zvláštní poděkování
Volný.cz

Představení o životě básníka v Broumově

Saša Rašilov a Lucie Trmíková (Zahradníček / Vše mé je tvé)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V pátek 10. prosince 2021 od 19 hodin se v sále Dřevník v areálu broumovského kláštera uskuteční představení divadelního spolku Jedl Zahradníček / Vše mé je tvé, s mottem "Vždyť všechno mé je tvé a všechno tvé je mé a ty a já jedno jsme." Inscenace vypráví silný příběh manželství Jana a Marie Zahradníčkových a vznikla ke 115. výročí básníkova narození.

Jan Zahradníček (1905–1960) byl jedním z nejvýznamnějších katolických básníků, spisovatel, novinář a překladatel. Jeho otevřeně katolická tvorba s ostrou protikomunistickou rétorikou předznamenala po válce jasný konflikt s vládnoucím režimem.
Spolu s jeho ženou Marií byli manželé 15 let, z nichž byl on 9 roků vězněn v komunistickém lágru. Po jeho zatčení v roce 1951 byla Marie s jejich třemi dětmi vystěhována z bytu, aby skončila na státním statku bez vody, elektřiny a topení. Když byl vězněn, jejich dvě dcery zemřely na otravu houbami. Byl propuštěn na pohřeb s tím, že už se nemusí vracet, ale pak jej stejně odvezli zpět do vězení. Marie přesto stihla počtvrté otěhotnět. Své čtvrté dítě viděl Jan až v jeho třech letech. Čtyři měsíce nato zemřel.
Devět let manželství na dálku, devět let dopisního otcovství, devět let lásky přes papír. A mezi řádky všechen ten existenční shon, bolest i smíření.
Inscenaci přiváží do Broumova divadelní spolek Jedl, který v roce 2011 založili David Prachař, Jan Nebeský a Lucie Trmíková coby platformu pro nezávislé autorské divadlo. Typické je pro ně přetváření literárních děl s autorským psaním herečky a scénáristky Lucie Trmíkové a propojování divadla se všemi dalšími oblastmi umění od sochařství po hudbu. K tomu přistupuje výrazný rukopis Jana Nebeského vyznačující se mimořádnou jevištní imaginací. Hrají Saša Rašilov a Lucie Trmíková.
Předprodej: online ZDE nebo na pokladně prohlídkového okruhu Kláštera Broumov

6.12.2021 16:12:12 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Čku: V roce dvacet dva jsou tři dvojky

Hra na Zuzanku (Stinné stránky při ZUŠ F. L. Gassmanna)

„Činoherní klub uvádí“, projekt Činoherního klubu z.ú., představil v roce 2021 dvacet jedna soubor ...celý článek


Slovácké divadlo uvede drama Tři sestry

Tři sestry

První premiérou letošního roku ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti bude v 21. ledna 2022 světoznámé drama ...celý článek


Moderní Shakespeare v Mahenově divadle

Petr Bláha, Tomáš Šulaj (Večer tříkrálový)

V pátek 28. ledna 2022 činoherní soubor Národního divadla Brno odpremiéruje slavnou Shakespearovu komedii Veče ...celý článek


7 bestsellerů Jihočeského divadla v Praze

Café Groll

V průběhu března představí Jihočeské divadlo v pražských divadlech výběr Jižní spojka 2022 z inscenací stávají ...celý článekČasopis 04 - sekce

HUDBA

Hitmaker Karel Svoboda výročí

Karel Svoboda

Mefistův rytíř
Slavný skladatel a hitmaker Karel Svoboda, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo 15 let, ve vzp celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pokoření film dle knižní předlohy

Al Pacino (Pokoření)

Pokoření
Al Pacino jako stárnoucí herec, kterého dostihlo mládí. Americký film Barryho Levinsona (2014). Dá celý článek

další články...