zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo v Dlouhé – 25 let

Lidská tragikomedie

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Lidská tragikomedie
Neztrácejme ani vteřinu, ten čas je ztracen, který nestráví člověk v hospodě! Groteskní podobenství od enfant terrible české filosofie a literatury L. Klímy v inscenaci Divadla v Dlouhé, které slaví 25 let své existence. Hrají: M. Němec, J. Vondráček, M. Hanuš, M. Táborský, M. Matejka a další. Divadelní režie H. Burešová. Televizní režie J. Brichcín (Premiéra). „Je známým a zajímavým faktem, že skoro všichni poněkud nadanější mladíci vyvolávají dojem spirituálnosti, výstřední geniálnosti, takže člověk žasne, kolik to velkých lidí lidstvo v sobě chová. Odtud snad povstal název „zlatá mládež“. Ale jest jen pozlacená. Jak praví Schopenhauer: člověk se lekne, spatří-li po létech lidi, kteří v jinošství vzbuzovali největší naděje,“ říká v Lidské tragikomedii Odjinud, alter ego jejího autora Ladislava Klímy. Spolužáci z gymnázia, alkoholik Pulec, synek z bohaté rodiny Obnos, sukničkář Shoř a ve spásu vzdělání věřící Kantorka se setkávají na maturitních srazech po třiceti a pětapadesáti letech. Na sraz se dostaví i samotář Odjinud, ale těžko říct, přichází-li ještě z tohoto světa... Inscenace Hany Burešové a souboru Divadla v Dlouhé je především komedií, i když s hlubším podtextem, předvádějící konečné důsledky několika možných přístupů k životu a světu. Lidské typy, které ve svých hlavních hrdinech stvořil Ladislav Klíma, svými současníky nepochopený filozof, prozaik, básník, dramatik, spiritualista a alkoholik, se zdají být, minimálně v této inscenaci, nadčasové. Inscenace Hany Burešové získala Cenu odborné poroty na festivalu komediální tvorby Grand festival smíchu a na stejném festivalu získal Jan Vondráček cenu za herecký výkon v roli Pulce. Odjinuda hraje Marek Němec, Obnose Miroslav Hanuš, Shoře Miroslav Táborský a Kantorku Martin Matejka.
Vysílání: 01.11., 20.15 hod., ČT art

Krátké čtvrtstoletí Divadla v Dlouhé
O minulosti a současnosti oblíbeného pražského divadla, které právě slaví 25 let své existence, v dokumentu A. Kisila. Účinkují: H. Burešová, M. Němec, H. Dvořáková, J. Vondráček a další (Premiéra). Divadlo v Dlouhé zahájilo svou činnost v předvečer výročí sametové revoluce 16. 11. 1996. Situace po roce 1989 umožnila výrazné personální změny v českých divadlech, a tedy také v bývalém Divadle Jiřího Wolkera. U zrodu Divadla v Dlouhé stály dvě tehdy „nadějné“ režisérské osobnosti s odlišnými rukopisy a dvě skupiny herců s odlišným školením i projevem. Hana Burešová a Jan Borna se postupně stali významnými osobnostmi českého divadla a jejich tvorba záhy vydobyla Divadlu v Dlouhé pevnou pozici mezi českými divadly. Inscenace Divadla v Dlouhé jsou založené na kolektivní souhře výrazných hereckých osobností, mezi které patří například Helena Dvořáková, Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš či Marek Němec. Pro tvorbu Divadla v Dlouhé je charakteristické široké spektrum žánrů a divadelních postupů. Jeho produkci ale současně spojuje respekt vůči jiným názorům a divákům, otevřenost novým pohledům, tolerance a empatie, sounáležitost s evropskou kulturou a přesvědčení, že umělecká tvorba má etický rozměr. Ideály roku 1989 jsou konzistentně přítomné v tvorbě tohoto divadla, protože se staly jeho uměleckým názorem.
Vysílání: 03.11., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 07.11., ČT art

25.10.2021 09:10:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hrabal a muž u okna (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Portrét herečky Luby Skořepové

Luba Skořepová (Obdarovaná)

Obdarovaná
Portrét herečky Luby Skořepové, který vznikl k jejím 90. narozeninám (2013). Režie Jan Brichcín. ...celý článek


Divadelní tipy 48. týden

Všeuměl
Ladislav Smoljak – autor, režisér, herec, cimrmanolog a spolutvůrce mnoha nesmrtelných komedi ...celý článek


Divadelní tipy 49. týden

Libuše Geprtová

13. komnata Chantal Poullain
Co přineslo francouzské herečce osudové rozhodnutí odejít za svou láskou do ci ...celý článek


Blanik a dopis Ladislavu Smoljakovi

Psaní do nebe

Blaník
Jevištní podoba českého mýtu podle zapomenutého génia. Oblíbené představení Divadla Járy Cimrmana (1 ...celý článekČasopis 48 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

2 x rok 1958

Gregory Peck (Velká země)

Velká země
Je to kraj, který se nedá obejít pěšky. Tady se bojuje i miluje ve velkém. Gregory Peck v hlavní celý článek

další články...