace v začátku 70. let.
Je nám ctí, že alespoň v této zvukové podobě se s Vámi můžeme podělit o tento zážitek a poznání, vzpomínky na dvě inscenace Jaroslava Vostrého, které patří k tomu nejlepšímu z českého divadla, kultury a umění 20. století.
Srdečně děkujeme za vydání 4CD nakladatelství Galén.

www.cinoherniklub.cz

www.galen.cz

14.10.2021 12:10:15 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cabaret (Divadlo Bez zábradlí)

Časopis 47 - sekce

HUDBA

Hiphopová formace AIGEL poprvé v Česku

AIGEL

Centrum současného umění DOX do České republiky přiváží hudební duo AIGEL. Živelná a odvážná formace, která os celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Operní tipy 48. týden

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Nadějné vyhlídky v DOXu

Pohled do výstavy Nadějné vyhlídky (Foto: Lukáš Oujeský)

Centrum současného umění DOX otvřelo rozsáhlou expozici věnovanou námětům zrození a začátku života. Na skupino celý článek

další články...