zvláštní poděkování
Volný.cz

Zdenek Merta prý „textařský břídil“?

Z. Merta a L. Říhová (Zdroj: M. Mošna)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

PKF – Prague Philharmonia otevřela v úterý 10. října 2017 orchestrální cyklus soudobé hudby Krása dneška, který tak vstoupil do 13. sezóny. Hlavním cílem je představit prolínání jiných uměleckých profesí či žánrů se soudobou artificiální hudbou. I v letošní sezóně si večery zachovaly osvědčený neformální charakter. Divák ocení spojení besedy s koncertem. Cyklus se již zabydlil v Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici. „Jakou moc má text?“, s tímto podtitulem se otevřelo první letošní setkání s protagonistou Zdenkem Mertou, producentem, klavíristou a hudebním skladatelem. Průvodkyní večera byla skvělá Hana Dohnálková, dramaturgyně cyklu Krásy dneška. Jak významnou roli hraje v tvorbě hudebních skladatelů text? Jak se pozná dobrý textař a kde čerpá inspiraci? Tyto a mnohé otázky byly hlavní náplní večera.

Na počátku Zdenek Merta několikrát zdůraznil, že se nepovažuje za dobrého textaře, dokonce prohlásil, že je spíš takový „textařský břídil“, přesto se publikum přesvědčilo, že toto sebehodnocení není na místě, spíš je nutné ho brát jako velkou nadsázku. Za vše hovoří nejen jeho skladatelská a textařská tvorba, ale zejména jeho působení na poli literárním. Jeho v pořadí již třetí kniha Hudba je zázrak je důkazem toho, že skutečně textu vládne dobře, ale zároveň mapuje jeho životní úvahy a názory o hudbě. Merta se v této knize stává průvodcem pro laiky i pro ty, kteří se hudbou zabývají podrobně. V průběhu večera Zdenek Merta hovořil nejen o způsobu a metodách komponování, ale představil i genezi vzniku některých skladeb. Na otázky z publika odpovídal na téma kýč v umění, objasnil, proč nejsou uváděná jeho díla v Praze, zejména jeho muzikálová tvorba, velké zázemí má Zdenek Merta v tomto směru v Městském divadle Brno. Na závěr se zamyslel nad možnými hudebními vizemi v 21. století. V tomto ohledu vyjádřil spíš zklamání, že zatím k žádnému výraznému třesku podobně jako např. na přelomu 20. století nebo třeba v 60. letech minulého století, kdy ve světě explodovala hudební smršť v podobě The Beatles, nedošlo. Osobně předvídá, že dojde k žánrovému očištění, k zjednodušení kompozice. Naopak ocenil výrazně stoupající kvalitu interpretace u mladé generace.

Besedou prolínalo i koncertní vystoupení. Rámec celého večera zajistily dvě skladby z cyklu Zodiac pro čtyřruční klavír (Sagittarius a Taurus). Na klavír hrál Zdenek Merta spolu s Lenkou Říhovou. V dalším bloku zazněly vokální skladby Magdalena (text Zora Jandová), Dokonalá (text Stanislav Moša), na klavír hrál a zároveň zpíval autor hudby Zdenek Merta.

Jiskřivým zpestřením byla Kristýna Daňhelová, členka Městského divadla Brno, která uvedla skladby Já jsem ty a ty jsi já a Tisíckrát. Finále večera patřilo skladbě Movimente vivo v interpretaci Quasi tria (Roman Hranička – housle, Judita Škodová – violoncelo a Kateřina Ochmanová – klavír). Tuto skladbu si skladatel Zdenek Merta poslechl mezi publikem. „Autor nemá tolik příležitostí, aby si mohl své skladby vychutnat jako posluchač…,“ konstatoval.

Večer pod vedením Hany Dohnálkové byl plný energie, tu a tam občasného jiskření s erotickým podtextem, nutno podtrhnout, že ve velmi kultivované míře. Její hranici určovala právě moderátorka, která se ctí ony tenisové slovní nahrávky smečovala na výbornou. Cyklus Krása dneška patří k velmi obohacujícím počinům PKF – Prague Philharmonia. Další díl bude 14. listopadu 2017 patřit Jiřímu Stivínovi: V rytmu jazzu. Opět v Experimentálním prostoru NoD.

16.10.2017 23:10:12 Josef Meszáros | rubrika - Recenze