zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letní slavnosti staré hudby podvanácté

Dorothee Mields

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Skvostné historické sály a kostely od Pražského hradu přes Staré Město až do Trojského zámku se naplňují hudbou, jež připomíná noblesní atmosféru panovnických dvorů a církevních slavností. Pestrý program, zahrnující benátské baroko, lidovou i liturgickou hudbu z Peru 18. století, hudební žerty pro rozptýlení španělských vladařů, tajemnou pastýřskou flétnu z klasicistních hudebních salonů či ceremoniální hudbu pro dvůr Krále Slunce ve Versailles, nabídne oblíbený festival Letní slavnosti staré hudby.

V pátek 22. července zahájil od 19.30 hodin již 12. ročník přehlídky koncert s názvem NA KŘÍDLECH LVA v podání sedmičlenného německého souboru Musica Fiata pod vedením Rolanda Wilsona. Hlavní protagonistkou večera bude sopranistka Dorothee Mields, která patří právem k nejvyhledávanějším interpretkám raného baroka, nicméně její přednes Bacha i Mozarta ji staví na špičku současné hudební scény. Organizátoři vybrali pro úvodní koncert unikátní prostory Míčovny Pražského hradu.
Zahájení festivalu se neslo v duchu reprezentativního výběru skladeb raně barokních benátských skladatelů, stejně jako tvorby autorů školených v benátské bazilice San Marco, kteří později působili u evropských dvorů ve Vídni, Drážďanech, Brunšviku nebo Vratislavi. Soubor Musica Fiata přednese skladby od Johanna Rosenmüllera, Giovanni Gabrieliho, Claudia Monteverdiho nebo Daria Castella. Název programu odkazuje k „okřídlenému lvu“ - atributu patrona Benátek sv. Marka.

Festival Letní slavnosti staré hudby uvede v Praze mezi 22. červencem a 8. srpnem i další věhlasná jména a soubory jako je belgické vokální těleso Capilla Flamenca, nizozemská Música Temprana, Capella de Ministrers, Les Lunaisiens z Francie nebo americký hráč na dechový nástroj cink Doron David Sherwin. Letošní Letní slavnosti staré hudby vůbec poprvé rozeznějí stylově i akusticky příhodné prostory Pražského hradu. Rudolfova galerie, Španělský sál i Míčovna Pražského hradu přivítají v červenci a srpnu milovníky melodií sahajících až do hluboké hudební historie. Některé koncerty budou probíhat i na tradičních místech – v Břevnovském klášteře či Zámku Troja. Pořadatelé Letních slavností staré hudby spolu s residenčním souborem Collegium Marianum chtějí pestrým programem především připomenout, že hudba je od nepaměti nedílnou součástí světských i církevních slavností. A zůstává jí ostatně až dodnes.

31.7.2011 17:07:43 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...