zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Z první řady... Osud a La traviata

La traviata

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Osud
Opera Leoše Janáčka, v jejímž tragickém milostném příběhu se objevují i autobiografické prvky ze skladatelova života. V inscenaci Národního divadla moravskoslezského v Ostravě účinkují v hlavních rolích: M. Šrejma, L. Ballová a P. Alvarez Šimková, Sbor a orchestr NDM pod vedením Jakuba Kleckera. Režie J. Nekvasil (Premiéra). Televizní záznam opery Leoše Janáčka Osud je výpravnou dobovou inscenací zobrazující tragický milostný příběh. Libreto se silnými autobiografickými prvky je inspirováno konkrétními postavami, prostředími a situacemi z Janáčkova života. V posledních letech se toto Janáčkovo ne příliš uváděné dílo postupně prosazuje i na významných zahraničních operních scénách. Inscenace opery Národního divadla moravskoslezského je teprve šestým nastudováním této opery v České republice.
Vysílání: 18.5., 20.00 hod., ČT art

G. Verdi: La traviata
Ve festivalovém operním představení z antického plenérového divadla ve francouzském Oranges účinkují: P. Domingo, E. Jaho, F. Meli, A. Mhamdi a další (2016). Orchestre National Bordeaux-Aquitaine řídí D. Rustioni. Režie Louis Désiré (V italském znění s titulky). Verdiho snad nejpopulárnější opera La traviata na francouzském festivalu Les Chorégies d´Orange přinesla obrovské překvapení: vedle mladé dvojice pěvců – albánské sopranistky Ermonely Jaho (Violetta Valéry) a italského tenoristy Francesca Meliho (Alfred), rodáka z Janova – se v roli otce Giorgio Germonta představil tehdy pětasedmdesátiletý, hvězdný Plácido Domingo (na festival se vrátil po 40 letech), tentokrát v barytonovém oboru. Na obrovském plenérovém jevišti z dob starořímského císaře Augusta vytvořil režisér Louis Désiré sugestivní inscenaci, v níž vévodily jednoduchost výpravy a skvostné kostýmy, které byly obohaceny efektní videoprojekcí. Spojené operní sbory z Avignonu, Nantes a Marseille a Národní akvitánský orchestr z Bordeaux řídil Daniele Rustioni, který má podle francouzského časopisu Le Temps něco z Toscaniniho imperiálních, živých gest.
Původní Verdiho La traviata měla světovou premiéru ve slavném benátském divadle La Fenice. Stalo se tak 6. března 1853 a prý nezaznamenala velký úspěch. Na vině byly kypré tvary hlavní představitelky a nikdo nevěřil, že tato korpulentní dáma umírá právě na souchotě. Traviata znamená česky zbloudilá. Vznikla na základě tehdy velice populárního románu Alexandra Dumase, mladšího, Dáma s kaméliemi a pojednává o pařížské kurtizáně, která marně toužila po klidném rodinném životě v náručí milovaného muže. Románovou hrdinkou byla skutečná, v 19. století žijící dívka Alphonsina Plessisová, která se později na vrcholu své slávy přejmenovala na Marii Duplessisovou. Prý pocházela z nuzných poměrů v Normandii. Hrob této kurtizány naleznete na hřbitově Montmartru, hned v blízkosti vykřičené pařížské čtvrti Pigalle.
Vysílání: 23.5., 20.00 hod., ČT art

14.5.2020 16:05:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

další články...