zvláštní poděkování
Volný.cz

Attila z Teatro alla Scala

Hlediště Teatro alla Scala

autor: archiv   

zvětšit obrázek

G. Verdi: Attila
Zahájení letošní sezony v milánském Teatro alla Scala u příležitosti svátku sv. Ambrože, patrona Lombardie. Televizní přenos dnešního představení s Ildarem Abdrazakovem a Saioou Hernándezovou v hlavních rolích. Dále účinkují: G. Petean, F. Sartori, F. Pittari, G. Buratto, sbor a orchestr Milánské Scaly řídí Riccardo Chailly. Režie Davide Livermore (Premiéra). Tragickou Verdiho operu Attila, jejíž děj se se odehrává v polovině 5. století našeho letopočtu, budete sledovat v přímém přenosu inauguračního představení z milánské scény Teatro alla Scala v hudebním nastudování šéfdirigenta Riccarda Chaillyho a v režii Davideho Livermoreho.

Hunský král Attila (Ildar Abdrazakov), přezdívaný Bič Boží, vpadl do Itálie, dobyl Aquileiu. Jeho armáda pobila téměř všechny. Zatímco Hunové slaví vítězství, vleče k nim Attilův otrok Uldino množství žen, které bojovaly proti Hunům. Attilovi by se mohly líbit! Attilovu pozornost upoutá výbojná Odabella (Saioa Hernandezová), dcera padlého akvilejského vůdce. Ta Attilovi přísahá pomstu za svou porobenou vlast. Attila odmítá návrh proradného římského generála Ezia, který se s ním chce dohodnout na rozdělení moci nad Apeninami. Bouře zneklidní poustevníky, žijící v laguně. Jejich modlitby přeruší připlutí utečenců z vypálené Aquileiy. Foresto (Fabio Sartori) je sklíčen ztrátou své partnerky Odabelly. Přál by jí raději smrt než život mezi barbary. Foresto převlečen za barbara vtrhne do ležení Hunů. Zpočátku podezřívá svou snoubenku z náklonnosti k Attilovi, ale záhy pochopí její odvážný záměr. Odabella plánuje pomstu za svého mrtvého otce. Hunský král vypráví svému sluhovi Uldinovi, že ve snu stál před římskými branami a od neznámého starce byl varován před dalším tažením. Attila se vzpamatuje z noční můry a nechává si zavolat velitele svých vojsk. Mají se připravit k dalšímu boji. Když osloví své válečníky, objeví se v průvodu před dívkami a dětmi papež Leo I. (Gianluca Burato). Je to muž, kterého Attila viděl ve svém snu. Ohromen hrůzou, vrhá se hunský král k zemi. Křesťané velebí boží moc. Uldino, Foresto i Odabella si uvědomují sílu křesťanství, které nalomilo Attilovo bezbožné sebevědomí. Generál Ezio vnímá uzavření míru s Huny jako zkázu Říma. Přichází poselstvo od Attily, který zve Ezia na hostinu do hunského tábora. Členem poselstva je také za Huna přestrojený Foresto, který vyzve Ezia k spiknutí. Prozradí mu, že Attila bude na hostině zavražděn. Hunové budou zastrašeni a podlehnou útoku. Šamani varují Attilu, aby neseděl s cizincem Eziem na slavnosti. Attila varování odmítá a vyzývá k zahájení slavnosti. Dcery Hunů přinášejí posvátný oheň, prudký vítr ho však uhasí. Hunové považují tento úkaz za neblahé znamení. Ezio zkouší přemluvit Attilu k rozdělení moci nad územím Římské říše. Attila vyzve Uldina, aby mu podal pohár k přípitku. Odabella prozradí Attilovi, že víno je otrávené, protože v skrytu touží Attilu zabít vlastní rukou. Attila se ptá, kdo víno otrávil. Foresto bere vinu na sebe. Attila dává nůž na jeho hrdlo, Odabella si vyžádá Forestův život. Attila za svou záchranu včasným varováním poděkuje Odabelle tím, že se s ní dalšího dne ožení. Časně zrána očekává Foresto v lese Uldina, který mu má podat zprávy o Attilově svatbě s Odabellou. Uldino mu poví o chystaném svatebním průvodu a běží za Eziem. Od něho se dozvídáme, že jeho bojovníci jsou v záloze připraveni k útoku. Odabella uteče ze svatebního průvodu, setkává se s Forestem a Eziem. Attila hledá svou nevěstu, ale nalézá jen tři nepřátele toužící po pomstě. Zatímco Attila padá mrtev k zemi, zaútočí Eziovi bojovníci na překvapené Huny.
Vysílání: 07.12., 20.20 hod., ČT art

26.11.2018 16:11:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Malý princ  (Laterna magika)

Články v rubrice - Z éteru

Backstage: Jonny vyhrává

Jonny vyhrává

Backstage: Jonny vyhrává
Časosběrný dokument o vzniku inscenace jazzové opery skladatele Ernsta Kreneka, kt ...celý článek


Baroko 2

Baroko 2

Období hudební historie: Baroko (2/2)
O dvorské opeře období Ludvíka XIV., Händlově londýnském pobytu a tvo ...celý článek


Taneční představení Nižinský

Nižinský

Nižinský
Taneční představení Hamburského baletu Johna Neumeiera, oceněné na 56. ročníku MTF Zlatá Praha Cen ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight

Joni Mitchell: Live At The Isle Of Wight
Legendární vystoupení kanadské písničkářky na největším hudebním f celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Životy slavných Hitchcock

Hitchcock - A. Hopkins

Životy slavných HitchcockPsycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – celý článek

další články...