zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 11. týden

Adolf Born a František Dvořák – Krásný ztráty

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Krásný ztráty (Vysílání: 15.3., 22.10 hod., ČT2)
Těžko říct, zda je rozsáhlejší a rozmanitější jeho sbírka řádů, medailí a vyznamenání, která za svou uměleckou činnost dostal u nás i ve světě, nebo jeho sbírka klobouků, čepic a přileb, kterou vyplnil velkou část svého domova. Jako součást slavné šifry M-B-D, která skrývá jména spisovatele Miloše Macourka, animátora Jaroslava Doubravy a kreslíře a grafika Adolfa Borna, je spolutvůrcem nejslavnějších Večerníčků o Machovi a Šebestové. Kromě animovaného filmu Adolf Born ilustroval více než 250 knižních titulů, pracoval jako scénograf, jeho tvorba zahrnuje plastiku i karikaturu. V baru Krásný ztráty usedl spolu s historikem umění Františkem Dvořákem. Profesor Dvořák je žijící pamětí českého výtvarného umění 20. století. Přátelil se s Janem Zrzavým, Emilem Fillou, Františkem Tichým a dalšími tvůrci, jejichž jména jsou dnes legendami. Česká televize uvedla s profesorem Dvořákem mj. cykly Po Karlově mostě nebo Toulky za uměním, ve kterých televizním divákům představil velikány českého umění.

Brána poznání Japonská moderní architektura (Vysílání: 16.3., 16.00 hod., ČT2)
Už v tradiční japonské architektuře je mezi exteriérem a interiérem jen velmi volně definovaná hranice. Když vstoupíme do japonského pokoje, první dojem Evropana je nedostatek dekorace. Všimneme si spíše rozmanitosti pravoúhlých ploch, řadících se harmonicky jedna za druhou, siluety kostry papírových oken, trojúhelníků, kreslených nezbytnými ovrubami z rohoží a posuvných stěn, otevírajících průhled do zahrady.
Japonci velice milují symbol, který je v souhře přírodních forem s formami geometrickými. První z nich snad znamenají naprostou svobodu ducha, druhé disciplinu, která provází každé tvoření.
Japonec chápe podstatu věčnosti, a proto se nepřipoutává jako my k trvání věcí. Květ třešně, sláva jednoho dne, je odznakem vojáka. Rád vzdává poctu věčnému tím, že uplatňuje křehkost časného. Kromě kamenných zdí u příkopů hrady samy o sobě jsou dosti křehké stavby. Před pevnou zdí, o niž by se nemusel starat několik let, dává Japonec přednost bambusové balustrádě přesné práce, která si vyžádá časté opravy jeho zahradníka, na níž se rád dívá. Miluje kolem sebe čerstvé a nové věci. Má raději nový dům než starožitnost. Shintoův chrám se musí přestavovat každých dvacet let.
Neobyčejná zuřivost živlů v Japonsku, prudké větry, sucha, průtrže mračen, zima, žhavé slunce, zemětřesení, smrště, mu pomáhaly chápat křehkost věcí a vážit si této vlastnosti, která kontrastem vyzdvihuje nezměnitelnou velikost ducha.
Dům, předměty, nemají v Japonsku skutečné hodnoty. V umění není nic monumentálního, jako například v umění čínském. Každá věc slouží určitému účelu a je dokonale uspokojivá jen reIativně k tomuto účelu. Nejvyšší uspokojení spočívá pro Japonce v pocitu harmonie mezi myšlenkou, činem a hmotou, prostorem a časem.
Je tu jiná civilizace, pro niž učinit něco krásnějším znamená potlačit vše nepodstatné... Prostotou a tímto potlačením dosahuje se elegance. Dům pána liší se od domu dělníkova kromě větších rozměrů toliko největší snahou o jasnost, jež je vyjádřena nejen ve stavbě, ale i v plánu. Všechno je výsledkem pociťované potřeby, ať materielní nebo duchovní.
Zde není nikdy nic dostatečné krásné, dostatečně čisté. Jako by se zdálo, že neustálým potlačováním všeho bezpodstatného, neustálým zveličováním a milováním smyslu věcí a neustálým vytvářením ticha uslyšíme konečně promlouvat prostor, formu, substanci.

Designtrend (11/13) (Vysílání: 18.3., 17.10 hod., ČT2)
Populárně-naučnou formou mapuje cyklus náš tuzemský design a porovnává ho se současnými světovými trendy. V současnosti jsou na design kladeny vysoké nároky. Samozřejmostí je kvalitní technické řešení, užití nových technologií či uplatnění nových materiálů, hospodárnost i ekologické aspekty. Tentokrát se zaměříme na jeden z nejvýznamnějších objektů v kulturních dějinách lidstva. V posteli se totiž člověk rodí, relaxuje, množí, ale také třeba umírá.

Rajské zahrady II (10/13) Mnohotvárná Troja (Vysílání: 20.3., 16.15 hod., ČT2)
Zahrady a pražská Troja? Někomu se možná vybaví zahrada zoologická, ale z hlediska historie a typologie zahrad zde najdeme především nádhernou zámeckou barokní zahradu s přilehlou štěpnicí, které vévodí mohutný kruhový labyrint. Jako každá formální barokní zahrada, i ta trojská pracuje s důmyslným systémem perspektivy a rafinovaně kladených os, z nichž centrální míří přímo k Pražskému hradu. Nad zámkem ve svahu se nachází historická vinice svaté Kláry, která je doložena už z doby Karla IV. V současné době patří pod správu Botanické zahrady Praha. A právě v této zahradě založené teprve ve druhé polovině minulého století čekají návštěvníka nejen informace o mnoha rozličných světových biotopech, ale i zážitky estetické. Zákoutí botanické zahrady byla zakládána nejen s přihlédnutím k vědeckému smyslu instituce, ale i podle pravidel moderní zahradní architektury. Skutečně exotické zážitky pak návštěvníka čekají ve skleníku Fata Morgana, kde je k vidění mnoho vzácných tropických rostlin. A konečně jedna z nejmladších částí - japonská zahrada v horském stylu - je oázou klidu a harmonie. O meditaci se zde pokoušejí i Arnošt Goldflam s Josefem Poláškem, kteří tentokrát čelili nejen prudké letní bouřce, ale i nezkrotné energii „děcek“, které po čase opět vzali na výpravu s sebou.

bModerní čeští malíři ve vzpomínkách prof. F. Dvořáka II. (5/6) (Vysílání: 20.3., 17.45 hod., ČT2)
Příběh světoběžníka, malíře a literáta, který se narodil roku 1886 v Dolních Rakousích, už roku 1910 měl v Berlíně samostatnou výstavu, utekl před nacisty do Československa, kde získal občanství, našel svou životní družku a oženil se v Londýně. Byl jistě nejvýznamnějším výtvarným umělcem, který ve své době v Praze působil.

Památky na prodej Historická soudní budova v Opočně (Vysílání: 20.3., 18.00 hod., ČT2)
V pokračování cyklu o ohrožených památkách a jejich záchraně nás tentokrát čeká malá změna - cílem naší návštěvy není zámek ani hrad. Vydáme se k historické budově bývalého vrchnostenského soudu s šatlavou v Opočně, která je vedena jako národní kulturní památka. Ujmout se této zajímavé stavby může být velmi zajímavé, dochoval se zde freskový strop v hlavním sále a také trojice cel šatlavy v přízemí.
Průvodce pořadem: Ondřej Havelka.

14.3.2010 11:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek



Časopis 20 - sekce