zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letní slavnosti staré hudby po dvanácté

Letní slavnosti staré hudby po dvanácté

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letní slavnosti staré hudby zahájí v Míčovně Pražského hradu hudba panovnických dvorů. Na Pražský hrad se snesou první tóny festivalu Letní slavnosti staré hudby. Program nazvaný NA KŘÍDLECH LVA, který v pátek 22. července zahájí 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu, zazní v podání sedmičlenného německého souboru Musica Fiata. Pod vedením Rolanda Wilsona a známé sopranistky Dorothee Mields představí v unikátních prostorách Míčovny Pražského hradu, skladby od Johanna Rosenmüllera, Giovanni Gabrieliho a Daria Castella. Budou tak mapovat vliv tvorby benátských skladatelů u panovnických dvorů ve Vídni, Brunšviku a v Drážďanech.

Soubor Musica Fiata se od svého založení v roce 1976 zaměřuje zejména na hudbu 16. a 17. století v interpretaci na historické nástroje. Virtuózní výkony spolu s dynamickou energií soubor proslavily a dovedly k účasti na prestižních festivalech. O uznávané německé sopranistce Dorothee Mields, která je jednou z nejvyhledávanějších pěvkyň v oblasti renesanční a barokní hudby, píše například časopis Die Zeit: „Když Dorothee Mields zpívá, nejde jen o techniku zpěvu a čistý zvuk jejího hlasu, je v něm obsaženo mnohem více. Láska k životu a výzva publiku: nechte se unést!“

Mezi Pražany stále oblíbenější festival Letní slavnosti staré hudby uvede v Praze mezi 22. červencem a 8. srpnem i další věhlasná jména a soubory, jako je belgické vokální těleso Capilla Flamenca, nizozemská Música Temprana nebo Les Lunaisiens z Francie. Festival připomene benátské baroko, hudební žerty sloužící k rozptýlení španělských vladařů nebo ceremoniální hudbu královského dvora ve Versailles. A k tomu pastýřskou flétnu, oblíbenou v klasicistních hudebních salonech střední Evropy či peruánskou lidovou hudbu z 18. století. Letošní Letní slavnosti staré hudby vůbec poprvé rozeznějí akusticky příhodné prostory Pražského hradu. Rudolfova galerie, Španělský sál i Míčovna Pražského hradu přivítají v červenci a srpnu milovníky melodií sahajících až do hluboké hudební historie. Některé koncerty ale budou probíhat i na tradičních místech, jakými jsou Břevnovský klášter či Zámek Troja. Pořadatelé Letních slavností staré hudby spolu s residenčním souborem Collegium Marianum chtějí pestrým programem především připomenout, že hudba je od nepaměti nedílnou součástí světských i církevních slavností. A zůstává jí ostatně až dodnes.

Devítičlenná Capella de Ministrers ze Španělska v čele s houslistou Carlesem Magranerem rozehraje nálady a barvy v programních skladbách Matea Flechy, tzv. ensaladách. Určené byly pro dvůr Filipa II. Habsburského. Koncert se koná v Rudolfově galerii na Pražském hradě, tedy v prostorách, které vznikly za účelem expozice slavné císařské sbírky, pro jejíž založení se Rudolf II. inspiroval během pobytu u madridského dvora svého strýce Filipa II.

Špičkový vokální soubor Capilla Flamenca z Belgie přednese program nazvaný Festa Liturgica vystavěný na mariánských nešporách, hymnech a mši, které pro vysoce kultivované a duchovní prostředí burgundského dvora na přelomu 14. a 15. století zkomponoval mistr renesanční polyfonie Pierre de la Rue.

Música Temprana složená z hudebníků jihoamerického původu působících v Evropě roztančí Trojský zámek v rytmech latinskoamerického baroka. Pod vedením zpěváka, kytaristy a perkusionisty Adriána Rodrígueze Van der Spoela přednese skladby z dobové sbírky Codex Trujillo spojující prvky domorodé peruánské kultury a vlivy španělské dobové tvorby.

Americký hráč na cink Doron David Sherwin spolu s cembalistkou Barbarou Marií Willi naváží v Anežském klášteře na započatou tradici recitálů pro tento specifický dechový nástroj, který na českou hudební scénu uvedly ve větší míře právě Letní slavnosti staré hudby. Představí raně barokní program obsahující virtuózní kusy i tklivé melodie psané pro benátské a římské chrámy.

Kuriozitou letošního ročníku je vystoupení belgického tria Laterna Magica složeného ze dvou csakanů a kladívkového klavíru. Hudebníci z valonského regionu představí brilantní, raně klasicistní program v podání na zcela neznámý dechový nástroj, původně píšťalu uherských pastýřů, která se však ve své době používala také jako hůl či zbraň a prosadila se zároveň v hudebních salonech období Biedermeieru.

Velkolepé zakončení festivalu slibuje program nazvaný Král přichází představující ceremoniální ouvertury, pochody a entrées určené pro versailleské slavnosti Ludvíka XIV. a skvostný výběr árií z oper a baletů J. B. Lullyho. Ve Španělském sále Pražského hradu zazáří francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati ve spolupráci s residenčním souborem Letních slavností staré hudby - Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzskými Les Lunaisiens.

18.7.2011 10:07:08 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...