zvláštní poděkování
Volný.cz

Prostor pro loutkové divadlo opět součástí MkP

Prostor Říše loutek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Budova Ústřední knihovny na Mariánském náměstí byla dostavěna v roce 1928 jako multifunkční stavba nejen pro pražskou kulturu. Součástí budovy je od samého počátku také unikátní prostor loutkového divadla. Historicky byl prostor součástí
Městské knihovny v Praze, ale během let byl stav několikrát změněn. Myšlenky zakladatelů ožívají v roce 2021 a prostor divadla se vrací zpět pod křídla knihovny. Cílem knihovny a loutkářských partnerů je navázat na tradici loutkového divadla pro dětského diváka.

„Prostor Říše loutek byl historicky projektován jako součást knihovny. Různé doby tomuto spojení přály různě a já jsem rád, že mohu začít psát novou kapitolu. Je to pro mě velký závazek a věřím, že toto unikátní divadlo se stane i ve spolupráci s partnery vyhledávaným bodem na kulturní mapě Prahy a místem, kam se budou Pražané rádi vracet,” říká ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
„Divadel a produkcí, které by byly zaměřeny čistě na dětské diváky, je v Praze dlouhodobě nedostatek. Těším se, že v režii Městské knihovny se do unikátních prostor Říše loutek vrátí kvalitní program a s ním i dětský smích,“
říká radní pro kulturu hl. m. Prahy Hana Třeštíková.

Zásadním partnerem je zejména zapsaný spolek Divadlo Říše loutek, jehož dramaturgii tvoří převážně dětská představení a který v prostorách v Žatecké ulici sídlí a bez přerušení hraje od roku 1928. S dalšími partnery knihovna o spolupráci jedná. Je to například Spolek pro vydávání časopisu Loutkář, který nabídne festival Přelet nad loutkářským hnízdem, Loutky v nemocnici a Centrum českého loutkářství, které připravují adventní program Cesta do Vánoc nebo organizátoři mezinárodního filmového festivalu 3Kino, který v prostoru nabídne doprovodné workshopy.

Divadélko „V říši loutek“ založili sochař Vojtěch Sucharda a jeho žena, malířka Anna Suchardová-Brichová. Zahajovacím představením byla 26. září 1920 pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Divadlo si brzy vydobylo značné umělecké renomé a stávající prostory na Letné začaly být nevyhovující. Proto bylo v plánech Ústřední knihovny pamatováno i na prostor pro loutkové divadlo. Pod názvem „Umělecká scéna Říše loutek“ (později Divadlo Říše loutek) zde začal soubor působit 19. prosince 1928. Soubor si zachoval status amatérského divadla až do dnešních dní, i když mu byla možnost profesionalizace nabízena. Dne 20. května 1929 se prostor Říše loutek stal dějištěm historické události založení mezinárodní loutkářské organizace UNIMA.
Divadlo se stalo senzací a bylo označováno za nejmodernější loutkové divadlo na světě. Dodnes návštěvníky fascinuje zejména výzdoba hlediště ve stylu art deco, kde upoutá hvězdné nebe nad hlavou, netradiční amfiteatrální uspořádání i výškově nastavitelná sedadla.

„Loutkové divadlo v budově Ústřední knihovny je unikátní prostor, který je zapsán jako kulturní památka, a soubor Říše loutek se nepochybně zasloužil o jeho génius loci. Hraje zde pro dětské diváky od samého začátku dodnes a dal divadlu i své jméno. I když je Říše loutek vnímána jako představitel české marionetářské školy, na druhé straně nabízí pestrou škálu různých loutkářských technik, opřenou o hledání nových námětů,“ říká doyen souboru divadla Říše loutek Jan Novák, který působí v Říši loutek už přes 65 let jako dramaturg, režisér, herec, autor a archivář.
Soubor Divadlo Říše loutek oslavil v loňském roce století svého působení výstavou v Muzeu města Prahy. Městská knihovna v Praze natočila k výročí krátký dokument s bonusovým přídavkem.

25.10.2021 10:10:37 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nebesa (NdB)

Články v rubrice - Zprávy

Zemřel Jiří Srnec

Jiří Srnec

V neděli 28. listopadu zemřel ve věku devadesáti let významný český divadelník, výtvarník, režisér a hudební s ...celý článek


Činoherní klub pozastavil uvádění hry McDonagha

Ondřej Sokol (Ujetá ruka)

Vážení diváci,
s lítostí vám oznamujeme, že jsme nuceni pozastavit uvádění oblíbené inscenace hry Martina M ...celý článek


A studio Rubín odkládá premiéru

A. Krausová, T. Hofová, M. Kuntová (Ruka je osamělý lovec)

Pražské A studio Rubín představí druhou premiéru padesáté čtvrté sezony Závislostí. Inscenace Ruka je osamělý ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 50. týden

V objetí dalajlamy

Cesty víry: Nová Ves Moravská
Tornádo na jižní Moravě neponičilo jen soukromý majetek, ale i místa, kde byl celý článek

další články...