zvláštní poděkování
Quantcom.cz

THEATRUM KUKS – opulentní barokní kulturní hostina

THEATRUM KUKS

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve středu 20. srpna 2008 zahájí již sedmý ročník projektu THEATRUM KUKS, za kterým od samého začátku stojí dr. Stanislav Bohadlo, ředitel festivalu.

  • Co je vlastně festival Theatrum Kuks? Jak a kdy vznikl?
    Projekt THEATRUM KUKS probouzí k životu zapomenutý fenomén Sporckova „Gesamtkunstwerku“ a uměleckých vizí o spojení barokního divadla, opery a hudby v celém areálu kukského údolí, uvedený do života v roce 2002 u příležitosti 300letého výročí otevření Sporckova Comoedien-Hausu v Kuksu (1702) nultým ročníkem festivalu. Navazuje na výjimečnou kulturní tradici lokality jako je sochařství, architektura, rytectví, hudba, divadlo, knihtisk aj., a na kombinaci jazykových kultur (německé, české, francouzské, italské, slezské) domácího baroka.THEATRUM KUKS je jediný na baroko orientovaný festival v Hradeckém kraji s celostátním a mezinárodním významem (umělci z Rakouska, Itálie, Bolívie, Německa, USA, Polska a německý, italský, francouzský, latinský a český repertoár). Dosavadní turistický výklad Kuksu přehlížel bezprostřední spojení Kuksu s A. Vivaldim, A. Bionim, J. S. Bachem, s Heinrichem Rademinem a Questenbergovými Jaroměřicemi, slezské (svídnické) básníky, textaře, libretisty a tiskaře (zejm. J. J. Günther, G. B. Hancke, G. CH.W. Juncker, J. Ch. Müller) či nově objevený sporckovský operní a činoherní repertoár (Bioniho opera Andromache, Rademinovy hry Amor Tyran a Atalanta, Hanckeho texty, Pariatiho operní intermezza, benediktinské hry z Broumova, F. A. Defrainův Basilisco, hodinář a básník Ch. L. Pfeiffer). Festival THEATRUM KUKS se každoročně chlubí více než deseti premiérami. V roce 2007 festival připomínal 305leté výročí otevření kukského Comoedien-Hausu, ale letos poukazujeme k 270 letému výročí od úmrtí tvůrců Kuksu - hraběte Sporcka a sochaře N. B. Brauna, jejichž odchodem zhasl jako mávnutím proutku i kulturní život v bývalých lázních Kuckus-Baade.


  • Kdo vás podporuje?
    Festival tradičně podporuje Ministerstvo kultury ČR se záštitou pana ministra V. Jehličky a Královéhradecký kraj s osobní patronací pana hejtmana P. Bradíka.
  • Proměňuje se nějak koncepce festivalu? Jaká je jeho koncepce?
    Téma, rozsah i koncepce zůstávají od počátku stejné, protože se v průběhu minulých ročníků o svědčily a zaručují neopakovatelnost festivalu fixovanou právě na Kuks:
    1. Vrátit kukskému areálu ty jevištní umělecké druhy, které se nezachovaly fyzicky tak jako např. Braunovy sochy: divadlo, operu, hudbu, tanec...
    2. Spojit oba břehy někdejších Sporckových lázní a hospitálu a integrovat tak vesnici do celého projektu.
    3. Zprovoznit na lázeňském břehu Comoedien-Haus - analogii barokního divadla při objektu č.p. 52 (památkový objekt č. 3503 rejstříku) jako ohnisko festivalových událostí na levém břehu Labe.
    4. Sledovat původní sporckovsko-kukskou dramaturgii 5. Postavit in situ umělecký pendant k populárnímu typu akcí v Kuksu typu Slavnosti koní (červenec), Přepadení Kuksu (červenec), Vinobraní (září) nebo Hubertských slavností (říjen).
    6. Vyhledávat další pro představení dosud neobjevené lokality v Kuksu a okolí.
    7. Vrátit Kuksu v průběhu festivalu multijazykový, multinárodní a multikulturní ráz v barokním hávu.
  • Účastní se festivalu stejní účastníci nebo se složení účinkujících proměňuje?
    Kmenovým souborem festivalu jsou Geisslers Hofcomoediantem s režisérem Petrem Haškem, kteří od počátku realizují přímo v Kuksu sporckovské produkce. Tradičním a někdy i partnerským účastníkem s Geisslers je Malé vinohradské divadlo. Díky festivalu vznikl i komorní orchestr Barocco sempre giovane. Některá jména se vrací, ale vždy nová přibývají. Vznikají díla na objednávku přímo pro festival. Ano, takových případů je každý rok hned několik. Letos to bude mj. Stivínova Kaffee-Kantáta, Tanec pro Matyáše Brauna A. Miltnerové, intermezzo Hráč autorů Dominique – Romanesi (Paris 1731) původně ze Sweerts-Sporckovy knihovny v Lysé v realizaci Geisslers Hofcomoedianten, Kuhnauovy sonáty na téma David Jaroslava Tůmy přímo u Braunova Davida nebo Pohřební řeč jezuity A. Wellse nad Sporckovou rakví v roce 1738...
  • Kdy a v jakých prostorách se odehraje letošní festival?
    THEATRUM KUKS se uskuteční od 20. do 24. srpna 2008. Festivalová představení zahrnují 15 jedinečných lokalit v celém „krásném oudolí“ po obou březích Labe (kostel Nejsv. Trojice, refektář chovanců kláštera milosrdných bratří barokní lékárna, lapidárium, Sporckova hrobka, nádvoří, sklepení, zahrada, schodiště, půdorys býv. Sporckova zámku u pramene, kaskádové schodiště, západní terasa vedle kaskádového schodiště, lokality u Braunových Ctností a Neřestí, u Herkomanna, u Davida, V Ráji, na Labi aj.) s cílem spojit tzv. hospitální a lázeňský břeh Kuksu. Přispívá k tomu i nově otevřený Comoedien-Haus, u čp. 52 na lázeňském břehu.
  • Jaký program je pro letošek připraven pro diváky?
    Podrobný program obsahující na 60 akcí a 16 premiér je na www.theatrum.zde.cz.
  • Součástí festivalu jsou i dílny. Jaké jsou připraveny pro letošek a komu jsou určeny?
    Tradiční Slavíček rájský, vycházející z Božanova kancionálu, Sporckem vytištěného v Hradci Králové 1719, pod vedením M. Pospíšila. 2. Falešný alchymista, dílna pod vedením L. Cairatiho (Itálie) za účasti Geisslers Hofcomoedianten a Malého vinohradského divadla. 3. B. Pamphili - A. Melani: IL FRATRICIDIO DI CAINO (Kainova bratrovražda), oratorium (Řím 1677) pod vedením římského houslisty a Maestra Riccarda Minasiho a domácích i zahraničních sólistů. Přihláška je na webu. 4. Bohemia Rosa VII. Mezinárodní interdisciplinární workshop F. van der Ven(Holandsko) a M. Šejna.
  • Neobáváte se vrtochů počasí?
    Počasí je součástí barokní krajiny. Většinou míváme krásné dny, ale zažili jsme zkropené procesí.
  • Co vy sám byste doporučil či na co se speciálně těšíte?
    Opera Argippo od Antonia Vivaldiho, rekonstruovaná letos O. Mackem. Bez Peruzzi-Denziovské operní společnosti podporované v Kuksu a v Praze hrabětem Sporckem by nevznikla ani tato opera a osobní spojení Vivaldiho s Prahou.
  • Jak je to se vstupným na jednotlivé akce event. na celý festival? Jsou nějaké akce přístupné zdarma?
    Vstup do areálu není zpoplatněn! Děti do 15 let s doprovodem rodičů zdarma, pokud sedí rodičům na klíně. CELODENNÍ VSTUPNÉ (mimo Cigánského baroka s ochutnávkou vín): Čtvrtek: 450, Pátek: 750,- Sobota: 1000,- Permanentka na tři dny: 2000,- Vstupenky na jed notlivé akce do vyčerpání kapacity u pokladny každéhopředstavení, neplatí pro exteriéry. Návštěvníci s denní nebo čtyřdenní vstupenkou mají přednost.
  • 11.8.2008 18:08:46 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Igor Orozovič vydává album

    Igor Orozovič

    Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Literární tipy 18. týden

    Vita a Virginia

    Tajemství života KHM
    Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

    další články...