Divadelní a taneční Bazaar Festival

autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekTělo v rukou systému, umění jako prostor pro vzpouru. Divadelní a taneční Bazaar Festival otevírá nepohodlné otázky Kdo nebo co ovládá naše těla? Jsme skutečně jejich vlastníky, nebo jsou předmětem společenských, politických a ekonomických tlaků? Letošní ročník Bazaaru otevírá otázku, Čí tělo je moje tělo? a rozvíjí ji prostřednictvím progresivních choreografií, divadelních inscenací, workshopů a diskusí s odvážnými tvůrkyněmi a tvůrci. Jedenáctý ročník divadelního a tanečního Bazaar Festivalu se po roce opět stává nejen uměleckým, ale i společenským prostorem pro reflexi toho, jak naše těla vnímají ostatní, jak se stávají nástroji moci, a nabídne možnosti, jak je můžeme chránit. Bazaar se uskuteční od 20. do 30. března na několika pražských scénách: v Divadle X10, ARŠE+, Alfredu ve dvoře, Studiu Hrdinů, AVU Veletržní, ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a na dalších místech.
Tělo jako bitevní pole, zdroj i svobodný prostor
Lidské tělo je v neustálém pohybu – fyzicky, společensky i politicky. V kontextu současné Evropy (ale i světa), kde válka, násilí, environmentální krize i digitální dohled neustále přepisují hranice individuální svobody, se otázka tělesné autonomie stává stále naléhavější. Na jedné straně sledujeme, jak jsou těla mladých mužů povolávána do války, jak se ženská těla stávají předmětem legislativních bojů, jak jsou pracující těla využívána a vyčerpávána až na hranici možností. Na druhé straně stojí umělkyně a umělci, kteří prostřednictvím své tvorby znovu definují tělo jako svobodný a autentický prostor, jako akt odporu proti komodifikaci a objektivizaci. „Praxe, výzkum a inscenace těchto umělců a umělkyň nejen chrání naše těla, ale také je oslavují a s radostí uznávají, že mohou být součástí něčeho, co nás přesahuje. Ve svých dílech poukazují na to, že uvědomění si vlastního těla nám dává svobodu a možnost být součástí nějakého většího celku jako je například příroda, komunita, ale i společnost v širším měřítku, aniž bychom ztratili vlastní identitu,” říká umělecký ředitel festivalu, Ewan McLaren.
Festival jako laboratoř odvážných praxí
Bazaar Festival opět představí výrazné umělecké hlasy ze střední a východní Evropy. Program festivalu propojí inovativní performativní formy s aktuálními otázkami tělesnosti a identity. Diváci se mohou těšit na večerní představení oceňovaných choreografů a divadelníků, ale také na otevřené laboratoře, ve kterých se budou moci aktivně zapojit do uměleckých procesů, diskutovat s tvůrci a hledat vlastní odpovědi na otázku, která rezonuje napříč společností.
Festival propojí také umělce s vědci, sociálními pracovníky a komunitami, které se s problematikou tělesné autonomie setkávají v každodenním životě. V rámci projektu The Nature of Us, který je jednou z celoročních aktivit festivalu, budou performeři zkoumat nejen environmentální, ale také společenské otázky spojené s tělesnou zkušeností.
Čí tělo je moje tělo? Zdánlivě jednoduchá otázka, kterou je třeba klást znovu a znovu Letošní ročník přináší různé umělecké perspektivy, ale především nutnost zastavení a hlubší reflexe. Čí tělo je moje tělo? Kde končí naše osobní autonomie a kde začíná mocenská hra? Odpovědi bude možné hledat v dílech pozvaných tvůrců a tvůrkyň. Festival zahájí 20. března 2025 v prostoru ARCHA+ polsko-ukrajinský double bill. Polská režisérka Magda Szpecht uvede dokumentární inscenaci ONA STOJÍ UPROSTŘED BOJIŠTĚ, která sleduje transformaci umělkyně v bojovnici, a to prostřednictvím osobního svědectví. Ukrajinské tvůrkyně Yuliia Lopata a Gala Pekha vůbec poprvé představí inscenaci COSSACHKA o současné situaci na Ukrajině mimo svou zemi. Polka Hana Umeda ve svém sólovém tanečním představení RAPEFLOWER propojuje tradiční japonský tanec jiutamai s osobní zpovědí, která zkoumá tělesnou paměť sexuálního násilí a proces uzdravení. Tato křehká a zároveň emocionálně silná performance se dotýká hranic mezi násilím, pamětí a sebeláskou. Unikátní zážitek nabídnou rovněž Polky, Weronika Pelczyńska a Magda Fejdasz, jejichž taneční inscenace Sochařky se uskuteční přímo v prostorách Veletržního paláce Národní galerie Praha. Po loňském úspěchu se vrací energická trojice STEAM ROOM s posledním a vrcholným dílem své taneční trilogie dragON – DragON forever.
Součástí programu budou také mini-workshopy, diskuse a ukázky z děl, které návštěvníci najdou pod souhrnným označením Sdílení odvážných praxí. Ta nabízí jedinečnou možnost setkání s umělci a umělkyněmi uvedených představení a zakusení této praxe na vlastní kůži.
Srdcem festivalu i nadále zůstává Sobotní Bazaar (29. března), v rámci kterého se i letos představí čtyři soubory/umělci, aby s publikem sdíleli úryvky ze svých vznikajících děl a stali se součástí jejich zpětné vazby.
Bazaar Festival je prostorem pro otevřený dialog. Zve všechny, kteří si pokládají (jednoduché i složité) otázky, ale nehledají jen ty obyčejné nebo přímočaré odpovědi.
TIP!
Časopis 18 - rubriky
Články v rubrice - Festivaly
Setkání Setkání 2025: Zlín v srdci česko-slovenského divadla

Festival Setkání Setkání ve Zlíně je každoročním svátkem českého a slovenského divadla, který letos proběhne o ...celý článek
Divadelní Flora Olomouc 2025

Divadelní Flora Olomouc patří k nejvýraznějším kulturním událostem jarní sezóny. Tento mezinárodní festival, k ...celý článek
Festival Nuselské dvorky pod širým nebem

Oblíbený rodinný festival Nuselské dvorky oživí v sobotu 17. května 2025 dvorky a vnitrobloky v srdci Nuslí. C ...celý článek
Časopis 18 - sekce
HUDBA
Lambchop intimně, pouze klavír a zpěv

Hudební festival Prague Sounds připravil na 5. listopadu skutečnou hudební lahůdku. V rámci evropského turné v celý článek
OPERA/ TANEC
Velké operní hlasy… Plácido Domingo

Plácido Domingo Gala
Jeden z nejvšestrannějších pěvců 20. století oslavil své půlstoleté účinkování ve Vero celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 18. týden

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét (1/2)
Dvoudílný francouzský dokument věnovaný portrétnímu celý článek