zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Je nám ctí... Lohengrin

Anna Netrebko a Piotr Beczala (Lohengrin)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

R. Wagner: Lohengrin
Anna Netrebko a Piotr Beczala v hlavních rolích romantické opery o třech dějstvích na skladatelovo libreto (2016). V režii Ch. Mielitzové v drážďanské Semperově opeře účinkují: G. Zeppenfeld, T. Konieczny, E. Herlitziusová, D. Welton a další. Staatskapelle Dresden a Saský státní operní sbor řídí Ch. Thielemann. Televizní režie T. Mancini (V německém znění s titulky) (Premiéra). V roce 2016 byla nejočekávanější premiérou sezóny v drážďanské Semperoper romantická zpěvohra o třech dějstvích Lohengrin Richarda Wagnera. V obnovené inscenaci režisérky Christine Mielitzové z roku 1983 se ve wagnerovských rolích poprvé představili ruská sopranistka Anna Netrebko jako Elsa a polský tenorista Piotr Beczala jako Lohengrin.

Hudebně dramatické dílo nastudoval Christian Thielemann, který je bezpochyby dnes považován za nejpřednějšího dirigenta pro tento obor. Vynikající wagneriáni Evelyn Herlitziusová a Tomasz Konieczny jsou opoziční dvojicí v postavách Ortrudy a Telramunda, Georg Zeppenfeld ztvárnil saského vévodu a východofranského krále Jindřicha Ptáčníka. Drážďanská Semperova opera se zapsala do historie hudby a divadla tím, že byla svědkem tří významných premiér Richarda Wagnera, který tu sám v letech 1843–1849 řídil Královský saský orchestr.
Námětem legendy se skladatel poprvé zabýval ve svých 28 letech. Spojil dvě ságy – o svatém Grálu a o rytíři s labutí – do nového vlastního děje. Kromě těchto pramenů převzal Wagner jednotlivé prvky z Písně o Nibelunzích a z kulturně-historických spisů Jacoba Grimma. Text Lohengrina ukončil v listopadu 1845 a svou báseň mnohokrát veřejně předčítal. Uvedení Lohengrina prosadil ve Výmaru Ferenc Liszt; premiéra vzbudila velkou pozornost a uvádí se, že patnáctiletému korunnímu princi Ludvíku bavorskému vehnal Lohengrin slzy do očí a učinil z něho zapáleného wagneriána. Praha si s uvedením Lohengrina pospíšila díky prozřetelnému kapelníkovi Stavovského divadla, jímž byl autor naší národní hymny František Škroup. Česky prvně oslovil Elsu Lohengrin v roce 1885, kdy 12. ledna byl uveden pod taktovkou Adolfa Čecha v pražském Národním divadle.
Vysílání: 02.3., 20.20 hod., ČT art

18.2.2019 11:02:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby - Jan Kapr 110

KAPRKÓD

KAPRKÓD
Premiéra celovečerní dokumentární opery, která ke 110. výročí od narození objevuje zapomenutého skl ...celý článek


Berlínští filharmonikové hrají filmové melodie

Berlínští filharmonikové hrají filmové melodie

Berlínští filharmonikové hrají filmové melodie
Americký skladatel John Williams, držitel pěti Oscarů, předs ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Gogolova Ženitba se vrací do NdB

Z plakátu k inscenaci Ženitba (NdB)

Úředník ve vysoké funkci Ivan Podkolesin ve zralém věku po zralé úvaze pomyslí na manželský stav. Ale nebýt je celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 11. týden

Vyšší princip

Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti starého celý článek

další články...