zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Next wave tentokrát s bouří

Rukopis královédvorský (Divadlo husa na provázku)

autor: Kratochvíl Jef  

zvětšit obrázek

Festival, zaměřující se výhradně na českou alternativní scénu, ...příští vlna/ next wave s mottem „Jsme z látky, z jaké stvořeny jsou sny“ vstupuje do svého 15. ročníku. V osmi dnech festivalu se představí více než padesát souborů a osobností naší nezávislé scény.

„Každý festivalový den uvedeme zcela jiný typ pořadu, nabídneme odlišný přístup k divadlu i rozdílnou dramaturgickou skladbu programu. Očekávejte tedy bouřlivé proměny divadelních estetik i stavů svého těla a mysli. Od klidu po vášeň, od pohodlí po bolestnost, od řádu k chaosu, od serióznosti k mystifikaci,“ říká jeden ze zakladatelů festivalu Vladimír Hulec a dodává, že nyní se cítí opravdu jako kurátor, protože štafetu zvolna předává mladíš generaci. V jeho případě je zvláště symbolické, že na produkci se podíl jeho syn Oskar Hulec.

Festival se odehraje od 10. do 18. října 2008, a v každém dni zavítá do jiného místa a představí specifický – většinou tematizovaný – program. Diváci tak mohou zavítat do nově rekonstruovaného prostoru alternativních aktivit NOD/ ROxy, do Divadle Na zábradlí, na studentskou scénu DISK, ale také do méně známých (či zatím zcela neznámých) prostor mimo centrum, ať už je to divadlo Alfred ve dvoře, La Fabrika, syrový prostor vybudovaný v útrobách někdejší továrny v Holešovicích, nové studio Divadla Kámen či skutečně svérázný postmoderní Cross Club nedaleko holešovického nádraží.

Ředitel festivalu Jan Dvořák zaměřuje pozornost diváků na program spojený se zakladatelskou osobností Divadla Husa na provázku (či jen Divadla na provázku) Evou Tálskou, která získá na letošní next wave ocenění „živoucí poklad“. „Paní režisérka patří k zakládajícím členům tohoto legendárního divadla (společně s Petrem Scherhauferem a Zdeňkem Pospíšilem). Celou tu dobu utvářela na této scéně řekněme linii osobitého poetického či lyrického divadla. Připravila řadu senzačních inscenací v dobách, které pro české divadlo nebyly zrovna lehké. Ale abychom nemluvili jenom v minulém čase, paní režisérka stále normálně pracuje a jsme rádi, že na festivalu přivítáme dvě její nové inscenace, a to Rukopis královédvorský (na motivy zachovaných matérií z 19. století), kterou připravila v Divadle Husa na provázku, a krásnou dětskou inscenaci z Divadla Polárka nazvanou S koníčkem přes hory a doly.“ říká Dvořák a dodává, že osobnosti této režisérky je věnována také připravovaná kniha nakladatelství Pražská scéna, která zanedlouho vyjde.

Vladimír Hulec upozorňuje v souvislosti s letošním tématem Bouře na osudné osmičky v našich dějinách, a s nimi spojené politické, společenské a kulturní odkazy. „Osmičkový rok vnímáme jako fenomén různých výročí, a tak jsme se na něj chtěli podívat očima našeho festivalu. Samozřejmě nepůjde jenom o nějaké politické odkazy, k vidění budou – doufáme – i věci poetické a křehké. Jsem rád, že na festivalu opět budeme mít premiéru Divadelního studia Továrna, tedy nový (a velký) projekt Viktorky Čermákové nazvaný Políbila Dubčeka, osobně se velmi těším na projekt Honzy Komárka v Národním muzeu i na prezentaci méně známých či nových prostorů a jejich lidí, kteří se vymykají, kteří se nebojí, jdou svou cestou, rebelují...“ Hostitelem prvního dne festivalu v pátek 10.10. je Petr Macháček a jeho divadlo Kámen. Představí divákům svůj minimalistický prostor Divadla Kámen na kraji sídliště Invalidovna a představí zde mj. své kultovní inscenace Mlejnek a Žáby, program následujícího dne bude vytvořen podle chuti experimentujícího divadleníka a filmaře Pavla Marka v Divadle Na zábradlí.

Událostí nejen festivalu, ale celé letošní divadelní sezóny se bezpochyby stane nová inscenace režisérky Viktorky Čermákové Políbila Dubčeka v prostoru La Fabriky, která má premiéru 16. října. Nová hra Karla Steigerwalda, která je součástí představení, je pozoruhodná nejen textově, ale i provedením, a zajímavá nejen pro pamětníky, ale i nemladší generaci.

Program v NoD.Roxy a Cross klubu má v režii kompletně nejmladší umělecká generace. Nepochybně zajímavou událostí (v divadelní terminologii EVENT) bude několikahodinový projekt site-specific v Národním muzeu Probouzení genia loci, které ho se ujal výtvarník a režisér Jan Komárek. Sám režisér, vzhledem k tomu, že na místě se příliš připravovat nedalo, je zvědav, jak to dopadne. Rozhodně prý ale půjde o něco, co ještě Národní muzeum nezažilo.
Zájemci o alternativní kulturu, nejen divadlo, ale i performance , tanec či muziku, opět na festivalu najdou mnohé nevídané a nesylýchané...

13.10.2008 12:10:44 Jana Soprová | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...