zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival NADOSAH nabídl pestrou škálu představení

Faust

autor: Kateřina Suchanová  

zvětšit obrázek

Po tříleté pauze se do ulic Mladé Boleslavi opět vrátil festival netradičních divadelních forem NADOSAH – a troufáme si tvrdit, že se na úspěšnou tradici oblíbené akce podařilo více než zdárně navázat. Celý festival byl i letos vzpomínkou na osobnost Borise Hybnera a jeho patronkou je herečka a režisérka Vanda Hybnerová.

Festival se odehrál v termínu od 13. do 16. září a nabídl opravdu pestrou škálu představení z celého spektra divadelní tvorby. Ačkoli pro děti byla připravená pohádka od Naivního divadla Liberec již ve středu dopoledne, oficiálně festival zahájil ve čtvrtek 14. září v 17:00 tradiční průvod od divadla směrem k hradu. K průvodu se i letos vedle celého mladoboleslavského souboru připojili nejen zaměstnanci mladoboleslavského divadla, ale také naši diváci a příznivci. Na hradě pak náměstkyně primátora, Mgr. Miroslava Kašpárková předala ředitelce divadla, Mgr. Janetě Benešové symbolický klíč od města a předala tak po tři dny město „komediantům“. Po průvodu následovalo představení na nádvoří hradu od uskupení Bratři v tricku, kteří zahráli svůj kus Pošťáci. V následujících třech dnech se v Mladé Boleslavi vystřídalo několik hostujících souborů a umělců, kteří přivezli rozličnou škálu vystoupení pro dětské i dospělé diváky. Všechna představení vidělo více jak 1500 diváků.

V rámci festivalu byly letos uvedeny i dvě premiéry mladoboleslavského divadla. Prvním bylo ve čtvrtek 14. září scénické čtení NordOst v režii Petra Mikesky, ve kterém diváci mohli vidět Lucii Matouškovou, Veroniku Bajerovou, Ivanu Nováčkovou a Petra Mikesku. Inscenace, která mapuje průběh atentátu na divadlo Na Dubrovce v říjnu roku 2002, patřila k jednomu z nejsilnějších momentů festivalu. V pátek 15. září následovala slavnostní premiéra „divadelního filmu“ 1984 na motivy známého románu George Orwella. Režie tohoto kusu se ujal herec Milan Ligač. Páteční večer pak patřil derniéře Višňového sadu.

Sobotní dopoledne bylo opět ve znamení pohádek. Vedle divadla Lokvar, Damúzy a divadla B se zde představila i další z generace hereckého roku Hybnerů. Antonie Rašilovová za kolektiv Tmel přivezla pohádku Neboj, houbo. Odpoledne proběhlo na malé scéně divadla další scénické čtení, tentokrát v podání Daniely Kolářové a Máši Málkové s názvem Drahá mama. Následně se večer na velké scéně představila patronka festivalu Vanda Hybnerová nejen jako herečka, ale také jako režisérka. Divadlo La Fabrika přivezlo inscenaci v její režii s názvem Slávy dcery a kromě Vandy Hybnerové měli diváci možnost vidět i Annu Polívkovou, Marii Štípkovou, Báru Lukešovou a Luboše Veselého.
Celý festival byl tradičně zakončen fireshow v parku na Výstavišti, tentokrát představením Recombination od Blackout Paradox.

Celý festival probíhal pod záštitou náměstka primátora statutárního města Mladá Boleslav Mgr. Daniela Marka a primátorky Středočeského kraje, Mgr. Petry Peckové.

20.9.2023 14:09:46 Redakce | rubrika - Festivaly