zvláštní poděkování
Volný.cz

Pražské jaro podporuje českou hudbu v zahraničí

Jana Boušková (Foto: Radek Cihla - Empres média)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Festival Pražské jaro je jediným českým reprezentantem v prestižní Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (ISCM). „Tato skutečnost je v souladu s tím, že nedílnou součástí programu Pražského jara jsou světové premiéry skladeb napsaných na jeho objednávku,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. Z titulu členství může Pražské jaro navrhovat skladby, které budou českou hudbu prezentovat na Světových dnech hudby, prestižním festivalu pořádaným právě Mezinárodní společností pro soudobou hudbu.

Každý rok se festival uskuteční v jiné světové metropoli. Praha festival hostila v letech 1924, 1925, 1935 a naposledy pak 1967. Letos to bude mezi 19. – 26. květnem v Pekingu. „Nesmírně mě těší, že byla porotou vybrána orchestrální skladba, kterou jsme přihlásili. Skladatele Jiřího Kadeřábka považuji za mimořádně osobitého autora – upoutal mne již roku 2012, kdy mu na Pražském jaru hostující BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v české premiéře provedla svěží skladbu, s vtipem nazvanou ´C´. Věřím, že i jeho novinka Vzdálené srdce II bude mít na festivalu v Pekingu úspěch,“ dodává Bělor.
„Je mi velkou ctí, že si ISCM vybrala pro letošní přehlídku mou skladbu. Ctí o to větší, že si plně uvědomuji dlouhou historii této organizace i její spojitost s českou hudbou. Vždyť roku 1923 v Salcburku, na historicky prvním ročníku této přehlídky, se prezentoval Leoš Janáček svou Sonátou pro housle a klavír,“ říká skladatel Jiří Kadeřábek. Jako východisko pro kompozici mu posloužila stará čínská báseň Při pití vína od Tao Yian-minga. „Skladbou se snažím vylíčit téma venkovského života a převzít ideu domku jakožto ústřední metafory pro já a vesmír,“ uvádí skladatel. „Chtěl jsem prozkoumat prázdná místa básně, vyplnit je a snad také zodpovědět otázky, které báseň klade.“ Jiří Kadeřábek bude nastudování i uvedení skladby v Pekingu osobně účasten.

Uvádění děl ve světové či české premiéře a objednávání novinek u českých autorů patří k výrazným dramaturgickým počinům Pražského jara. V letošním roce v rámci festivalu zazní deset skladeb ve světové a dvě v české premiéře. Ve třech případech pak festival sehrává klíčovou roli spojovníku české scény se zahraničím. Z iniciativy Pražského jara uvede Varšavská filharmonie ve světové premiéře skladbu Michala Nejtka, prestižní rakouský ansámbl Klangforum Wien kompozici Luboše Mrkvičky a písňový cyklus Marka Ivanoviće nastuduje švédská mezzosopranistka Katarina Karnéus.
Vedle těchto skladeb se přívlastkem světové premiéry pyšní vokální skladby Jiřího Gemrota v provedení Martinů Voices, novinkami je nabité festivalové vystoupení Epoque Quarteta, na koncertu Českého noneta pak poprvé zazní Passacaglia 1918 Michala Müllera.
V české premiéře bude uveden Koncert pro harfu a orchestr Lukáše Sommera, a to v podání Jany Bouškové za doprovodu PKF – Prague Philharmonia. Čeští posluchači rovněž vůbec poprvé uslyší skladbu Karakuri Ondřeje Adámka.

19.2.2018 17:02:47 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MDP

Články v rubrice - Festivaly

Lípa Musica začala s Magdalenou Koženou

Magdalena Kožená

V pondělí 17. září byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica dlouho oček ...celý článek


4+4 dny v pohybu zahájí italský soubor Motus

Mithkal Alzghair  (Foto: Dajana Lothert)

Devět zahraničních a čtyři české premiéry představí letošní 23. ročník festivalu současného umění 4+4 dny v po ...celý článek


Theremin, Temné hodinky i vzpomínka na Petra Ebena

Carolina Eyck

Po mimořádně úspěšném zahájení s proslulou pěvkyní Magdalenou Koženou a Collegiem 1704 na Koncertu pro Liberec ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

13. komnata Bořivoje Navrátila

13. komnata Bořivoje Navrátila

13. komnata Bořivoje Navrátila
Známý herec, jenž by se v těchto dnech dožil 85 let, se musel vyrovnat se zt celý článek

další články...

HUDBA

Studenti JAMU rozezpívají slavnou Annu Kareninovou

Anna Kareninová

Nový původní muzikál Anna Kareninová nastudovali studenti absolventského ročníku muzikálového herectví z Divad celý článek

další články...