zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pop Session

Les Paul

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Úvodní film pětidílného cyklu o kytaře a baskytaře - o kytaristech a baskytaristech, kteří vytvářeli historii hudby, a kteří dali rockové a popové hudbě její jedinečný zvuk. Hned na začátku tohoto cyklu nás čeká senzace: tvůrcům Pop session - divákům ARTE poskytl exkluzivní rozhovor kmotr všech elektrických kytaristů Les Paul. Svým stylem hraní inspiroval skoro všechny velké rockové kytaristy, Ericem Claptonem počínaje a Jimmy Pagem konče.

Tento rozhovor je počátkem fascinujícího příběhu, který nás provede celou historií rock´n´rollu, beatu, punku, grunge a hard rocku - a končí nejlepšími kytarovými skupinami současnosti, mezi které patří i Maximo Park.

Kytara sice trpí, ale na konci tohoto filmu zjistíte, že v tom není sama - i navzdory dešti ran, ohýbaným a deformovaným strunám, i přes to, že je rozbíjena na kusy a pálena, a nucena k řevu, vzlykání či nářku - svou cenu za svůj celoživotní vztah ke kytaře platí i kytaristé. Žádný jiný hudební nástroj nepřipomíná lidské tělo tak, jako kytara (případně poněkud těžší kontrabas). Hudebníci trpí celou radou nemocí, počínaje handicapem kytaristky Michaela Jacksona Jennifer Battenové, které stále šumí v uších, přes Hellmuta Hattlera, basistu skupin KRAAN a TabTwo, který má dvě různě velké ruce, až po Lee Rockera ze Stray Cat, který vložil do služeb rockabilly každý centimetr svého těla. Podle Bootsy Collinse vychází rytmické cítění ze srdce, zatímco francouzská rocková hvězda Louis Bertignac (Telephone) tvrdí, že vychází z útrob. Jazzový mág Pat Martino se musel učit na kytaru dvakrát: poprvé v dětství a podruhé po operaci mozku, kdy jej postihla epizodě úplná amnézie. Metalového boha Zakka Wylda se zeptáme, zda krk své kytary doslova miluje, zda je Sonic Youth jedinou skupinou, která nástroji působí bolest? Různé styly hudby neustále mění náš pohled na jeden a tentýž nástroj, od sólujících egocentristů až po v zákulisí nedůtklivé hvězdy.

Svůj život však s kytarou dokonale spojil jeden muž: čtyřiadevadesátiletý Les Paul, tvůrce a průkopník lubové elektrické kytary. I bez ohledu na svůj pokročilý věk vystupoval do svých čtyřiadevadesáti let každý týden na jevišti newyorského jazzového klubu, stále připraven k hraní i bez ohledu na své zchromlé prsty a naslouchadlo, a na jevišti jakoby zapomínal na svých více než devět křížků. Život této živoucí legenda kytarové hry orámoval příběh plný zábavy i bolesti.

To vše a ještě mnohem víc uvidíte v první epizodě cyklu Pop session: „Když má kytara jemně pláče While My Guitar Gently Weeps).“ Vysílání: 21.7., 00.45 hod., ČT2.

18.7.2011 08:07:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...