zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 34. týden

Neznámý známý Miloš Kopecký

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Miroslava Vladyky
J. Hanzlík hostí oblíbeného herce, který se do divácké paměti zapsal především svými komediálními rolemi (2002). Režie P. Vantuch. Dnešní host Jaromíra Hanzlíka začínal před kamerou opravdu velmi brzy, jak se o tom budeme moci přesvědčit v připravených filmových ukázkách. Herecká práce se mu natolik zalíbila, že se přihlásil na DAMU, později byl členem Divadla na Vinohradech a Studia Ypsilon. I když už má svá pubertální léta dávno za sebou, jeho klukovský vzhled stále vzbuzuje velké divácké sympatie. Miroslava Vladyku mohou diváci vidět v seriálu Případy 1. oddělení, který uvádíme v pondělí večer.
Vysílání: 28.8., 08.25 hod., ČT1
Opakování: 02.9., ČT1

Klec bláznů
Michel Serrault, Ugo Tognazzi a jejich travesti show, která obletěla celý svět. Slavná francouzsko-italská komedie (1978). Dále hrají: M. Galabru, C. Maurierová, R. Laurent, B. Luke a další. Režie Édouard Molinaro. Komedie Klec bláznů se v sedmdesátých letech stala nejúspěšnější francouzskou divadelní komedií. Dva roky poté ji režisér Edouard Molinaro převedl na filmové plátno s nezapomenutelnou excelentní dvojicí v hlavních rolích: Michelem Serraultem a Ugem Tognazzim. Na divadle byl partnerem Serraulta známý herec a autor Jean Poiret. Tato travesti komedie rázem ovládla i filmové plátno. Klec bláznů byla ve třech kategoriích nominována na Oscara, vyhrála Zlatý glóbus a Michel Serrault získal Césara a Donatellova Davida. Klec bláznů je název nočního podniku v Saint-Tropez. Hvězdou travesti show je Albín, kterého všichni znají jako Zazu. Už dvacet let žije s Renatem a tento pár je respektován nejen mezi lidmi stejného zaměření. Renato má dospívajícího syna, který mu přijde oznámit, že se chce zasnoubit s dcerou poslance Charriera, jenž svou kariéru postavil na hlásání řádu a morálky. Maminka s tatínkem, což ve skutečnosti jsou Zaza a Renato, musí před rodiči snoubenky nastolit zdání "normálnosti" a nezpochybnitelné dobové morálky.
Vysílání: 25.8., 21.50 hod., ČT2
Opakování: 27.8., ČT2

Život herce Miloše Kopeckého podle Jaromila Jireše
Důvěrný portrét nezapomenutelného herce, od jehož narození před pár dny uplynulo 100 let (1995). Režie J. Jireš. Je otázkou, zda se Miloš Kopecký (*22. 8. 1922 – †16. 2. 1996) zapsal do paměti tohoto národa víc jako několikanásobný "padouch" z filmů jako Limonádový Joe, Stříbrný Vítr, Pyšná princezna, Jak utopit dr. Mráčka, anebo později – rehabilitován seriálem Jaroslava Dietla – jako glosátor s širokým srdcem v postavě doktora Štrosmajera. Sám sebe charakterizoval jako člověka s kočičí povahou – s věrným poutem k prostředí, kde do smrti žil a působil. To kromě citové vazby ke staroměstskému bytu dokazují i léta strávená na jevišti Vinohradského divadla.
Vysílání: 27.8., 13.30 hod., ČT2

Šimek šoumen
Spletité životní osudy humoristy a pedagoga ve výslužbě si připomeneme v ukázkách a vzpomínkách manželky a bratra, U. Klukové, P. Bobka, J. Krampola, L. Soboty, F. R. Čecha, M. Plzáka a dalších (2005). Režie P. Křemen. Jeho povídky a hlášky se staly klasikou českého humoru a spolehlivě baví diváky i čtenáře desítky let. Dozvíte se více o zákulisí vzniku legendárních scének a pořadů a o jeho tolik skrývaném civilním životě. Je zde použita řada autentických a dosud nepublikovaných audio a videozáznamů, které poskytli přátelé i příbuzní. Unikátní jsou dnes i záběry natočené jen několik týdnů před jeho smrtí. Původně šlo o vzpomínky na Jaroslava Foglara, hovor ale přešel i na další témata, která v konfrontaci s realitou nabyla na významu. Životní osudy pedagoga ve výslužbě dokreslují ukázky z divadelních představení, televizních pořadů i fotografie z rodinného archivu. V dokumentu nechybí vzpomínky přátel a příbuzných: manželky, bratra, U. Klukové, P. Bobka, J. Krampola, L. Soboty, F. R. Čecha, M. Plzáka a dalších.
Vysílání: 23.8., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 29.8., ČT1

Neznámý známý Miloš Kopecký
Vzpomínka na vynikajícího českého herce, muže mnoha tváří, od jehož narození v pondělí uplynulo 100 let (1999). Účinkují: V. Brodský, M. Horníček, J. Hanzlík, M. Plzák, J. Dudek, P. Filipovská, C. Höschl, J. Kopecká, J. Melíšek a další. Připravili J. Sedláček a P. Křemen.
Vysílání: 24.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 28.8., ČT art

Nepřítel lidu
Ocitl se sám v boji proti veškeré lidské nadutosti a pokrytectví. Americký film podle předlohy Henrika Ibsena se Stevem McQueenem v hlavní roli (1978). Dále hrají: B. Anderssonová, Ch. Durning, R. Dysart, M. Cristofer a další. Režie George Schaefer. Lékař Tomáš Stockam (S. McQueen) založil spolu se svým bratrem, starostou Petrem (Ch. Durning), lázně, které měly mít zářnou budoucnost. Lázeňský lékař však jednoho dne zjistí, že místo, odkud je minerální voda čerpána, je zamořené odpadem z koželužny a člověku by mohla přivodit značné zdravotní problémy. Tomáš je pak přesvědčen, že by se snad dalo vše vyřešit výměnou trubek a čerpáním vody z nezamořeného zdroje. Starosta Peter však bratrův pohled na věc nesdílí – oprava by byla drahá a o lázních by se rozkřiklo, že je voda v nich zkažená – sen o bohatém lázeňském městě by se rázem rozplynul. Chce tedy přesvědčit bratra, ať své závěry popře. To neústupný doktor neudělá, a tak starosta proti svému bratrovi poštve celé město...
Vysílání: 27.8., 22.10 hod., ČT art

15.8.2022 11:08:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noční krajina (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavi ...celý článek


Divadelní tipy 41. týden

Národní divadlo: Mýtus a realita (4/10) - Hrát, či nehrát?

Lásky Petra Štěpánka
Dokumentární film o důležitých lidech a místech oblíbeného českého herce, který v těch ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Novozélandská komedie Hon na pačlověky

Hon na pačlověky

Hon na pačlověky
Husťáckej život si nevybrali, to on si vybral je. Novozélandská dobrodružná komedie pro ma celý článek

další články...