zvláštní poděkování
Volný.cz

Karel Zich nedožité 70. narozeniny

Karel Zich

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Karel Zich
Vyprávění oblíbeného zpěváka a předního představitele českého rock'n'rollu, od jehož narození v těchto dnech uplyne 70 let, o rodině, přátelích a písních (1998). Režie A. Vomáčka. V nadcházejících dnech si připomeneme nedožité 70. narozeniny předčasně zesnulého zpěváka, kytaristy a hudebního skladatele Karla Zicha (10. 6. 1949 – 13. 7. 2004). Do povědomí se zapsal na sklonku 60. let jako člen kapely Spirituál kvintet, v níž setrval čtyři roky a během tohoto působení vznikla i populární cover verze hitu Elvise Presleyho In the Ghetto. Od roku 1974 Karel Zich vystupoval sólově a v roce 1976 vydal své první LP. Vlastní repertoár v rozsahu od folku po popové písně doplňoval o hity krále rock'n'rollu, za jehož českého následovníka byl veřejností označován. Jeho úspěch v tomto žánru pronikl i daleko za hranice, což nakonec vedlo k pozoruhodné příležitosti natočit ještě před rokem 1989 album s legendární americkou představitelkou rock'n'rollu Wandou Jacksonovou. V posledních letech spíše vystupoval sólově s kytarou a se samostatným recitálem, i když řadu koncertů absolvoval po boku Spirituál kvintetu, s nímž obnovil spolupráci. Prodal přes milion desek a absolvoval tisíce koncertů i daleko za hranicemi naší země – v USA, Brazílii či v Austrálii.
Vysílání: 05.6., 14.00 hod., ČT1

Úsměvy Karla Zicha
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na zpěváka, kytaristu a skladatele, který se narodil před 70 lety (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech si spolu s Jaromírem Hanzlíkem připomeneme předčasně zesnulou zpěváckou legendu Karla Zicha (10. 6. 1949 – 13. 7. 2004). Tento doktor filosofie, zpěvák a vystudovaný muzikant uplatňoval své nadání v rozmanitých podobách a my si je v dnešním pořadu připomeneme. Začneme rozborem jeho přídomku český Elvis Presley, připomeneme si jeho působení ve Spirituál kvintetu a neopomeneme ani jeho úspěšnou sólovou dráhu. Věříme, že vás úsměvná vzpomínka na Karla Zicha potěší.
Vysílání: 09.6., 08.10 hod., ČT1

Dobře naladěná kytara
Na uměleckou i životní dráhu populárního zpěváka Karla Zicha, který by v těchto dnech oslavil 70. narozeniny, vzpomínají příbuzní, kolegové ze Spirituál kvintetu, L. Filipová, M. Švábová a řada dalších (2006). Režie Z. Gawlik. Dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Zdeňka Gawlika o zpěvákovi s nezaměnitelným barytonem Karlu Zichovi. Před patnácti lety přišla šokující zpráva z Korsiky o tom, že při potápění Karel zemřel. Na vyhraněného představitele moderního středního proudu, slibného skladatele silných melodických písní, ale především na talentovaného a široce disponovaného zpěváka, jehož občas spoutával nedůsledně volený repertoár, vzpomínají členové rodiny, ale i J. Černý, M. Bukovič, L. Filipová, J. a Z. Tichotovi a další. Dokumentem si připomínáme jeho nedožité 70. narozeniny.
Vysílání: 08.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 09.6., ČT art

Jeden tón je tvůj
Koncert Karla Zicha uvádíme k jeho nedožitým 70. narozeninám (1985). Spoluúčinkuje skupina Flop. Scénář M. Bukovič. Kamera K. Holub. Režie J. Němcová. Zpěvák, kytarista a hudební skladatel Karel Zich, který se narodil 10. června 1949 v Praze, byl často nazýván „český Elvis Presley“. Pocházel z hudební rodiny (jeho dědeček byl operní skladatel Otakar Zich), studoval kompozici na Státní konzervatoři v Praze a na Karlově univerzitě obory estetiky a sociologie, kde také získal titul doktora filosofie. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století byl členem Spirituál kvintetu. V roce 1974 začala jeho sólová kariéra, v té době vydal svoji první LP desku – Dům č. 5. Zpíval převážně vlastní písně, nevyhýbal se však spolupráci s renomovanými autory (B. Ondráček, P. Janda, K. Svoboda atd.), do svého repertoáru zařazoval i převzaté písně: Alenka v říši divů, Mosty, repertoár Elvise Presleyho atd. V polovině 70. let zažil největší skok v anketě Zlatý slavík ze 112. na 4. místo. V roce 1979 založil doprovodnou skupinu Flop, kterou později vedl Michal Pavlík (Čechomor). Natočil na 50 singlů a 15 alb. Dvakrát vystupoval a spolupracoval s Lenkou Filipovou (album Mosty), mezi unikátní desky patří album z konce 80. let s legendární americkou královnou rock’n’rollu Wandou Jacksonovou, jež v padesátých letech vystupovala i po boku Elvise Presleyho. Karel Zich složil i hudbu k několika filmům a je autorem skladby pro fontánu v Mariánských Lázních, kde byl rovněž členem české Chopinovy společnosti. V posledních letech vystupoval jak sám se svou kytarou a svým samostatným recitálem, tak se svou skupinou a v neposlední řadě od roku 1992 opět se Spirituál kvintetem. Karel Zich zemřel na dovolené, když při potápění na Korsice utrpěl v červenci 2004 ve věku 55 let infarkt myokardu.
Vysílání: 08.6., 21.10 hod., ČT art

27.5.2019 17:05:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 26. týden

Doupě Mekyho Žbirky

Colours of Ostrava 2018
Výběr koncertních vystoupení a rozhovorů z největšího a nejpopulárnějšího tuzemskéh ...celý článek


Hudební klub - Combo FH

Dan Fikejz - Combo FH

Combo FH
Koncert z Paláce kultury v Praze se skladbami Dana Fikejze. Uvádí A. Strejček, kamera J. Osten, re ...celý článek


Prince a Michael Jackson

Prince

Prince & Michael Jackson
Podvratný živel rocku a nadtanečník popu. Od konkurence ke vzájemnému respektu. Fr ...celý článek


Je nám ctí... Rolling Stones

Rolling Stones – No Security, Live In San Jose

Rolling Stones – No Security, Live In San Jose
Jedna z nejslavnějších kapel všech dob na strhujícím k ...celý článek


Benefice orchestru Karla Vlacha

Karel Vlach

Benefice orchestru Karla Vlacha
Miroslav Horníček a Miloš Kopecký uvádějí půvabné písně legendárního tvůrce ...celý článek


Zpívá Jarmila Šuláková

Jarmila Šuláková

Zpívá Jarmila Šuláková
Portrét zasloužilé umělkyně Jarmily Šulákové. Pořad uvádíme při příležitosti jejích ...celý článek


Naďa Urbánková 80

Naďa Urbánková

Úsměvy Nadi Urbánkové
J. Hanzlík přivítá zpěvačku a občasnou herečku, která dnes slaví významné životní jub ...celý článek


Folk factory: Wabi Daněk a Ďáblovo stádo

Wabi Daněk a Ďáblovo stádo

Folk factory: Wabi Daněk a Ďáblovo stádo
Legendární trampský a folkový písničkář, který neztrácel chuť do h ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Objevte krásy Barmy v Náprstkově muzeu

Novice paying homage mnich (novic), Barma

Nemusíte cestovat přes půl světa, abyste mohli obdivovat přírodní a kulturní památky exotického Myanmaru, dřív celý článek

další články...