zvláštní poděkování
Volný.cz

Finští The Gentleman Losers vystoupí v Akropolis

The Gentleman Losers

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Červnové Music Infinity se 5. června 2019 v 19:30 hodin v Paláci Akropolis ponoří do náladových kompozic finského experimentálního dua The Gentleman Losers. Bratři Samu a Ville Kuukkovi z Helsinek těží z odkazu post-rocku, lo-fi, nebo třeba amerického country, jejich nahrávky jsou ale nezařaditelné. Propojuje je pocit jemné melancholie, dobrovolné izolace introverta či dotek severského chladu. The Gentleman Losers za sebou mají čtyři studiové desky, tu loňskou Make We Here Our Camp Of Winter představí na své pražské premiéře. Druhým hostem večera bude slovenský projekt Alapastel míchající neoklasickou hudbu a ambient.

„Muzika z minulosti, která se ještě nestala,“ tak charakterizuje svoji tvorbu finské bratrské duo The Gentleman Losers zrozené z náctiletých pokusů helsinských bratrů Kuukkovi. Projekt vznikl v roce 2004, o dva roky později už vydali eponymní debut plný zasněných odkazů na americkou lidovou hudbu ponořených do šumů a glitchových beatů. Deska vydaná na proslulém labelu City Centre Offices jim rychle získala spoustu fanoušků a také několik zmínek v seznamech nejlepších alb roku. Podobné ohlasy sklidila i následná nahrávka Dustland (2009), kterou Nils Frahm označil za jednu ze svých nejmilejších desek všech dob.
Když se zdálo, že se The Gentleman Losers stávají zavedeným jménem na experimentální scéně, bratři Kuukkové na pár let dobrovolně zmizeli. Přesídlili do Lipska, kde s Patrickem Sudarskim (A Heart Is An Airport, Palestar) založili synthpopové trio Lesssons, s nímž vydali EPčko Tempest. Před dvěma lety se ale pod hlavičkou The Gentleman Losers vrátili s deskou Permanent Midnight, další křehkou meditací nad samotou. Zatím poslední album Make We Here Our Camp Of Winter z loňského prosince vzniklo jako pokus o návrat k improvizaci a spontaneitě.
Bratři se zavřeli do opuštěné chaty u jezera a s pomocí analogové záznamové techniky nahráli kolekci rozjímavých melodií ponořených v organickém šumu. Deska je tak mimo všechny současné trendy, jak jen může být, a zároveň shrnuje tísnivé pocity dnešního člověka. „Je to nadčasová kontemplace o člověku a jeho místě ve světě… jakýsi mrazivější sourozenec Chill Out od KLF,“ napsal o desce blog Acid Ted.

Slovenská skupina Alapastel vznikla jako projekt trenčínského hudebního samouka Lukáše Bulky, který tvoří hudbu od svých patnácti let. Jeho skladby kombinují mohutné neoklasické motivy s prvky ambientu a také éterickými vokály Alex Lukáčové a Mariána Hrdiny. Debutové album Hidden for the Eyes se snaží skladbami zachytit světy, které existují mimo naše omezené schopnosti vnímání. Deska vyšla na britské značce Slowcraft Records, kterou spravuje anglický ambientní hudebník James Murray. Kromě pochvaly z domácí elektronické scény sklidil debut Alapastel také ohlasy ze zahraničních blogů. „Omračující mix současné vážné hudby, konkrétní hudby a možná špetky post-rocku, který vůbec není nepodobný tomu, co dělá Ólafur Arnalds,“ napsal o desce blog A Miscellany. Předprodej lístků www.palacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, GoOut.

27.5.2019 18:05:45 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Koncerty

The Cure koncert z Hyde Parku v českých kinech

The Cure koncert z Hyde Parku

Loni oslavili 40 let na scéně, letos vstoupili do Rock’n'rollové síně slávy, do konce roku chystají nové ...celý článek


Jiří Korn chystá narozeninový koncert v O2 areně

Jiří Korn

Podle kalendáře byly sedmdesátiny Jiřího Korna již 17. května, ale oslavu chystá tento jedinečný zpěvák, taneč ...celý článek


Helena Vondráčková se vrací do Valašského Meziříčí

Helena Vondráčková

V rámci právě probíhajícího turné Helena Dlouhá noc Live se do amfiteátru ve Valašském Meziříčí vrací legenda ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Výtvarné tipy 26. týden

Deset století architektury: Pernštejn. Nedobytý hrad

Deset století architektury: Pernštejn. Nedobytý hrad
Architektonický památník doby největší slávy rodu Pern celý článek

další články...