zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 13. týden

Brána poznání Mrakodrapy

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Mrakodrapy (Vysílání: 30.3., 16.05 hod., ČT2)
Od doby babylónské věže vysoké stavby potvrzovaly svrchovanou církevní a politickou moc. Dnes jsou symbolem moderní doby a ekonomického úspěchu. Giganti z betonu a ze železa jsou něco mezi pomníkem a praktickým řešením. Výrazně mění tradiční vzhled našich měst. Je to skutečný fenomén. Najdete je ve všech koutech naší planety. Jedni je nadšeně obdivují, jiní naopak zavrhují.
Poptávka po stavbách ve formě věže je na naší planetě vysoká! A nadále roste. Architekti ustavičně dostávají objednávky na věže, ať už z Asie, z východních zemí, dnes již také z Ruska, z jižní Ameriky? Na zemi není jediné místo, kde by si věže nežádali, Evropu nevyjímaje. Všude na světě chtějí stavět ohromné výškové budovy. Jsou dvě oblasti, ve kterých jsou věže neporazitelné. Jednak jde o jejich rentabilitu. Na jedné parcele násobíte patra, takže investoři je milují. A hlavně jsou efektní na pohled. V podstatě jde o získání maximálního prostoru. Řeknou vám: „Uvědomujete si, co nastane, když dokážeme zvětšit prostor? Jiné parametry, a také jiný rozpočet!“ Architekt Ch. de Portzamparc konstatuje: "V našem světě panuje a vládne rozpočet, to je pravda. Ale nesmíme si stěžovat".

Výtvarnické konfese Jiří Škoch (Vysílání: 30.3., 16.55 hod., ČT2)
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje fotografa Jiřího Škocha.

Lise Forell - sem fronteiras (Vysílání: 30.3., 22.05 hod., ČT2)
Brazilská malířka česko-německého původu Lise Forell žije svůj sladký život plný překážek a neustálých výzev. Je však nadána silou překonávat: krize, společenské normy, hranice obecně. Na svůj pozoruhodný životní příběh je schopna ve svých 85 letech nahlížet bez sentimentu, s patřičným nadhledem a tvůrčí aktivitou. Jak se pozná špatně žitý život a bídně namalovaný obraz? Lise pro film přehrává a spolurežíruje důležité obrazy z vlastního života, do kterých jako herci vstupují početní rodinní příslušníci, zástup bývalých milenců, čeští komunističtí pohlaváři a divoká brazilská flóra.

Designtrend (13/13) (Vysílání: 01.4., 17.10 hod., ČT2)
Populárně-naučnou formou mapuje cyklus náš tuzemský design a porovnává ho se současnými světovými trendy. V současnosti jsou na design kladeny vysoké nároky. Samozřejmostí je kvalitní technické řešení, užití nových technologií či uplatnění nových materiálů, hospodárnost i ekologické aspekty. O svoje uplatnění na trhu dnes bojují mezi dopravními prostředky také malé motocykly. A protože se stávají stále více součástí životního stylu zejména ve městech, podívejme se, jak se na této produkci podílejí právě designéři.

Rajské zahrady II (12/13) Zapomenutý Bečov (Vysílání: 03.4., 16.15 hod., ČT2)
Arnošt Goldflam a Josef Polášek tentokrát představují místo, které se ocitnulo na pokraji zapomnění. Jsou zahrady, které dodnes vydávají svědectví o prozíravosti a fantazii našich předků, i zahrady, jejichž osud odráží pohnuté osudy země. Mezi ty druhé patří alpinum v Bečově nad Teplou, malebném městečku v západních Čechách. Scenérie Bečova patří k těm nezapomenutelným - gotický hrad romanticky se vypínající na skalním ostrohu je doplněn renesančním palácem i samostatně stojícím barokním zámkem. Zahrady, které ke stavbám přiléhají, sice nebyly v minulém století příliš udržovány - na terasách barokní zahrady byly dokonce založeny školní pozemky a také anglický park v podhradí je zanesen náletovými dřevinami - v poslední době se však pomalu obě zahrady probouzejí k životu. Ještě horší osud potkal Beaufortské alpinum v nedalekém údolí. Alpinum založené na přelomu 20. a 30. let mělo co do velikosti a rozmanitosti předčít slavné alpinum v Průhonicích, téměř 60 let se však o něj nikdo nestaral. Teprve v poslední době se místním nadšencům podařilo vyvolat zájem o tuto doslova džunglí zarostlou lokalitu, která však ve svém nitru stále skrývá desítky unikátních rostlin.

Toulky s Ladislavem Smoljakem (1/7) (Vysílání: 03.4., 17.45 hod., ČT2)
Ladislav Smoljak milým způsobem připomíná některá historická fakta o slavných lidech na místech, kde prokazatelně pobývali. Chodí po hradech, zámcích, městech a vesnicích a vypráví... Jeho dnešní putování bude po Praze, Chodsku a Čechách pod Kosířem za malířem Josefem Mánesem. Narodil se nedaleko od Staroměstského náměstí, v Kozí ulici v roce 1820. Měl všechny předpoklady, aby se stal prvním českým malířem evropského formátu od dob Škréty a Brandla. Jeho otec Antonín byl úspěšný malíř a profesor na pražské malířské akademii, stejně jako Josefův strýc Václav. Největší dílo Josefa Mánesa je zcela jistě kalendárium na pražském Staroměstském orloji.

Památky na prodej Lesní sklárna v Tasicích (Vysílání: 03.4., 18.00 hod., ČT2)
V pokračování cyklu o ohrožených památkách a jejich záchraně nás i tentokrát čeká zajímavá změna. Vydáme se pár kilometrů na sever od Ledče nad Sázavou, do Jakubské lesní sklárny v Tasicích. Své novodobé jméno získala zdejší huť díky seriálu o Jakubu Skláři, který se zde kdysi natáčel. Dnes sklárna představuje ojedinělý soubor historických i novějších budov a je vzácným příkladem kontinuálního vývoje industriální architektury. A také čeká na nového majitele, který by dokázal originalitu celého areálu zachránit a zhodnotit ho.

Kultura.cz (Vysílání: 03.4., 18.35 hod., ČT2)
Brownfields se již dříve v Brně revitalizovaly a proměnily tak ráz mnoha míst k lepšímu. Mnoho historicky ceněných objektů však leží ladem a některé na přestavbu ještě marně čekají. Podíváme se na příklady dvou typických brněnských brownfieldů. Problematiku brownfields v Brně a nástin nových možností vysvětlí architektka Helena Zemánková. Záměr přestavby Slatinských kasáren v Brně vysvětlí Michal Tomášek z organizace Jižní Centrum Brno.
Štěpán Pala patří mezi nejlepší české a slovenské skláře. Oceňovaný v zahraničí vyrábí skleněné plastiky a objekty, které připomínají předměty z jiného světa. V našem portrétu představí ve svém bratislavském ateliéru svoji tvorbu a pokusí se vysvětlit, jak z myšlenky a neživého kusu skla vzniká umělecky živý předmět.
Midi lidi jsou nejznámější současné elektronické hudební uskupení v Česku, které se těší popularitě tisíců milovníků syntetických zvuků. Širšímu publiku vstoupili do podvědomí natočením hudby k filmu Protektor. V listopadu vydali album Hastrmans, Tatrmans and Bubáks, s jehož novou melancholickou hudbou seznamují na svém klubovém turné. V rozhovoru s Midi Lidi se dozvídáme, jak sami sebe vnímají a jaká je jejich nová hudba.
O důležitosti redakční a dramaturgické práce ve veřejnoprávních médiích promluví v naší kritické židli brněnský vydavatel, dramaturg a impresário Petr Minařík.

27.3.2010 21:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l celý článek

další články...