zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní divadlo Brno nová sezona 2022/2023

Z TK Národního divadla Brno

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V letošní sezoně slaví Národní divadlo Brno kulaté výročí. 140 let od založení Mahenova divadla. Od 7. do 14. listopadu 2022 budou mít pro diváky i veřejnost připravenou celou řadu akcí, překvapení a ozvláštnění. Mahenovo divadlo bude mít v tomto období atmosféru 80. let 19. století. Chystají sérii prohlídek, kdy si budete moci tuto jedinečnou budovu prohlédnout z různých úhlů pohledu. Zajímá vás architektura, technická řešení, zajímavé osobnosti s Mahenovým divadlem spojené či co se děje v zákulisí před představením? Vyberete si prohlídku dle svých preferencí.
Nabídnou i doprovodné akce a výstavy, které připomenou zajímavou historii původně Německého městského divadla.

NdB v nové sezoně připravuje celkem šestnáct premiér.

Činoherní soubor chystá například dvě autorské adaptace klasických textů. Českou „hru o trůny" Neklan od Julia Zeyera přebásnil Jaroslav Vostrý, drama Na dně od Maxima Gorkého přeložil a přiblížil současnosti Tomáš Vůjtek. Na linii nových her navážou Petr Stančík, který se inspiroval životem a dobou Oldřicha Nového, a Marek Šindelka, jenž ve hře Feminista čerpal inspiraci v ryze současných tématech. „Příští sezona bude ve znamení nových her a také komedií," shrnul umělecký šéf činohry Milan Šotek.
14. ročník festivalu DSB 2023 se uskuteční v termínu 18. – 23. května 2023.

Operní soubor chystá další ročník festivalu Janáček Brno. Bude patřit slovanským inspiracím a čtyřem skvělým dirigentům. Po delší době se tak na jeviště Janáčkova divadla vrací se vší parádou i velká opereta Lehárova Veselá vdova. Dále připravují Falstaffa od Giuseppa Verdiho a díla Leoše Janáčka Z mrtvého domu a Glagolská mše spojená v jednom večeru. Závěr sezony bude patřit dílu expresivnímu v podání skvělého týmu Davida Radoka a Marko Ivanoviće, jejichž Peter Grimes získal cenu Inscenace roku.

Baletní soubor novou sezonu začne hned zostra první premiérou na konci září. Opusový neoklasický baletní večer, který navrátí do repertoáru Ingrovo skvělé Walking Mad na Ravelovo Bolero, doplní o dvojicí nových choreografií na hudbu Rossiniho a skupiny Balanescu Quartet. Podzimní premiéra v Redutě je spjatá s historicky významným počinem nejen pro balet v Brně. Vznikne soubor mladých tanečníků při Baletu NdB, a to jako první ve východní a střední Evropě. NdB2 bude mít svou první premiéru na přelomu října a listopadu a zahájí novou éru Baletu NdB, který si jeho existencí začne systematicky vychovávat vlastní umělecký dorost.
Jarní premiéra Baletu NdB bude večer choreografií jednoho z nejvýznamnějších tvůrců baletní historie 20. století George Balanchina. Kromě premiér připravují bohatou skladbu repertoáru od čisté klasiky až po současný balet. Po třech letech opět uvedou klasický klenot Spící krasavice, baletní dílo P. I. Čajkovského. Samozřejmostí budou i stálé projekty a off programy. Počítají i do budoucna s hostováním světových baletních hvězd v představeních a těšíme se, že pozvání i na další sezonu přijala primabalerína Anastasia Matviienko a fenomenální Vadim Muntagirov.

Předplatné na sezonu 2022/2023

Národní divadlo Brno inovovalo pro svoje diváky předplatné a připravilo pro ně předplatitelské skupiny, které umožňuje strukturovaně plánovat pravidelnou návštěvu divadla. Ta je v rámci abonmá cenově výrazně výhodnější proti nákupu jednotlivých vstupenek. Navíc NdB garantuje, že abonentů se do konce sezóny nedotkne případné zvýšení cen vstupenek. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nejvhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat.
Sezonní předplatné je možné koupit do konce září roku 2022 a od začátku tohoto podzimu bude možné zakoupit abonmá „Vánoční dárek“.
www.ndbrno.cz


Navzdory nepříznivé ekonomické situaci vstupné zatím nezdražují, chystají energetické úspory.
„Děláme revizi každé žárovky," řekl novinářům na TK ředitel divadla Martin Glaser s tím, že foyer jednotlivých budov možná nebudou zářit tak slavnostně jako dříve. Ve společenských prostorách, kde lidé korzují, také možná mírně klesne teplota, v hledištích ale chladněji nebude. „Neumíme si představit, že tam někdo bude sedět dvě tři hodiny v 18 stupních," zdůraznil Glaser.

12.9.2022 17:09:24 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Rádio Kašpar

Články v rubrice - Zprávy

Letošní Cenu Erik získalo Divadlo Minor

30. listopadu proběhlo ve Studiu Švandova divadla slavnostní předání Ceny Erik pro nejinspirativnější loutkářs ...celý článek


Nová česko-bavorská platforma pro nezávislé scénické umění

Česko-bavorská platforma

Česká Asociace nezávislých divadel společně s bavorskou Asociací nezávislých scénických umění (Verband Freie D ...celý článek


Východočeské divadlo se rozzáří oranžovou

Budova Východočeského divadla

Východočeské divadlo Pardubice se se svým zřizovatelem, kterým je statutární město Pardubice, rozhodlo podpoři ...celý článek


Online projekt PLAY HAVEL

PLAY HAVEL

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt PLAY HAVEL vycházející z dramat po ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 49. týden

Aznavour a jeho svět

Muzikály Naruby
Velkolepá hudební show z pražské Lucerny, která připomene nejslavnější hity české i zahrani celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Operátoři (nových) médií

Přebal knihy

Můžeme ještě v dnešní době hovořit o oddělení technologií a člověka, nebo přístroje s lidmi už zcela splýv celý článek

další články...