zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 37. týden

Ed Sheeran – koncert ve Wembley

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Janoušek & Vondrák
Slávek Janoušek, který patří od 80. let k nejuznávanějším tuzemským písničkářům, právě oslavil 65. narozeniny. Po letech se k němu vrátil jeho spoluhráč, kytarista Luboš Vondrák, s nímž zazpívá nejslavnější hity i úplné novinky (2017). Posun od písní útočících na bránice posluchače k přemýšlivým bilančním baladám by mohl překvapit každého diváka, který přestal sledovat Janouškovu tvorbu někdy v první polovině 80. let. Právě tehdy v duu s Lubošem Vondrákem dobyli Portu a z hlediska popularity se dostali na pomyslný vrchol. Janouškovi se už sice nikdy nepodařilo dosáhnout tak širokého přijetí jako na relativním začátku své písničkářské kariéry, na druhou stranu patří k umělcům, kteří neustrnuli ve vývoji. Nepatří sice k chrličům nových písní či desek, přesto každý jeho nový autorský pokus stojí za pozornost. Na improvizované nahrávací session v industriálních útrobách bývalého televizního studia Typos předvedl okouzlující set složený jak z desítky let prověřených písní, tak i novinek, které zatím nevyšly na žádném albu. A právě výběr písní je ve své konzistenci pozoruhodný: koncert v oblouku mapuje život člověka, od dětského okouzlení světem, přes první lásky až po smíření s nevyhnutelným příchodem stáří. Stranou divácké popularity tak Janoušek předvádí ucelený, laskavý a chytrý pohled na nejdůležitější momenty našich životů. Stále můžeme vnímat Slávkovu roli jako roli průvodce, folkového barda, který otevírá nové, překvapivé a především optimistické pohledy na svět. Návrat jeho dávného přítele a spoluhráče, kytaristy Luboše Vondráka na koncertní pódia vtiskl písničkám jednoduchý akustický charakter. Podle ohlasů nakonec sluší tvorbě Slávka Janouška, který v září oslavil 65. narozeniny, úplně nejvíce.
Vysílání: 13.9., 23.20 hod., ČT art

Ed Sheeran – koncert ve Wembley
Když tenhle zrzavý kluk "přemýšlí nahlas“, dokáže mu naslouchat bezmála 90 tisíc diváků. Výjimečný koncert písničkáře, jenž uhranul nejen Wembley, ale celý svět. Na předloktí má vytetováno Festina lente!, tedy "Pospíchej pomalu!“, trochu v rozporu s jeho raketovou kariérou. Ed Christopher Sheeran je jedním z nejprodávanějších interpretů současnosti a počet zhlédnutí videoklipů na internetu čítá několik miliard. Koncertní záznam zachycuje významný mezník tohoto písničkáře. První koncert ve Wembley! "No jo, jsou tam“, šeptne, když nahlédne ze zákulisí a nelze si nepovšimnout lidského mraveniště, ale také lehké nervozity Sheerana. Žádný strach, chtělo by se říci. Vždyť ve svých šestadvaceti letech má za sebou stovky koncertů. Kostelní zpívání ve sboru ve čtyřech letech asi počítat nelze, že. Ale studentské mlácení do kytary, kluby, hospody, festivaly už jsou pořádnou porcí muzikantských lekcí. Ovšem Wembley poprvé. 87 tisíc lístků je pryč. Vyprodáno. "Nikdy jsem před takovým davem nekoncertoval“, uvědomuje si. Jeho vystoupení se vymyká běžným představám stadiónového koncertu. Žádná pyrotechnika, ani světelné efekty. Jen tři obří obrazovky detailně zobrazují způsob práce šestadvacetiletého písničkáře. Pomocí efektových pedálů si vytváří smyčky vytvářející hlavní linku a zhutňují zvuk. Kytaru používá i jako perkusivní nástroj. Osamělý na pódiu působí zrzavý Angličan bezbranně. I to přispívá k atmosféře koncertu. Čert vem´ velkou show. Křehkým písním by jen ublížila. Tisícihlavý dav zná všechny jeho texty – ty malé velké příběhy. Sheeran je zpívá s vrozenou pokorou, tudíž přesvědčivě. Baladické písně i milostné cajdáky Sheeranovi zkrátka bezezbytku věříte. Největší úspěch mají především "žebříčkové“ skladby: The A Team, Thinking Out Loud a samozřejmě závěrečná Sing. Jediná stadiónová halekačka. Ed Sheeran vystoupil poprvé ve Wembley 10. července 2015 a následně 11. i 12. 7. tři dny po sobě a všechny koncerty vyprodané. Svět ještě není tak zkažené místo, když lidi platí za poctivé písničkářství a je skvělé, pokud je hvězdou zrzavý, nevysoký a vlastně neprůbojný kluk.
Vysílání: 14.9., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 15.9., ČT art

3.9.2018 14:09:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Hip Hop a jeho zrod 4

Hip Hop a jeho zrod (4/4)
Jak se pouliční žánr poprocku proměnil v mainstream. Závěr kanadského cyklu dokum ...celý článek


Elán – The Best Of vol. 2

Vašo Patejdl

Elán – The Best Of vol. 2
Legendární kapelu a její vystoupení v Bratislavě na Zimním stadionu Ondreje ...celý článek


Joe Cocker: Fire it Up Live

Joe Cocker

Joe Cocker: Fire it Up Live
Jeden z posledních velkých koncertů Joe Cockera (Premiéra). Joe Cocker, anglick ...celý článek


Petr Skoumal a hosté

Petr Skoumal a hosté

Petr Skoumal a hosté
Známý skladatel, textař a instrumentalista, od jehož smrti uplynulo minulý týden pět l ...celý článek


Devadesátiprocentní anděl

Angelo Michajlov

Devadesátiprocentní anděl
Angelo Michajlov, skladatel písniček i filmové hudby, klavírista, profesor konzer ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

MdZ otevřelo sezónu Žebráckou operou

Žebráckou operou

První premiérou v Městském divadle Zlín je Žebrácká opera Václava Havla. Slavná gangsterská groteska s písničk celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Tom Jones ověnčený čtyřmi Oscary

Tom Jones

Tom Jones
Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Britský film, ověnčený čtyřmi Oscary (1963). Hrají: A. F celý článek

další články...