zvláštní poděkování
Volný.cz

Wheeldonova Zimní pohádka přichází do kin

Zimní pohádka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Cenami ověnčený balet choreografa Christophera Wheeldona ZIMNÍ POHÁDKA se po třech letech vrací do českých kin v přímém přenosu z Královského baletu v Londýně. Strhující shakespearovská adaptace zůstává od své světové premiéry v roce 2014 uměleckým zjevením a po právu se zařadila mezi nejvýznamnější a nejzdařilejší počiny moderní baletní klasiky. Stojí za ním navíc stejný tým, jako stál za famózní inscenací Carrollovy Alenky v říši divů. Zimní pohádka, drama dvou světů – reálného a fantazijního, přijde do českých kin ve středu 28. února 2018.

„Vybral jsem si Shakespearovo dílo, které ještě nebylo vyprávěno tancem a přitom obsahuje nepřeberné množství dramatických prvků a mísí v sobě různé žánry,“ zmínil se Christopher Wheeldon při premiérových přípravách zbrusu nového celovečerního opusu pro první londýnskou baletní scénu. Pomyslnou tvůrčí laťku si po Alence zvedl ještě o něco výše a všichni čekali, zda se mu podaří navázat na obrovský úspěch svého předchozího autorského počinu. „Představte si, že máte před sebou dílo, které čítá celkem šest hlavních postav a každé z nich musíte vtisknout jednoznačný, snadno rozpoznatelný a nezaměnitelný taneční rukopis, povahovou psychologii, jež se navíc pod náporem zápletek a vypjatých dramatických momentů vyvíjí. Tomu se říká šichta,“ doplňoval tehdy se zjevným vyčerpáním i lehkým úsměvem.
Podařilo se. Nemenší zásluhu na tom nicméně nesou i dva další spolutvůrci, s nimiž se Wheeldon skvěle doplňuje. Výtvarník a scénograf Bob Crowley zhmotnil kouzelnou povahu vypravěčské látky – cestování ze Sicílie do nadpozemské Bohemie – do ostrého kontrastu pochmurného sicilského královského dvora s obrovským, živoucím a nádherně světélkujícím stromem s žebříky a opojně hravými kostýmy. A skladatel Joby Talbot se vrhl na pole takřka neorané.

Talbotovým tvůrčím cílem bylo promísit klasické orchestrální partitury s hudebními prvky world music a folku. Ve druhém dějství k tomu navíc byla skvělá příležitost: na jevišti se totiž objeví živá kapela, která doprovází jarní venkovskou slavnost. Talbot zde geniálně propojil orchestřiště přímo s jevištěm a zkomponoval organicky souznící party pro jednotlivé nástroje tak, že symfonickou atmosféru kouzelného příběhu umocnil o ryzí lidový koncert na otevřené scéně.
„Shakespearova Bohemia není skutečná země, je to pohádkový ráj a já chtěl vytvořit iluzi právě této imaginární říše,“ vysvětluje své autorské pojetí Talbot. „Potřeboval jsem zkomponovat party na tradiční lidové nástroje zcela netradičně – využít jejich melodickou povahu do úplně nového, nadpozemského tvaru. Zaznějí například tóny indické bambusové flétny zvané bansuri, africké a jihoamerické bubínky či akordeon v hudebním souznění, jež nelze zasadit do známého zeměpisného rámce. V této náročné fúzi mi navíc velice pomohl výtečný dirigent, který celou dobu střežil dokonale harmonické splynutí symfonického orchestru s živou kapelou přímo na jevišti,“ dodává.
V hlavních rolích dechberoucí Zimní pohádky se objeví vůdčí baletní hvězdy Královského baletu. Role osudem těžce zkoušené sicilské královny Hermiony se ujme Lauren Cuthbertson, jejího muže a paranoidního krále Leonta ztvární Ryoichi Hirano, snivě křehká Sarah Lamb vystoupí jako odvržená dcera Perdita a v roli mladého prince Florizela, jenž se do ní zamiluje, se představí Vadim Muntagirov. V dalších předních rolích vystoupí Laura Morera a Matthew Ball.
Seznam kin naleznete na www.aerofilms.cz.

22.2.2018 18:02:17 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Než vše začalo... (MDP)

Články v rubrice - Zveme ...

Obludně krásný balet ironie a radosti v La Fabrice

Největší přání (Burki&com)

Nová inscenace Největší přání uskupení Burki&com kolem choreografky a režisérky Jany Burkiewiczové originálním ...celý článek


Met zahajuje novou éru inscenací Traviaty s Damrau a Flórezem

Juan Diego Flórez a Diana Damrau (La travina)

La traviata, poslední přímý přenos z Metropolitní opery v roce 2018, sklízí nadšené ohlasy diváků i kritiky. P ...celý článekČasopis 50 - sekce

DIVADLO

V NoDu se chystá neviditelné divadlo…

FANTASY!

Divadlo NoD chystá premiéru nové inscenace Janka Lesáka a Natálie Preslové s názvem FANTASY! Nasaďte si sluchá celý článek

další články...

HUDBA

Legendární Dracula

Dracula

Dracula
Legendární český muzikál skladatele K. Svobody, který by se dnešního dne dožil 80 let. Ve Velkém sá celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Alžběta II. – královna rekordů

Alžběta II. – královna rekordů

Alžběta II. – královna rekordů
Devadesát let noblesy, elegance a dobře skrývaných citů. Britský dokum celý článek

další články...