zvláštní poděkování
Volný.cz

Bernsteinova MŠE speciální uvedení i samostatné koncerty

Vojtěch Dyk (MŠE) (Foto: T. Kratochvíl)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nové nastudování proslulé MŠE (Mass) Leonarda Bernsteina s výtečným Vojtěchem Dykem v roli kněze, se zařadilo mezi kulturní události předloňského roku. Představení, které mělo premiéru v březnu 2016, se nyní, v roce 100. výročí autorových narozenin, vrací stejně, jako se Leonard Bernstein rád vracel do tehdejšího Československa. Geniální dirigent, skladatel a klavírista navštívil Prahu celkem třikrát – poprvé v roce 1946, podruhé hned v roce 1947. Naposledy to bylo na pozvání prezidenta Václava Havla v květnu roku 1990, kdy Bernstein na závěr Pražského jara dirigoval Beethovenovu Devátou symfonii. Producenti projektu Vojtěch Dyk a Josef Buchta aktuálně jednají o uvedení MŠE v newyorské Carnegie Hall a washingtonském Kennedy Center, kde měla MASS v roce 1971 premiéru.

Speciální uvedení Bernsteinovy MŠE se uskuteční v rámci letošního festivalu Colours of Ostrava. Dva mimořádné koncerty jsou na programu hned první festivalový den – 18. července 2018 ve 14:00 a ve 20:00 hod v Multifunkční aule Gong. „Nabízet výjimečné zážitky veřejnosti nás baví. Festivalu Colours of Ostrava fandíme řadu let, pro letošní ročník jsme se rozhodli zapojit se ještě aktivněji – účastníky festivalu zveme na legendární scénickou MŠI Leonarda Bernsteina s Vojtou Dykem v hlavní roli. Osobně z toho mám velkou radost a na představení se velmi těším," říká Tomáš Salomon, předseda představenstva ČS, generálního partnera projektu.
Skvělé pěvecké a hudební výkony i emocemi nabitá atmosféra na diváky čeká především v rámci 3 exkluzivních podzimních koncertů v Praze a Brně: 26. a 27. listopadu 2018 v pražském Foru Karlín a 8. prosince 2018 v brněnské Hale Rondo. Vojtěch Dyk, coby kněz, při premiérovém uvedení v roce 2016 nadchl diváky i kritiky. Nakolik je pro něj výzvou, vrátit se po dvou letech na jeviště ve stejné roli? „Myslím, že bych to mohl přirovnat k tomu, když závodník na lyžích poprvý sjede kopec v Kitzbühelu a nezlomí si u toho žádnou končetinu. Dole se sice cítí jako king, ale určitě si nemyslí, že by druhé kolo jel s prstem v nose a jen s jednou hůlkou... Takže výzva? Ano, stoprocentně zase... Nikdy jsem nic tak těžkýho, a přitom hravě geniálního nezpíval,“ odpovídá Vojtěch Dyk.

Za unikátními předloňskými i letošními představeními MŠE a jejich realizací stojí tým zkušených a respektovaných profesionálů. Režie a scénografie se opět ujímají Michal a Šimon Cabani. Spolu s Vojtěchem Dykem se náročných pěveckých rolí zhostí Ondřej Ruml, David Uličník a další špičkoví zpěváci. Hudební těleso zahrnující bluesový band, komorní a perkusní orchestr povede dirigent Jan Kučera, tvoří jej členové B-SIDE BANDu bandleadera Josefa Buchty a přední tuzemští instrumentalisté. O sborové party se postarají členové Czech Ensemble Baroque a chlapeckého sboru Pueri Gaudentes.
„Začínáme v podstatě od základu. Je to, jako když sešíváte rozpárané kalhoty. Máme veškerý potřebný "materiál", ale musíme jej dát dohromady, abychom dostali komplet. Produkční přípravy začaly už vloni koncem léta. Se všemi umělci je nutné dílo oprášit a znovu nazkoušet, vyšperkovat. Poměrně náročné bylo získat opětovně licenční práva. Jednoduché to tedy ani podruhé není, ale určitě máme lepší výchozí podmínky než před dvěma lety, kdy jsme na začátku stáli úplně s holýma rukama a měli jen společný sen. Teď máme další a věříme, že se nám povede,“ přibližuje zákulisí příprav producent Josef Buchta.

23.4.2018 12:04:10 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Moře (MDP)

Články v rubrice - Koncerty

Laureáti Broumovské klávesy vystoupí na koncertě v Rudolfinu

Broumovské klávesy

V pondělí 22. října 2018 se v pražském Rudolfinu uskuteční Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní so ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Drak a Poslední trik Meliese

Divadlo DRAK

DRAK, kterého netřeba se bát (7/7)
Příběh legendárního divadla pro publikum od dvou do sta let. Odchody a p celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 43. týden

Jana Brejchová (V zámku a podzámčí)

V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu podle klasického díla Boženy Němcové (1 celý článek

další články...