zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kočky v Brně získají zcela nový „kožich“

Kočky v Brně získají zcela nový „kožich“

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V květnu 2013 uvede Městské divadlo Brno dvě premiéry, dva světoznámé příběhy. První inscenací bude magický muzikál Kočky, který představí režisér Stanislav Moša ve zcela nové koncepci.

V roce 1939 vydal původem americký básník, dramatik, novinář a literární kritik nenápadnou knížku Old Possum´s Book of Practical Cats. V té době již žil ale několik let v Anglii, kde také tyto dětské verše a rýmovánky o kočičích hrdinech zcela zdomácněly a zlidověly. Snad každé britské dítě zná například kočičího kouzelníka jménem Mr. Mistoffelees (v české verzi Michaela Prostějovského je to Abraka-máryfuk), který „když kouzlit začne, / tak hned všeho nech. / Těm největším mágům / on vyráží dech.“ Mezi oblíbence patří i dvojice kočičích klaunů a neposedů Mungojerrie a Rumpleteazer (Mungodžery a Tingl-tangl), kteří jsou „slovutný kočičí pár. / Taky velmistři žvanění, / zloději snů. / Takže díky nim propukl / nejeden svár.“
Tyto melodické, rytmické a obrazivé verše se svým dětstvím spojoval i Andrew Lloyd Webber, ikona anglického muzikálového divadla. Na konci 70. let měl na svém kontě již takové muzikálové tituly jako Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť a Jesus Christ Superstar či Evita, které vytvořil s textařem Timem Ricem. Lloyd Webbera ale lákala představa, že napíše hudbu na již existující verše, s Ricem byli totiž dosud zvyklí pracovat obráceně. Vzpomněl si tedy na svou oblíbenou dětskou knihu a od roku 1977 začal pracovat na zhudebňování známých textů. Původně měl v plánu uvést pouze koncert složený z těchto songů, naštěstí se ale setkal s vdovou po T. S. Eliotovi, Valerií Eliotovou, která mu poskytla i dosud nevydané a nezveřejněné texty svého muže. V nich našel Lloyd Webber inspiraci k další práci a především chuť vytvořit celý muzikál. Mezi těmito „objevenými“ texty byla i báseň o Grizabelle, půvabné kočce. A právě z Grizabellina příběhu o kočce, která na svou krásu a slávu již jen vzpomíná, se později stal i ústřední hit muzikálu a její příběh tematicky propojuje celý muzikál. Nejznámější melodie Memory (Vzpomínky) byla nahrána více než sto padesáti zpěváky a je jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších muzikálových melodií vůbec.
Na pomyslném muzikálovém nebi je legendární dílo Cats jednou z nejzářivějších hvězd. Po své premiéře 11. 5. 1981 na londýnském West Endu se hrálo nepřetržitě 8 let a zaznamenalo 3 358 repríz, čímž se zapsalo mezi nejdéle uváděné produkce. Stejný úspěch následoval i na Broadwayi od roku 1982 a pravidelně se stále objevuje na jevištích po celém světě. V roce 1981 Cats získaly britskou cenu Laurence Oliviera pro nejlepší muzikál roku a o dva roky později i sedm amerických cen Tony.
Městské divadlo v Brně získalo privilegium hrát KOČKY ve zcela nové, vlastní koncepci Stanislav Moši. I díky televiznímu filmu z roku 1998, který věrně zachycuje původní divadelní uvedení, zná celý svět Cats jako velkolepou taneční show, v níž jsou herci nalíčeni a kostýmovaní jako opravdové kočky. V naší originální verzi vycházíme z oslovení, kterým v češtině nazýváme krásné a přitažlivé ženy („To je ale kočka!“) a atraktivní muže („To je takový kocour!“). Kostýmy Andrey Kučerové tedy nebudou zahrnovat ocásky, drápky a ouška, ačkoli se objeví nenápadně v náznaku. Naše „kočičí parta“ se sejde ve starém továrním prostoru upraveném na moderní loftový byt (scéna Petr Hloušek), aby si na jakémsi maškarním večírku lidé na kočky pouze hráli. Ale i kočekchtivý divák si přijde na své díky projekcím a ilustracím, které budou součástí produkce v režii Stanislava Moši a originální choreografii Anety Majerové a Hany Kratochvilové. O český překlad hravých a zvukomalebných veršů se již pro českou premiéru v roce 2004 postaral Michael Prostějovský. Jeho překlad v drobně pozměněné a přepracované podobě používáme i pro naši koncepci. U tohoto muzikálu lze jen těžko hovořit o hlavních a vedlejších rolích, případně o company, každý kočičí hrdina v něm má své místo, neboť jde v podstatě o sled hudebních a choreografických čísel jen volně propojených jednoduchým příběhem. V obsazení se můžete těšit na Alenu Antalovou (Grizabella), Petra Gazdíka (Blahobyl Všemocný), Aleše Slaninu (Rozumbrad), Dušana Vitázka (Rambajz-tágo), Radku Coufalovou (Dželína), Svetlanu Janotovu (Bombalerína), Ivanu Vaňkovou (Demetra) a mnohé další. Hudební nastudování má na starosti Caspar Richter, který stál za taktovkou i v prvním vídeňském uvedení. Premiéra proběhne na Hudební scéně 11. května 2013.

23.4.2013 00:04:18 JoMe | rubrika - Muzikály

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Muzikály

Muzikál Beetlejuice uvedou na podzim v HDK

Marek Lambora a Tereza Rychlá

Na letošní podzim Hudební divadlo Karlín chystá 12. listopadu 2024 premiéru muzikálu Beetlejuice podle stejnoj ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Ceny Jihočeská Thálie za rok 2023 jsou rozdány

Eliška Boušková

V sobotu večer v Jihočeském divadle proběhl sedmadvacátý ročník slavnostního předávání cen Jihočeská Thálie za celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl celý článek

další články...