zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 20. týden

Jan Pivec

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Davida Krause
Známý zpěvák, herec a muzikant trpí poruchou pozornosti a učení, což mu spolu s nálepkou protekčního syna slavných rodičů přinášelo v dětství a mládí velké problémy. Průvodkyní jeho příběhem je Karolina Kočí. Režie M. Oddfish Nešlehová (Premiéra). Zpěvák, herec, textař a skladatel David Kraus o sobě ví, že má poruchu pozornosti a nejrůznější poruchy učení, ale s prvními šedinami, o dvacet let mladší partnerkou, nedávno narozenou dcerou a svými úspěchy už nenaráží tak často, jako tomu bylo v jeho dětství a mládí. Narodil se 13. února 1980 a spolu se svými rodiči – herečkou a akademickou malířkou Janou Krausovou a moderátorem a hercem Janem Krausem – vyrůstal v Praze na Letné. Navštěvoval základní školu se speciálním hudebním zaměřením, současně se v lidové škole věnoval hře na violoncello a pak nastoupil na Konzervatoř a vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka. Na školy ale nemá pěkné vzpomínky. Kromě nálepky protekčního spratka musel odmala čelit nejrůznějšímu ponižování, nepochopení, odmítání a ústrkům, šikaně, která pramenila z nepřijetí jeho poruch učení a chování. Rodiče byli nuceni přehlašovat ho na jiné školy. Zajímala ho příroda, zpíval, hrál na nástroj, odjakživa miloval i český jazyk, učitelé a profesoři o něm často tvrdili, že má nadání, ale přitom bojoval s mnohými pedagogy téměř ve všech předmětech. S nepochopením se potkal i na konzervatoři, neuměl například kvůli dyslexii číst noty. Ve třetím ročníku nakonec z konzervatoře odešel. Nastoupil do kapely Laura a její tygři jako sólový zpěvák. Později vydal svá hudební alba, vystupoval v muzikálu Starci na chmelu, účinkoval ve filmech a podílel se i na skládání hudby a nazpívání písní do některých filmů. Jde například o filmy Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky nebo Michala Viewegha Účastníci zájezdu. Dnes hraje v divadle Na Fidlovačce, zpívá s několika hudebními skupinami a se svou skupinou dlouhodobě hudebně spolupracuje a vystupuje v pravidelném pořadu svého otce a věnuje se nejrůznějším uměleckým i charitativním projektům.
Vysílání: 18.5., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 20.5., ČT1., 25.5., ČT1

Tělo slovem...
Legenda Národního divadla i filmu, neopakovatelný a nezaměnitelný herec Jan Pivec, od jehož narození včera uplynulo 115 let, v mnoha ukázkách a vzpomínkách L. Havelkové, M. Tomášové, J. Skopečka, R. Brzobohatého, F. Filipa a dalších (2011). Režie R. Lokajová. Na prknech Národního divadla strávil Jan Pivec šestatřicet let. Přes ochotníky a kočovné společnosti se dostal na konzervatoř, do Osvobozeného divadla, Slovenského národního divadla v Bratislavě a brzy nato do pražského. Hrál i v mnoha filmech a televizních inscenacích, ale práci na divadle považoval vždy za to nejdůležitější. A nebyla to zdaleka jen práce, ale skutečná herecká tvorba. Výjimečný a neopakovatelný solitér českého herectví, který se narodil před 115 lety, byl zároveň pozoruhodný člověk. Připomeňme si jej v dokumentu R. Lokajové.
Vysílání: 20.5., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 21.5., ČT1

Vladimír Menšík – 75
Velký zábavný pořad jako vzpomínka na geniálního mistra českého herectví a ryzího humoru. Moderuje Marek Eben (2004). Účinkují: R. Brzobohatý, J. Bohdalová, K. Fialová, L. Munzar, H. Maciuchová, I. Janžurová, J. Hlaváčová, J. Vinklář, O. Navrátil, E. Pilarová, M. Plzák, S. Zázvorková, D. Klein, F. Filip, J. Hubač, V. Vorlíček a další. Režie A. Rezek. Česká televize se v roce 2004 rozhodla připomenout nedožitých 75 let jedinečného herce a vynikajícího komika Vladimíra Menšíka (*9. 10. 1929 – †29. 5. 1988) zábavným galavečerem. Jeho kolegové, známí, přátelé, ale i obdivovatelé byli pozváni do studia na Kavčích horách, ve kterém vznikla i řada nezapomenutelných menšíkovských scének, aby společně zavzpomínali a vzdali Vladimíru Menšíkovi hold. Pozvání přijali na příklad Stella Zázvorková, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Eva Pilarová, Luděk Munzar, Václav Vorlíček, Iva Janžurová, Květa Fialová, Jana Hlaváčová a další. Spolu s nimi si formou ukázek připomeneme řadu populárních filmů, seriálů a televizních pořadů, ve kterých Vladimír Menšík exceloval.
Vysílání: 21.5., 21.20 hod., ČT1

Z první řady... Edith a Marlene
Nejúspěšnější muzikál Národního divadla moravskoslezského o dvou pěveckých legendách Edith Piaf a Marlene Dietrich. Účinkují: H. Fialová, E. Zbrožková a další. Divadelní režie J. Klimsza, televizní režie P. Všelichová (Premiéra). Osudy legendární zpěvačky Edith Piaf v kontrastu s druhou ikonou 20. století, Marlene Dietrich, se staly námětem pro hru maďarské autorky Évy Pataki. Inscenace divadelního souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v režii Janusze Klimszi je diváckým fenoménem především díky představitelce hlavní role Haně Fialové. Ta získala v roce 2015 za roli Edith Piaf Cenu Thálie.
Vysílání: 16.5., 20.15 hod., ČT art

Na plovárně s Eliškou Balzerovou
Rozhovor Marka Ebena se známou českou herečkou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Eliška Balzerová (*1949) se narodila ve Vsetíně. Po studiích na brněnské konzervatoři a JAMU, byla od roku 1971 v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Od roku 1977 byla dvacet sezon členkou Divadla na Vinohradech, účinkovala i v Národním divadle. Společně s kolegou Tomášem Töpferem se podílela od poloviny 90. let na rekonstrukci a znovuotevření Divadla na Fidlovačce, kde působí dodnes. Hostuje také v divadle Viola. Hrála v televizních seriálech "Nemocnice na kraji města" či "Nemocnice na kraji města po dvaceti letech", ale také ve filmech "Pěsti ve tmě" nebo "Vrchní, prchni!". V roce 2011 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.
Vysílání: 18.5., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 22.5., ČT2

9.5.2022 10:05:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Z éteru

Ojedinělé představení kočovného divadelního souboru

Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky

Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky (Divadlo bratří Formanů)
Dokument o zrodu dalšího z ojedinělých předs ...celý článek


Pohádková komedie Williama Shakespeara

Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské
Amor je dítě, co si rádo hraje, a proto láska vždycky bláznivá je. Americko-britská hv ...celý článek


Divadelní tipy 27. týden

Rudolf Deyl ml. (Skáču dobře, skáču rád)

Skáču dobře, skáču rád
Osudy herce Rudolfa Deyla ml., od jehož narození uplynulo 110 let (2002). Vzpomínají ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Luba Skořepová (Sama)

Sama
Dvaadevadesátiletá herečka Luba Skořepová, vzdorující stárnutí a samotě, produkuje své poslední divade ...celý článek


Dokument Jan Borna

Jan Borna aneb Dokreslení Janka

Jan Borna aneb Dokreslení Janka
Dokumentární film o spoluzakladateli Divadla v Dlouhé provázený jeho básněm ...celý článekČasopis 26 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Rurální komedie Daleko od Reykjavíku

A. Hrönn Egilsdóttirová (Daleko od Reykjavíku)

Daleko od Reykjavíku
Farmářka Inge toho moc nenamluví. V boji se zkorumpovaným družstvem ale neváhá použít celý článek

další články...