zvláštní poděkování
Quantcom.cz

László Fassang ukončí MVF

László Fassang

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Ve čtvrtek 22. 9. ukončí od 19:00 hod v Bazilice sv. Jakuba v Malé Štuparstké 6 na Starém městě v Praze 21. Mezinárodní varhanní festival v Praze maďarský umělec László Fassang, oceňovaný improvizátor a jeden z nejoriginálnějších varhaníků své generace.
Program koncertu nazvaného Dar improvizovat László Fassang sestavil z monumentálního Bachova díla, virtuozní skladby legendárního Oliviera Messiaena a svého pařížského kolegy Lacota. Polovina programu bude patřit neopakovatelné a jedinečné improvizaci, a to jak ve formě taneční suity, tak zcela volné zpracování tématu.

Varhaník László Fassang je laureátem nejvýznamnějších mezinárodních varhanních soutěží a je jedním z nejoriginálnějších varhaníků své generace. Jeho aktivita směřuje k poznání co nejširšího spektra varhanní literatury a jeho předávání mladým varhaníkům. Proto vystupuje na koncertech v Evopě, Americe a Asii, vede mistrovské kurzy, pořádá semináře a tím přibližuje mladým hudebníkům i posluchačům bohatství tohoto nástroje i s jeho rozmanitým repertoárem. Své výjimečné improvizační schopnosti využívá u všech klávesových nástrojů, počínaje klavírem, přes cembalo až po Hammondovy varhany. Rád hraje v klasických komorních tělesech a také se zapojuje do jazzových produkcí. Vystudoval s vyznamenáním Hudební akademii Franze Liszta v Budapešti a Vysokou hudební školu v Paříži. V roce 2000 působil jako rezidenční varhaník Saporo Concert Hall Kitara v Japonsku. Mezi jeho nejcennějšími soutěžními úspěchy dominuje „Médaille d´Or“ v improvizaci, kterou získal v roce 2002 v Calgary a „Grand Prix“ v interpretaci z roku 2004 ve francouzském Chartru. Mezi lety 2004-2008 vyučoval improvizaci na Vysoké hudební škole v San Sebastianu a poté byl jmenován profesorem Hudební akademie Franze Liszta. Často je zván do soutěžních porot a je uměleckým ředitelem cyklu varhanních koncertů v Paláci umění v Budapešti. Za své umění získal několik ocenění, v roce 2006 „Liszt Prize“ a „Prima Prize“ a v roce 2013 „Gramofon Award Prize“. Od roku 2014 je profesorem improvizace na pařížské Vysoké hudební škole.

Během koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře.
Na svatojakubské varhany, které jsou největšími varhanami v Praze a jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky tento rok zahráli interpreti z Polska, Litvy, Japonska, Francie, Estonska a samozřejmě i z České republiky.
Vstupenky lze zakoupit za 370 Kč v předprodeji sítí TICKETPORTAL a VIA MUSICA nebo na místě, kde je možné zakoupit i zlevněné vstupenky pro studenty a seniory.

19.9.2016 17:09:33 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Festivaly

Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival

Radim Vizváry na Belgrade Dance Festival (Foto: Dušan Vukić)

Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších ev ...celý článek


Pražské jaro bude letos plné novinek

Alexander Malofeev (Foto: Liudmila Malofeeva)

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 1 ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a celý článek

další články...