zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 48. týden

Adventní koncerty České televize 2021
Přímý přenos z Pražské Lorety je věnován Hospici sv. Jiří v Chebu. Účinkují: E. Janečková, J. Potměšil, D. Stach, Čechomor, M. Zajmi, B. Zajmi, S. Vimrová, Wihanovo kvarteto, A. Skreptáčová, M. Hejl, J. Šrejma Kačírková, M. Troup, S. Masaryk, J. Dvořáková Marešová, M. Puttnerová, M. Němec a RB:Boys. Režie A. Rezek. Druhý Adventní koncert České televize vysílaný přímým přenosem z Pražské Lorety je věnován Hospici sv. Jiří v Chebu. Od roku 2008 poskytují služby mobilní hospicové péče v Karlovarském a Plzeňském kraji. Aktuálně pečují o 1 177 klientů a své služby chtějí rozšířit i o dětskou a perinatální péči. Zájem o jejich služby se stále zvyšuje, a proto potřebují zvětšit tým odborníků, rozšířit vozový park a nakoupit další kompenzační pomůcky, které půjčují svým klientům.
Vysílání: 05.12., 17.30 hod., ČT1

Ella Fitzgerald, první dáma jazzu
Životní příběh fenomenální zpěvačky, která se z problémové dívky vypracovala až na světově uznávanou umělkyni. Americký hudební dokument. Když se v roce 1934 v divadle Apollo v Harlemu konala soutěž talentů, málokdo z přítomných tušil, že se stává účastníkem magické chvíle začátku neuvěřitelné kariéry úžasné zpěvačky. Dnes už je trochu s podivem, že se původně Ella Fitzgeraldová chtěla prosadit jako tanečnice. Dokument sleduje mimořádnou kariéru zpěvačky, když současně přibližuje vášně a problémy doby v její hudbě a jejím životě. Skvělou atmosféru dokumentu dokreslují nejen osobní výpovědi samotné Elly Fitzgeraldové, ale i exkluzivní rozhovory s hvězdami showbyznysu. Své postřehy k hudbě velké zpěvačky nám přiblíží Smokey Robinson, Jamie Cullum, Tony Bennett nebo Norma Miler.
Vysílání: 30.11., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT art

Na plovárně s Markétou Irglovou
Rozhovor Marka Ebena se zpěvačkou, skladatelkou a držitelkou Oskara. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Zpěvačka a skladatelka Markéta Irglová (*1988) se narodila ve Valašském Meziříčí. Poté, co se tam seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, odjela koncertovat do zahraničí. Od roku 2007, kdy společně získali Oscara za píseň Falling Slowly k filmu Once, žila v irském Dublinu. V roce 2010 se přestěhovala do New Yorku, kde se záhy vdala za amerického baskytaristu Tima Iselera. Po rozvodu žije na Islandu, kde se znovu vdala za producenta Sturla Thorissona, s nímž má tři děti.
Vysílání: 01.12., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT2

Bigbít (13/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Blues, soul a rhythm & blues, M. Prokop a Framus Five, J. a P. Spálení a Apollobeat, olomoučtí Bluesmen a další (1998). Režie Z. Suchý. Tento díl je věnován blues a soulu a jejich vlivu na českou hudební scénu. V polovině šedesátých let vznikla skupina Hipps bratří Jana a Petra Spálených, ta se posléze přejmenovala na Apollobeat. O vztahu k muzice a svých začátcích oba vyprávějí. Beatová hudba měla své zázemí – New club. Byl to prostor, kde se v Praze scházeli rockoví muzikanti a jejich přátelé – zkušebna, sklad nástrojů i hospůdka či místo k jamování. Michal Prokop hovoří o svém hudebním putování od inspirace soulem k albu Město Er a spolupráci s básníkem J. Kainarem. Připomene se Olda Říha a českobudějovičtí Sinners. Na Moravě fungovala olomoucká kapela Bluesmen, která po Matadors účinkovala v muzikálu Hair v Mnichově. Muzikanti vyprávějí – od založení skupiny k jejich nucenému normalizačnímu návratu. A samozřejmě mnoho archivů a hudebních ukázek.
Vysílání: 01.12., 22.20 hod., ČT art

Rolling Stone: Fenomenální časopis (5/6)
Kronika legendárního magazínu americké popkultury. Americký dokumentární cyklus. Příběh legendárního časopisu Rolling Stone je zároveň obrazem posledních 50 let. Šestidílný cyklus nesleduje jen podíl časopisu na utváření rockové hudby, ale celé kulturní i politické scény. Cenami ověnčení režiséři Alex Gibney a Blair Foster získali mnoho dosud nepublikovaných rozhovorů a nahrávek. Nástup rapu a hip hopu přiblíží v pátém díle cyklu hudebník z nejpovolanějších, rapper Ice-T. Jeho tvorba reflektovala rasové problémy sužující tehdejší společnost a vyvolávala bouřlivé diskuse. Stranou zájmu magazínu ale nezůstávala ani politická témata. Postava bývalého prezidenta Billa Clintona totiž rozdělovala nejen společnost, ale i redakci časopisu. Ta s ním dokonce udělala několik rozhovorů. S postupujícím časem ale musel Rolling Stone také reagovat na změnu vkusu mladých, kteří se od rocku přesunuli k popu.
Vysílání: 01.12., 00.40 hod., ČT art

Zvuk bez viny
Osobitá generační reflexe elektronické hudby, která neztrácí ze zřetele proměnu funkce hudby jako společenské události v globalizovaném světě, nebo vnímání diváka a těla ve virtuálním světě. Režie J. Ožvold (Premiéra). Režisérka Johana Ožvold se na své filmové cestě vydává do snového prostoru mimo čas – do mýtického prostoru nahrávacího studia. Toto živé muzeum je naplněné záznamovými přístroji, hudebními nástroji i vynálezy, ale i hudebními performancemi a artefakty. Prostřednictvím pěti významných osobností elektronické hudby nás přivádí k zásadnímu fenoménu – vztahu mezi hudebníkem a nástrojem, člověkem a technologií. A to nejen na pozadí vývoje elektronické hudby. Elektronická hudba se tak stává metaforou dnešního rychle se měnícího světa. Ve snímku se představí John Richards, anglický hudebník a teoretik elektronické a post-digitální hudby. Proslavil se především rozvíjením kolaborativních přístupů k hudbě v rámci platformy Dirty Electronics. Dále také Steve Goodman aka Kode9, zakladatel labelu Hyperdub, který se věnuje vlivu sonických zbraní na lidské tělo. Svůj dlouholetý výzkum popsal v knize „Sonic Warfare: Sound, Affect, and the Ecology of Fear“. Dalším aktérem filmu je skladatel a filozof Francois Bonnet, ředitel institutu pro výzkum do sonologie a elektroakustické hudby GRM, který ve 40. letech založil Pierre Schaeffer. Profesor aplikované informatiky a hudebník Julian Rohrhuber se podílí na vývoji open-source programovacího jazyka SuperCollider. Hannes Hoelzl a Alberto Decampo z UDK v Berlíně se ve své tvorbě zaměřují na algorytmické umění. „Ve filmu se také objeví Robert Henke, jeden z hlavních tvůrců softwaru Ableton Live, nebo pamětníci jako Francois Bayle nebo Beatrize Ferreyra, kteří vzpomínají na to, jaké to bylo, když v padesátých letech s elektronickou hudbou začínali,“ dodává režisérka snímku Johana Ožvold, která celým filmem diváky provádí i na plátně.
Vysílání: 02.12., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 06.12., ČT art

Linka (8/10)
Ulf Wakenius jako další host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již pátá série úspěšné hudební talk show opět zprostředkovává nevšední setkání nejen nad muzikou a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již pátá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou debatují nejen o muzice. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde hosté odpovídají na osobní otázky o životě. „Hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a mezi žánry není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ říká autor pořadu a český jazzový fenomén Rudy Linka.
Vysílání: 03.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT art

Scorpions, naposledy a napořád
Historie nejvýznačnější německé rockové kapely na pozadí jejího rozlučkového turné. Německý dokument. Po několika dekádách na světových podiích se německá kapela Scorpions rozhodla podniknout rozlučkové turné. Zároveň to byl prostor ohlédnout se za bohatou kariérou hardrockové skupiny. Dokument tak díky vzpomínkám všech členů kapely nabízí fanouškům kompletní historii německé legendy od úplných začátků až do chvíle posledního plánovaného koncertu rozlučkového turné. Nicméně už na konci samotného dokumentu členové Scorpions připouští, že i po skončení turné úplný konec kapely nenastane.
Vysílání: 04.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 07.12., ČT art

Top of the Pops (12/12) - Klubové hity
Nejlepší vystoupení hvězd, které plnily kluby po celém světě. Britský hudební cyklus. Skvělá hudba nezní jen na stadionech a ve velkých halách. Důkazem budiž poslední díl z výběrů vystoupení v legendárním britském pořadu Top of the Pops. V něm odezní muzika, která plní především hudební kluby. Těšit se tak můžeme na osobité kapely jako Brand New Heavies, De La Soul, The KLF nebo Basement Jaxx, kteří publikum roztancovali s hitem „Where's Your Head At?“. Z oceňovaných umělců vystoupí například světově známý Moby s hitem „Go“, nezaměnitelná Missy Elliott s „Get UR Freak On“ nebo Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D a písní Rock Star.
Vysílání: 04.12., 02.15 hod., ČT art

22.11.2021 10:11:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dubnové tipy z Divadla Viola

Hugo Haas a Adina Mandlová

Inscenace Michelangelo: mramorová horečka v úterý 9. dubna od 20 hodin ve Viole nabídne silný příběh génia a j celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s celý článek

další články...