zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 38. týden

Na plovárně s Lacem Deczim

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s tiskovým mluvčím kapely studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap Ladislavem Angelovičem. Režie L. Cmíral (Premiéra). Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijal zakládající člen a tiskový mluvčí kapely studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap Ladislav Angelovič. Vinou dětské obrny je celý život ochrnutý, ale v duchu hesla kapely "nefňukat, a když je problém, tak se do něho zakousnout" zvládl s kapelou projet velkou část světa, studoval filozofii, ve volném čase překládá z angličtiny a hraje florbal. Nejen o překážkách a jejich překonávání si s ním bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 23.9., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 25.9., ČT2., 26.9., ČT2

Na plovárně s Lacem Deczim
Rozhovor Marka Ebena s legendárním jazzovým trumpetistou. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a malíř slovenského původu Laco Deczi se narodil 29. března 1938 ve slovenském Bernolákovu. Svoji první desku Laco Deczi & Cellula Quintet – Pietoso nahrál v listopadu 1968 a vydal v roce 1969. Českému divákovi se Deczi mohl dostat do povědomí díky účinkování ve snímku Kalamita režisérky Věry Chytilové (1981). Následně, v roce 1985, emigroval nejprve do Německa a poté do Spojených států, kde žije dosud. Tento výjimečný hudebník, který vyznává kult tragicky zesnulého geniálního trumpetisty Clifforda Browna, se úspěšně drží na světové hudební scéně přes padesát let. S vlastní skupinou Celula New York dokázal poselství Brownovy trubky spojit do působivé symbiózy s elektrickou jazzrockovou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba dodnes. Do České republiky se vrací zpravidla dvakrát do roka, v rámci svého koncertního turné.
Vysílání: 19.9., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 23.9., ČT2

Folklorika: Heligonka z trojmezí
Zpěvačka a heligonkářka Vlasta Mudríková přispívá k zachování koloritu kysucké lidové písně a folkloru, který nezná hranic. Připravili T. Netočný a K. Řezníčková (Premiéra). Vlasta Mudríková ze Skalitého je magistrou umění, operní i folklorní zpěvačkou, ale především fenomenální hráčkou na heligonku. Ať už v gorolském kroji nebo v civilu předvádí s heligonkou kousky, které posluchače doslova fascinují. Vlasta objíždí hudební festivaly na Slovensku i v Česku, všude vítězí a inspiruje ke hře na tradiční středoevropský nástroj nové a nové muzikanty.
Vysílání: 22.9., 09.55 hod., ČT2
Opakování: 25.9., ČT2., 26.9., ČT2

10.9.2018 13:09:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

Golden Kids Comeback

V. Neckář

Golden Kids Comeback
Koncert z pražské Lucerny (1994). Účinkují: M. Kubišová, V. Neckář a H. Vondráčková. ...celý článek


Beránci a vlci hudebně strhující koncert

Beránci a vlci

Beránci a vlci
Vizuálně i hudebně strhující koncert vycházející z beskydské lidové hudby. Stejnojmenné albu ...celý článek


Fantom operety - Lolinka chce hrát

Jiřina Bohdalová (Fantom operety - Lolinka chce hrát)

Fantom operety (1/5) - Lolinka chce hrát
Jiřina Bohdalová a Lubomír Lipský v zábavné parodii na operety 30 ...celý článek


My dva a čas Yvetty Simonové a Milana Chladila

My dva a čas

My dva a čas
Písničkový pořad Yvetty Simonové a Milana Chladila, od jehož úmrtí uplynulo minulý týden 35 l ...celý článek


Hudební skladatel Vlastimil Hála

Vlastimil Hála

Vlastimil Hála
Dáme si do bytu aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami hudebního skladatele, je ...celý článekČasopis 26 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy 27. týden

Jiří Macháček (Samotáři)

Báječná léta pod psa
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala View celý článek

další články...