zvláštní poděkování
Quantcom.cz

30. ročník festivalu ZLOMVAZ

Zlomvaz FRESH 2024

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Zlomvaz FRESH je 30. ročníkem festivalu studujících divadelních škol, který tradičně pořádají studenti a studentky druhého ročníku katedry produkce DAMU. Uskuteční se v červnu, a to od 12. do 15. 6. 2024 ve dvou lokalitách: na DAMU v Karlově ulici, a pak v nedalekých Úněticích. Letošní podtitul je odezvou na dlouhotrvající debatu o tradicích a inovacích, které každý ročník festivalu přináší. Dramaturgie se tak soustředí na projekty, které jsou čistě studentské a svými tématy či zpracováním aktuální a FRESH. Důležitým měřítkem výběru byl i vztah inscenačního týmu k dané inscenaci, protože wellbeing při tvůrčím procesu je FRESH.

Mít kladný vztah k vlastní divadelní tvorbě, k dílům, která se uvádí, k lidem, se kterými se tvoří. FRESH. Je důležité na to nezapomínat. Co na srdci, to na festivalu. Na festival přijaly pozvání školy, které jsou s DAMU zásadně propojené a spřátelené. Brněnská JAMU představí svá monodramata a inscenace, které vznikly v ateliéru fyzického divadla. Prvním monodramatem je vesmírně laděný příběh s názvem Deník Iljona Tichého v hlavní roli s Kanwarem Šulcem; komediálně laděná je i Královna Hajzlu autorky Karolíny Vaňkové v podání Andreji Tesařové. V Úněticích pak uvedou něžný příběh inspirovaný životem praprababičky herečky Markéty Bohadlové v režii Emmy Žežulové s názvem Všechno své si nosím s sebou. Ateliér fyzického divadla se divákům představí v inscenace Sólo, dále v polsko-české spolupráci Nie wołno kochać a Obraz ženy, za který byla na festivalu Setkání-Encounter oceněna herečka Barbora Šimová. Unikátními inscenacemi festivalu bude JAMU-DAMU spolupráce Dvojité W a performance v Kafé DAMU Někdo musí š kola ven.

Na práce slovenských studujících z bratislavské VŠMU se mohou diváci těšit především ve čtvrtek 13. 6., kdy se budou prezentovat absolventskou inscenací s názvem Leonce a Lena v ds DISK. Uvedou ale i představení Koniec Eddyho na motivy autobiografických knih Édouarda Louise nebo monodrama Judáš.
V tentýž večer proběhne i tradiční mezifakultní fotbalový turnaj, tentokrát v Tyršově domě na Malé straně. Ve fotbalovém turnaji se proti sobě postaví studující z AMU, JAMU a VŠMU.

Pražští studenti a studentky budou mít na Zlomvaze možnost představit především své drobnější projekty, a to z několika kateder: katedra činoherního divadla uvede inscenaci Iluze od současného dramatika Ivana Vyrypajeva, katedra výchovné dramatiky vystoupí s projektem Kniha přání a stížností. Festival nabídne i několik projektů katedry autorské tvorby a pedagogiky a katedry alternativní tvorby a pedagogiky, které proběhnou v prostorách školy i v Úněticích: např. inscenace Indiánská Filipa Nováka, Společně od uskupení PĚTŽEN nebo energetický vole kmitočet s názvem LEVEL. Jako projekt do divadla DISK byl netradičně zvolen titul z Hudební a taneční fakulty AMU - magisterská práce Ester Trčkové, studentky choreografie s názvem Entropie.

Pomyslným vyvrcholením festivalu však bude sobota 15. 6., kdy se diváci i pořadatelé přesunou do Únětic přes site-specific procházku z Roztok u Prahy, kterou speciálně pro festival připravili studenti a studentky magisterského programu katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. “Celý den má splnit účel odpočinku, regenerace na čerstvém vzduchu a táborové atmosféry,” říkají studující pořadatelského ročníku.
Festival je určen pro všechny akreditované i neakreditované, pro studující, vyučující, absolventy a absolventky DAMU, pro obyvatele Únětic a okolí i pro širokou veřejnost.

www.zlomvaz.cz

3.6.2024 17:06:02 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

MfD v Plzni přiveze slavný soubor Comédie-Française

Tiago Rodrigues (Foto: Cristophe Raynaud de Lage)

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne letos výjimečnou událost – hostování nejstaršího a nejprest ...celý článek


Mezinárodní divadelní festival REGIONY 2024

Mezinárodní divadelní festival REGIONY

Prestižní festival, který potrvá až do 28. června, přináší do Hradce Králové, srdce české divadelní scény, pes ...celý článek


Devátý ročník festivalu Pernštejnlove

Festival Pernštejnlove

Rádi se zamilováváte? Tak přijďte na pardubický zámek zažít pravou letní lásku. I letos můžete v kulisách rene ...celý článek


Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo

Červený balónek, Naivní divadlo Liberec

Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, ...celý článekČasopis 26 - sekce

HUDBA

Čáry života chystají album Sluníčko

Jan Boroš (Foto: Gabrielle Wildfeuer)

Nový singl Zoufalci spojený s kritikou vysokých pracovních nároků dnešní doby zveřejnila kapela Čáry života. J celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ celý článek

další články...