zvláštní poděkování
Quantcom.cz

František Suchanský: Každý z velkých zážitků má svoje kouzlo…

The Backwards

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Košická skupina The Backwards začala svou kariéru v roce 1995 původní tvorbou, poté následovalo spontánní rozhodnutí věnovat se hudbě své nejoblíbenější skupiny Beatles. První koncertní vystoupení se odehrálo v září 1996. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejvýznamnějším a nejzásadnějším bylo vítězství na Světovém Beatlefestu v New Yorku v roku 1998, kde za sebou nechali celou konkurenci - 36 kapel z celého světa. Beatlefest v New Yorku kapela pokořila podruhé v březnu 2003. Po pěti letech se "obhájci titulu z roku 1998" opět zúčastnili Světového Beatlefestu a opět za ohlušujícícho řevu fanoušků i silné konkurence čítající tentokrát 44 kapel získali první místo.

  • Beatles jsou jedním ze symbolů 60. let, spojovaných s pocitem svobody, volnosti a otevřenosti. Vy jste již jiná generace, vyrostli jste o desítky let později. Co vás na hudbě Brouků tolik chytlo?
    Melodika, bezprostřednost jejich písní a jistý druh romantiky. Kapelu založili Miro a Dalibor, původně se chtěli věnovat vlastní tvorbě. Ale neměli vlastní repertoár a hudba Beatles se nabízela, protože byla jakousi rodinnou tradicí a provázela je odmalička. Začátky byly stejné jako u každé jiné kapely. Hraní po barech a pro kamarády, sem tam televizní vystoupení a až vítězství v USA v roku 1998 nás posunulo výš. Následoval velmi úspěšný muzikál o Beatles na Nové Scéně v Bratislavě a s tím spojená popularita. Hudba Beatles je krásně melodická, a i když někdy mají lidé pocit, že to přece zahraje každý, není to tak.
  • Hráli jste v slavném Cavern klubu, kolébce Beatles, hráli v rádiu BBC, navštívili jste řadu míst spojených s legendami, hovořili i s pamětníky slavné čtveřice. Který ze zážitků byl nejsilnější?
    Každý z velkých zážitků má svoje kouzlo, ale pro naši další kariéru bylo asi rozhodující první vítězství na Beatlefestě v roce 1998 v NYC. Otevřelo nám mnoho dveří a potvrdilo, že to, co děláme, má nějaký smysl. Potom přišly muzikály v Bratislavě na Nové Scéně, v Praze v divadle Spirála a zbytek, to už je historie… 26 států USA, Velká Británie, Nizozemsko, Belgie, Francie, Německo, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Španělsko, Keňa… Zážitků bylo za ty roky strašně moc a za všechny jsme vděčni.
  • Šílející davy, policejní ochrana, fanynky, házející spodní prádlo na pódium. To byl dennodenní „chleba“ Beatles na vrcholu slávy. Zažili jste něco podobného?
    Ne, to je spíše specifikum 60. let.
  • Na svém repertoáru máte několik druhů koncertů – průřez tvorbou slavných Brouků i vystoupení zaměřená na jejich jednotlivá tvůrčí období. S čím konkrétně vystoupíte v Městské knihovně?
    Zahrajeme písně z let 1961 - 1965. Zazní známé hity i méně známe skladby. Pomalé i rychlé a překvapením bude i indický sitár v jedné písni. Víc neprozradíme. Přijďte a uvidíte. Těšíme se na vás.
  • Kolik stylových kostýmů, uniforem, vystřídají John, Paul, George a Ringo během vystoupení?
    Kostýmy máme šité na míru. Pepper kostým byl ušitý v Praze a ostatní v USA, přímo od člověka, který koupil originály na aukci. Takže jsou naprosto přesné. Máme víc variací kostýmů, ale nejčastěji používáme známé černé obleky a „Shea jackets“. Černé jsou z období Beatlemánie a prvního úspěchu v USA, „Shea“ reprezentují první koncert na fotbalovém stadionu, do té doby nikdo takto nekoncertoval. Barevné uniformy jsou ze známého alba Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band. A ještě máme i kostýmy z období studiového nahrávání – Abbey Road, Let It Be.
  • Prozradíte, kolik stojí pořízení takového kostýmu?
    To je naše tajemství 
  • Vaše image je detailně propracovaná – nejen oblečení, legendární lennonky, ale i účesy typické pro 60. léta… Nosíte je i v běžném životě, nebo je to záležitost výhradně kadeřníka a stylisty před vystoupením?
    Chodívali jsme tak i v civilu, líbilo se nám to. Mně osobně to nikdy nevadilo, spíš naopak. Všichni mě poznávali a móda z té doby se i tak vrátila. Podívejte se kolem sebe. Ale posledních 8 let už používáme paruky. Je to jednodušší při cestování, i co se týká péče. Dokonce si účesy můžeme přizpůsobit jednotlivým obdobím tvorby kapely.
  • Na Světovém Beatfestivalu jste v roce 1998 získali první místo, o pět let později, v roce 2003, jste „převálcovali“ na festivalu víc než čtyři desítky revivalových kapel z celého světa. Kdy si úspěch zopakujete? -
    Další vítězství by už pro nás nemělo smysl. Chodili jsme na nesoutěžní festival Abbey Road On The River v Louisville, Kentucky jako pozvaní hosté.
  • Ve stejné sestavě hrajete řadu let, dostavila se už ponorková nemoc? Jak proti „ponorce“ bojujete?
    Ponorka se samozřejmě dostavila. Ale už jsme dospělí a víc se respektujeme. Zahrajeme si jen tak pro sebe Yellow Submarine a je to pryč 

  • Ptala se: Blanka Švecová.

    28.5.2017 00:05:55 Redakce | rubrika - Rozhovory